Gündem
Giriş Tarihi : 11-07-2020 21:27   Güncelleme : 14-07-2020 01:35

Muharrem İnce: Ayasofya bizimdir! İster cami, ister kilise yaparız

Halk TV'de konuşan CHP'li Muharrem İnce, "Ayasofya’nın tapusu bize aittir, orası bizim mülkümüzdür. Türkiye Cumhuriyeti’nindir. Yunanistan, Rusya, ABD Dışişleri Bakanlığı buna karar veremez. Biz ister cami, ister kilise yaparız, bunun sorumluluğu bize aittir" dedi.

Muharrem İnce: Ayasofya bizimdir! İster cami, ister kilise yaparız

Halk TV’de yayınlanan 'Taksim Meydanı' programında konuşan CHP'li Muharrem İnce, Ayasofya'nın müze statüsünün kaldırılmasına ilişkin konuştu.

"BUNUN SORUMLULUĞU BİZE AİTTİR, BİZ KARAR VERİRİZ"

"Ayasofya’nın tapusu bize aittir, orası bizim mülkümüzdür. Türkiye Cumhuriyeti’nindir" diyen İnce, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yunanistan, Rusya, ABD Dışişleri Bakanlığı buna karar veremez. Biz ister cami, ister kilise yaparız, bunun sorumluluğu bize aittir. Biz karar veririz. Ülkemizi yönetenler ve mahkemelerimiz buna karar vermişse biz uyarız."

"DAVET EDİLERSEM NAMAZA GİDERİM"

İnce, "Ayasofya'ya namaza gidecek misiniz?" sorusuna ise şöyle yanıt verdi:  

"O gün protokol olmaz ama, özel bir gün olduğu için belki davet gerekebilir. Davet olursa icabet ederim."

"İBADETE AÇILMASI KARARI TÜRKİYE'NİN EGEMENLİK HAKKIDIR"

Öte yandan İnce, Twitter'dan yaptığı açıklamada da şunları kaydetti:

  • Ayasofya Türkiye sınırları içindedir ve ibadete açılması kararı Türkiye'nin egemenlik hakkıdır. Buna Rusya, ABD, Yunanistan veya başka bir ülke, kuruluş karar veremez. 4 Yıl 10 Ay 23 Gün işgal altında kalan İstanbul'u ve dolayısıyla Ayasofya'yı 'geldikleri gibi giderler' diyen ve geldikleri gibi gitmeye mecbur bırakan, işgalden kurtaran Milli Mücadelemizin Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk'e dua etmek ise boynumuzun borcudur.