Gündem
Giriş Tarihi : 12-12-2021 01:37   Güncelleme : 17-12-2021 02:18

Meteoroloji'den İstanbul'a sağanak, İzmir'e rüzgâr ve hortum uyarısı

Kuvvetli yağış bekleyen Meteoroloji, İstanbul'u sarı, İzmir'i turuncu kod ile uyardı. Meteoroloji ayrıca 23 il için 'sarı kod', 3 il için de 'turuncu kod' uyarısında bulundu.

Meteoroloji'den İstanbul'a sağanak, İzmir'e rüzgâr ve hortum uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce (MGM) yapılan son değerlendirmelere göre; pazar günü yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Trakya kesimi, Ege, Çanakkale, İç Anadolu ve Akdeniz'in batısında sağanak ve gök gürültülü sağanak ile kuvvetli rüzgâr bekleniyor.

Yağışların, İstanbul, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, İzmir ve Yalova çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

İstanbul Valiliği: "Sabah saatlerinden itibaren batıda kuvvetli olacak"

Valilikten yapılan açıklamada, "Meteorolojik değerlendirmelere göre; bu gece saatlerinde başlayacak sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışların pazar sabah saatlerinden itibaren bölgemizin batısında kuvvetli olması bekleniyor. Dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" ifadelerine yer verildi.

İzmir'de kuvvetli rüzgâr ve hortum riski

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü, İzmir'de sabah saatlerinden itibaren başlayacak yağışın il genelinde kuvvetli, kuzey ilçelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olmasının beklendiğini açıkladı.

Pazartesi gününe kadar devam edecek kuvvetli yağışların sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgâr, hortum riski ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara neden olabileceği, dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği de belirtildi.

'Sarı kod' uyarısı verilen 23 il

Meteoroloji'den kuvvetli rüzgâr ve yağış beklenen, Afyonkarahisar, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, Eskişehir, Isparta, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak, Yalova ve Düzce için "sarı kod" uyarısı yapıldı.

3 il için 'turuncu kod' uyarısı

Gök gürültülü sağanak beklenen Balıkesir, Çanakkale ve İzmir için ayrıca "turuncu kod" uyarısı da yapıldı.