Ekonomi
Giriş Tarihi : 22-12-2021 01:49   Güncelleme : 26-12-2021 03:54

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'dan 'ek zam' açıklaması

Ek zam konusunda Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ile bir araya geldiklerini söyleyen Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Ekonomik dalgalanma ve marketteki tüketici fiyatlarındaki yükselişler memurun alım gücünü düşürdü. Ek zam ile bu durum telafi edilsin istiyoruz" dedi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'dan 'ek zam' açıklaması

CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulunan Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Genel Başkanı Ali YalçınÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile bir araya geldiklerini belirterek, "Ek zam konusunda Sayın Vedat Bilgin ile bir araya geldik. Düzenlemenin kamuoyuna ifade edildiği gibi bir genelleme içerisinde kurulacak cümlenin sağlıklı bir cümle olmadığını, gerçekçi rakamlar üzerinden konuşulması gerektiğini ifade ettik. Ve ek zam görüşmelerimizin bir an önce başlamasını istedik. Sayın Bakan, Aralık ayı enflasyonunun netleşmesini beklediklerini ifade etti" dedi.

"Seyyanen bir iyileştirmeye ihtiyaç var"

Yalçın'ın açıklamaları şu şekilde:

Seyyanen konusuna Memur-Sen olarak ağırlık veriyoruz. Seyyanen bir iyileştirmeye ihtiyaç var. Gerekirse burada en düşük ücret parametrelerini tartışmalıyız. Az önce Sayın Bakan Vedat Bilgin ile Memur-Sen olarak bir araya geldik ve bu düzenlemenin kamuoyunda ifade edildiği gibi "Memura şu kadar getiriyor" gibi bir genelleme içinde, memur sayısına bölerek kullanılacak bir cümlenin sağlıklı olmadığını, bu konuda gerçekçi tablo ve rakamlar üzerinde konuşulması gerektiğini kendisine ifade ettik. Sayın Bakan'a genel çerçeveyi aksettirmiş olduk.

"Memurun alım gücü düştü"

Ek zam görüşmelerimizin bir an önce başlamasını istedik. Sayın Bakan Aralık ayı enflasyonunun netleşmesini beklediklerini ifade etti. Bundan önce diplomatik trafiğimiz devam edecek. Çünkü memurun alım gücünün yükseltilmesine ihtiyaç var. Toplu sözleşmeyi yaptıktan sonraki ekonomik dalgalanma ve marketteki tüketici fiyatlarındaki yükselişler memurun alım gücünü düşürdü. Ek zam ile bu durum telafi edilsin istiyoruz.