Advert
Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 06-10-2020 01:01   Güncelleme : 10-10-2020 02:03

Mehmet Ferah: Duygular öykücülüğün yapıtaşlarıdır

Emel Baykara, yazar Mehmet Ferah'a, öykü evreninden hareketle biçim-içerik arasındaki ilişkiyi, kurgu ve üslup meselesini ve yazma serüvenine ilişkin merak edilenleri sordu.

Mehmet Ferah: Duygular öykücülüğün yapıtaşlarıdır

Mehmet Ferah bir zamanlar müdavimi olduğum Taraça Kafe’nin işletme müdürüydü. Kendisiyle, bundan birkaç sene önce, öykü atölyemiz tarafından çıkarılan 'İstiridye' isimli fanzinin dağıtımı sırasında tanışmıştık. Fanzinlerden birkaçını tanıtım amacıyla masaların üzerine bırakmak için kendisine ricada bulunduğumda çok sıcak karşıladı. O esnada ufak bir sohbetimiz oldu. Masalara fanzinleri bırakabilmiş olmam kadar edebiyatsever biriyle tanışmam da açıkçası beni çok mutlu etmişti. Kitabını imzalayıp hediye etmesi ve mütevazı yaklaşımı da ayrıca hoşuma gitmişti.

Kitabını alır almaz ilk fırsatta okudum. Özellikle bir insanın hayatını ve yaşadığı güçlükleri Zümrüdüanka kuşunun yedi zorlu vadiyi aşarak Kafdağı'na ulaşmasına benzeten öyküsü oldukça ilgi çekiciydi. On beş öyküden oluşan sürükleyici, bir solukta okunacak güzel bir kitaptı. Beni çok etkiledi.

Röportaj yapma isteğimden bahsettiğimde samimi ve mütevazı tavrı ile yine beni kırmadı.

Son görüşmemizden beri uzun zaman geçtiği için öncellikle sorduğum ilk soru, yazma faaliyetinin nasıl gittiğini sormak oldu.

Yazmaya devam ediyor musunuz, yazma işi nasıl gidiyor?

'Boşlukta' adlı romanım için bir yayıneviyle görüşüyorum. Birkaç bitmiş çalışmam var, iyi bir yayıneviyle anlaşabilirsem tümünü yayımlatmak istiyorum.

Harika, ismi de ilginç: ‘Boşlukta’... Konusu nedir?

Psikolojik bir roman. Dostoyevskivari. Gerçek-hayal karışımı bir dünyada yaşayan ve neyin doğru, neyin yanlış olduğunu bulmaya çalışan sıradan bir karakterin arayışı hakkında. Aslında içinde olduğunu bilmediği suç örgütünün dışarıdan müdahalesiyle oluşan hafıza sorunu, kahramanın arayışını yanlış yönlendiriyor. Şimdilik bu kadar ayrıntı yeter sanırım. Sadece birkaç ipucu daha verebilirim: Romantik bir akışı var. Başkarakterimiz Mustafa'nın sorunlarının daha belirgin bir şekilde anlaşılabilmesi için hikâyeyi birinci tekil şahıs ağzıyla anlatmayı tercih ettim, yaşadıklarını derinlemesine hissedebilmek için o şekilde yazılması gerekiyordu.

'Düş Vadisi' dışında yayımlanmış başka bir kitabınız var mıydı?

'Düş Vadisi basılan ilk, tamamlanmış dördüncü kitabım. 'Perili Irmak', 'İnfazcı', 'Boşlukta', 'Düş Vadisi'; sıralama bu şekilde. 'İnfazcı', bilimkurgu türünde, 'Perili Irmak' ise tarihi-fantastik bir roman.

Yayımlanan kitabınız 'Düş Vadisi'ni nasıl tanımlarsınız peki?

'Düş Vadisi', içinde farklı türlerden uzun ve kısa öyküler barındıran, hatta iki kısa roman ihtiva eden bir kitap. Biraz yayınevinin eksikleri yüzünden, biraz da benim aceleciliğimden tanıtımı ve dağıtımı tam istediğim gibi olmadı.

"'BEN BUNU YAYIMLAMALIYIM' DEMEDİM HİÇ"

Köşeyazılarına devam ediyor musunuz?

sonmedya.com.tr adında bir güncel haber sitesinde yazmaya devam ediyorum. Orada henüz yayınlamadığım epey bir yazım var ama bu aralar çok sık yazdığımı söyleyemem.

Nasıl bu kadar sık yazabiliyorsunuz?

Otobüste, metrobüste, durakta beklerken vs. Hep yazardım eskiden beri. O şekilde rahatlardım. En son çocuklarıma bir kitap yazdım; psikolojik bir roman. Yaşam boyu karşılaşabilecekleri muhtemel sıkıntılarla ilgili. "Yazmasaydım delirirdim" demiş Sait Faik. Benimki de o hesap işte.

Yazmak gerçekten de bir terapi. Ama yayımlatma noktasına insan nasıl gelir? Bunu yayımlamalıyım inancı nasıl oluşur?

Freudcu söylemle, çocuklukta yaşanan travmalar yetişkin yaşta bir sorun olarak ortaya çıkar. Benim terapim ve tedavim de, yazıyor olmam. “Ben bunu yayımlamalıyım,” demedim hiç. İyi bir edebiyatçı olan arkadaşım Ayhan Şahin'in etkisiyle oldu, “Yazılarını başkaları da mutlaka okumalı,” dedi. Yıllarca iyi yazdığımı düşünmedim. Ne var ki piyasadaki kitapları okudukça iyi yazdığımdan emin olmaya başladım. Biri okur ve över tasası olmadı bende. Kimsenin anlamasını da beklemedim. Çünkü yazdıklarım benim iç dünyamda oluşturduğum koca bir evrenle ilgiliydi. O evrende 'keşkeler, pişmanlıklar, açılar, özlem, tutku vs.' gezegenleri vardı. Kısacası, yıllarca sustuğum kelimelerden cümleler kurarak oluşturdum yazdıklarımı.

İlk yazılarınız peki?

İlkokul sıralarında, defterlerimin arka sayfalarına küçük, masum, birkaç kelimelik cümleler yazardım. Bir gün, seneler sonra defterlerden biri, köydeki evimizin tavan arasında karşıma çıktı. Arka sayfalarında kargacık burgacık kurşunkalemle yazılmış yazılar... Satırarasında belli ki daha bir bastırarak yazılmış ve tek belirgin bir cümle...

Ne yazıyordu?

Merak ettiniz değil mi? İşte öykülerin birçoğunun sürekliliğini ve akıcılığını sağlayan da budur.

Nasıl?

"Babam bizi niçin sevmiyor anne?" yazmışım. Oradan bir hikâye çıkıyor, o zamana dönüp o anı yaşayarak yazmaya başlıyorsunuz.

Duygusal bir çocuk muydunuz?

Hâlâ duygusal bir adamım, duygusal olmayan insanların öyküleri olmaz, çünkü duygular öykücülüğün yapıtaşlarıdır.

Evet, doğru. Gözlem de önemli. Hayal kurar mıydınız? Öyküleriniz hep yaşanmışlıklardan mı çıktı?

Derin izler bırakan olayların, durumların içerisinde yaşayan her çocuk hayal kurar. Çocuklar o hayallerin içerisinde gerektiğinde saklanabilecekleri köşelerin olduğu bir dünya oluştururlar kendilerine. Yaşanmışlıklar, başkalarının yaşadıklarına empatiyle bakış ve yaşanması muhtemel durumlar, anlatılacak hikâyelerin malzemeleridir. Gözlerle değil, yürekle hissedilen izlenimler, olayların etraflıca ifade edilebilmesine olanak sağlar.

"BİR DURUMU ANLATMAK İÇİN ÇOK FAZLA TEKNİĞE İHTİYAÇ DUYMUYORUM"

Öykülerde kurguyu nasıl oluşturuyorsunuz?

Kurgu, olaylar gerçek olunca, sonuca etki ederek ya güzelleşir ya da tamamen dramatize edilir.

Bütün öykülerde kullandığınız bir tekniğiniz var mı?

Bir durumu ya da olayı anlatmak için çok fazla kurala, tekniğe ihtiyaç duymuyorum. O an anlatacaklarım hakkındaki hislerim öykünün gidişatına yön verir. Dedim ya, olmasını düşlediklerimiz ya da olmamasını dilediklerimiz şekillendirir hikâyeyi. Merkezde "Ben" ya da o hayatı yaşamasını veya yaşamamasını istediğimiz bir karakter olur. Onun gözüyle ya da Tanrısal bir bakış açısıyla yazılır, kurgulanır. Tanrısal bir bakış açısı roman ve öyküde en çok kullanılan yöntemdir. Bu sayede en ince ayrıntıyı dahi anlatabilirsiniz. Psikolojik romanlar hariç tabii. Orada 'ruh' olmak gerekir. Çekilen acıyı yansıtabilmek için hikâyenin içine girebilmek gerekiyor. Tabii bütün bu söylediklerim benim kendi görüşlerim, her öykücü aynı şekilde düşünür mü bilmiyorum.

Çok da tekniğe takılmamalı gibi hissettim.

Bir kuşu anlatırken detay vermek; kanadı kırık, tüyleri yer yer yolunmuş, gagasında yavrularına yem taşımaya çalışan bir kuş daha bir dikkat çekici yapar. Sizce teknik nedir mesela?

Benim için etkileyicilik-vuruculuk sağlayacak küçük püf noktaları ya da hikâyenin akışını sağlayacak bir tür şema belki...

Edebiyatın matematiği de var elbet. O iş en son basamaktır. Şemaya takılınca asla çarpıcı bir öykü ortaya çıkmaz. Ama şu var: Önce bir taslak hazırlanır, hikâyenin ana teması bellidir. Karakter, olay örgüsü, mekân, bazen de zaman. Çehov tarzı, yani durum öykülerinde final açık tutulur. Maupassant tarzı, yani genellikle benim yazdığım türdeki öykülerde ise, serim-düğüm-çözüm olarak tasarlanır. Zamane yazarlarının en büyük yanlışı ise tasvirlerdir. Öyküyü tasvire boğarken, aynı zamanda okuyucu da boğmaya başlarsınız. Yaşar Kemal, Şolohov, Dostoyevski gibi yazarlar da tasviri sık kullanmışlardır, ama yerini ve dozunu çok iyi ayarlamışlardır. Zamane yazarları tasvirleri 'süsleme' olarak kullanıyor.

Tasvir süsleme değilse nedir?

İnce Memed'de Yaşar Kemal'in yaptığıdır. Aslında bir eşkıya olan 'İnce Memed' gibi hissedebilmeyi, onun yerine geçmeyi sağlayandır tasvir. Bir sonucun nedenini anlayabilmeye yardımcı olan anlatımdır.

"YAZMIŞ OLMAK İÇİN YAZMAK ASIL HEDEF OLMAMALI"

Çocukluğunuzda hiç günlük tuttunuz mu?

Bizim çok büyük bir kitaplığımız vardı. Günlük değil de, ufak tefek anekdotlarla başladım. Biraz önce bahsettiğim gibi, defter arkalarına vs. Her biri birkaç cümle ihtiva eden, fakat sayfalarca anlam çıkarılabilecek türden yazılar.

Ne güzel; daha o yıllarda başlamışsınız. Bu önemli değil mi, yazarken birkaç cümle ile büyük bir duyguyu anlatabilmek?

Kimi hafızasında biriktirir, kimi kâğıda döker. Ben o küçük kâğıtları denk geldikçe hatırlarım, hatırladıkça da öykü olur. Onun için de atmam. Birkaç cümleyle anlatabilmek şairlerin işidir. Öykücüler ise uzun uzun anlatmak isterler; çünkü bizim için ayrıntı önemlidir. Onu yapabilen öykücüler de var elbette. Bazı yazarlar örneğin bir tek cümleyle bile bir utanma duygusunu verebilir.

Sözgelimi, Orhan Kemal gibi...

Evet, 'Eskici ve Oğulları'ndaki ayrıntılar unutulmamalı. Her eserinde değil yani. Ona sorulabilseydi 'hangi eseriniz başarılıydı' diye, 'Eskici ve Oğulları' derdi belki de. Çünkü bir yazarın en çok sevdiği eseri 'her şeyi anlattım da rahatladım' diyebildiğidir. Çukurova'da geçse de her haliyle 'biz'i anlatan, ruhumuza dokunan hayatlar var içinde.

Şimdiki televizyon dizilerinin yaptığına benzer bir yorum. Kendimize yakın bulduğumuz hikâyeler popüler oluyor. Öyküler de öyle sanırım.

Aynen, tam olarak anlatmak istediğim bu.

Ruha dokunmak dediğiniz nedir?

Yazmış olmak için yazmak, asla bir amaç veya hedef olmamalı. 'Şunu yazsam nasıl olur'dan ziyade, yazdıktan sonra 'nasıl oldu?' sorusunu sormalı. Fakat benim için ikinci sorunun bir önemi yoktur. Çünkü bu popülizmle ilgili. Ben ifade ederim, geçer, biter.

Yazma kaygısı her yazarda vardır diye düşünüyorum. Sizin yazma kaygınız yok mu?

Mesela, nasıl bir kaygıdan söz edebiliriz? Kaygılar, beklenti içerisinde olanlar içindir. Yazarın yazınsal kaygısı, güzel olup olmadığından tutun da birçok şey olabilir? Yeniyetme yazarlar değil, köklü edebiyatçıların dahi beğenilme kaygısı olmaz mı? 'Maden' öykümü hatırlar mısınız? Soma madencileri için yazmıştım.

Evet.

Orada, herkes dışarıya çıkarılan madenciler hakkında yazmıştı ama ben içerideki bir madencinin son anlarını tahayyül etmiştim. Şimdi, ben empati yaparak kendimi o madencinin yerine koydum, hissiyatımı ifade ederek haletiruhiyemi dışarı aksettirdim. Beğenilmeseydi de çok fazla üzülmezdim. Çünkü yıllarca yaptığım gibi vicdanımı rahatlatmak için söylemediklerimi yazdım ve hedefime ulaştım. Ben her öykücünün biraz sosyolog olduğuna inanıyorum.

"BENİM DE HAYALLERİM BİRER MASALDI ÇOCUKKEN"

Masal sever miydiniz? Masal ne ifade eder sizin için?

Masal, öykünün başlangıç seviyesidir. Çocuklara anlatıldığı için çok esnek ve hayali bir yapısı vardır. Çok yaratıcı öykücülerin, çocukken iyi birer masal dinleyicileri olduğunu düşünürüm. Benim de hayallerim birer masaldı çocukken. Çocuklarıma yazdığımı söylediğim romanın da masala benzer bir tarafı var.

Yayınevi ile ilgili sorularım da olacaktı: Mesela bir kitap dosyası için ne zaman ‘tamam bitti’ denilir ve yayınevine sunulur?

Eser bitince okuması yapılır; kurgu eksikliği giderilmişse, imla ve cümle düzeltisi tamamlanmışsa, akışta ve dizgide sorun yoksa, bütünlük sağlanmışsa.

Ben hazırım diyorsun, 'tamam artık' oldu diyorsunuz.

Onunla da iş bitmiyor.

Sonra yayınevi bakarken peki?

Yayınevi editörleri devreye giriyor bu kez. Kurguya ve cümle kuruluşlarına müdahale edebiliyorlar. Daha cazip hale getirilmesi için gerekli yerleri işaretleyip düzeltirler ve size ekleme yapmanız için tekrar gönderirler. Onlar 'bitti' demeden bitmiyor.

Yayınevleri yaklaşık ne kadar zamanda geri dönüyorlar?

Minimum 3 ay.

Yazmaya başlayan daha küçük çocuklar için özellikle tavsiyeniz ne olurdu?

Çocuklara değil de büyüklere tavsiyem olacak. Elektronik aletlerin çocukların hayal dünyalarını yok etmelerine izin vermesinler. Kitap okumayan çocukların hayalleri kısırlaşır, körleşir. Okuma alışkanlığını erken yaşta edinmeleri sağlanmalı.

Çok güzel, çok tebrik ederim. Çok güzel mesaj verdiniz.

Akvaryumdaki balıklar dünyayı akvaryumun hacmi kadar sanırlar. Kitaplar evrene açılan kapılardır, ufuk çizgisi bulunmayan gökyüzüdür.

Son olarak köşeyazılarınız... Onların mesajları var mı?

Sosyolojik yazılar olduğu için her birinin mesajı var.

Son Medya'da başlama hikâyeniz nasıl oldu? Ve ne kadar zamandır yazıyorsunuz orada?

Daha önce aynı platformda birlikte yazdığımız, kendisi de çok iyi bir yazar olan arkadaşım Ayhan Şahin Son Medya'nın yayın koordinatörüydü, onun davetiyle başladı. Orada yazmaya başlayalı da üç-dört sene olmuştur. Cevat Turan ve Ayhan Şahin'den de bahsetmek istiyorum. Onların emekleri yadsınamaz elbette. İkisinin de muhteşem kitapları var. Cevat Turan'ın Unutmalar Şehri ve Bir Eylül Yarası adında iki romanı; Ayhan Şahin'in de 'Cellatlar ve Soytarılar' ile 'Dağınık Meseller' adında kitapları var.

Kitabı çıkarmanıza yardımcı oldular mı?

Ayhan benim kitabımın editörlüğünü yaptı. Onun katkılarıyla çıkardım diyebilirim.

Harika kitap isimleri aldım sizden. Çok hoş sohbet oldu. Benimle sohbet ettiğiniz ve sorularıma yanıt verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Rica ederim. Benim için zevkti.

Söyleşi: Emel Baykara

NELER SÖYLENDİ?
@
Jnhorgag 1 gün önce
buy cialis pay pal best deals on cialis super active plus online cialis 5mg tablets http://loncialis.com/ - cheap original cialis ’
AhmdSnize 1 gün önce
cialis black taking cialis and viagra together which one is better viagra or cialis http://cialmenshoprx.com/ - canadian drugstore cialis ’
Nmilscarf 2 gün önce
viagra online melbourne viagra australia prescription guaranteed viagra alternative http://xz-pharmacyonline.com/en/career-opportunities.html - viagra depaxtine ’
FmfvSnize 3 gün önce
cialis generic cialis on ebay generica cialis http://sjcialis.com/ - cialis bayer 20 ’
KbbtRern 3 gün önce
cialis samples canadian online pharmacy cialis https://xz-pharmacyonline.com - Speman ’
Fbgscarf 4 gün önce
best viagra deals from india pfizer viagra 100 mg pfizer viagra no prescription https://canadianpharmacy-usx.com/organic.htm - sign up viagra ’
Jvcbxorgag 5 gün önce
free cialis sample canada cialis delivery held at customs generic cialis online http://phrcialiled.com/ - cialis price compare ’
AqbvSnize 6 gün önce
where to get viagra samples brand viagra 100mg online pfizer viagra without a rx http://acialaarx.com/ - buy viagra with paypal ’
Nlbxscarf 7 gün önce
cialis buy onilne purchase viagra cialis paypal cialist the yeloow pill http://cialijomen.com/ - cialis online canadian pharmacy ’
FsbxSnize 1 hafta önce
cheap viagra australia viagra on line viagra/ dapoxetine http://genericrxxx.com/ - can i order viagra online without prescription ’
LcxSnize 1 hafta önce
chinese viagra manufacturers au viagra viagra professional o superactive http://genqpviag.com/ - online viagra, no prescription ’
KbctRern 1 hafta önce
buy cialis 20mg cialis with dapoxetine paypal cialis canada price http://mycialedst.com/ - discount cialis ’
JbdcSnize 1 hafta önce
brand viagra for sale buying viagra in shanghai viagra in walmart http://llviabest.com/ - viagra no prescription fast shipping ’
Fbdhscarf 1 hafta önce
viagra cialis enzyte cialis on line 30 day free trial cialis http://21cialismen.com/ - do you need a prescription for cialis ’
Jvcxorgag 1 hafta önce
viagra /dapoxetine overnight shipping buy viagra in quebec buy generic viagra by phone in australia viagra online pay with paypal viagra pills viagra cialis levitra viagra from canada legitimate msnbc viagra generic sale prescription less viagra viagra 150 mg best price on generic viagra ? generic viagras next day delivery pharmacy viagra professional viagra cheap viagra 100mg
Nlbxscarf 2 hafta önce
viagra onlinee viagra no prescription viagra soft viagra in hong kong %viagra online best prices for viagra generic viagra chea viagra throught paypall generic viagra with daposetine can i buy viagra over the counter in australia off brand viagra viagrasupplierscapetown viagra alternatives 30 viagra pills buying viagra from canada
KlioRern 2 hafta önce
viagra\' testimonials of viagra users use paypal to buy viagra? viagra for men viagra and cialis buy viagra next day delivery low cost viagra generic viagra and shelf life viagra no prescription viagra for women in hyderabad viagra prescription drug cheap viagra viagra and celexa generi viagra viagra cialis trial pack
Fgnhscarf 2 hafta önce
cheap generic viagra viagra for sale us viagra sale in uk i want to try viagra generic viagra with dapoxetine 160mg x 16 tabs viagra melbourne most reliable viagra viagra viagra online pay with paypal viagra 4 pack uk viagra sales online viagra in australia online viagrarx viagra 100 reliable viagra reviews
Nllpscarf 2 hafta önce
canadian pharmacy reviews drugstore makeup drugstore near me
FwsxSnize 2 hafta önce
rx pharmacy coupons best drugstore concealer the pharmacy
LokuSnize 3 hafta önce
legit online pharmacy ed meds online canadian pharmacy generic viagra
KhthRern 3 hafta önce
cvs drugstore pharmacy discount card discount pharmacy card
JtmfSnize 3 hafta önce
24 hr pharmacy pharmacy in canada erectile
Fgvdscarf 3 hafta önce
rx pharmacy best ed pills people's pharmacy
Dvnjscarf 1 ay önce
pfizerl viagra online free generic viagra viagra assistance program
KhedRern 1 ay önce
viagra 25mg no prescription order viagra china can yu buy viagra over the counter at chemist in australia
Fhsnscarf 1 ay önce
viagra in united states free trail viagra cvs viagra
FsfgSnize 2 ay önce
viagra pink online paypal viagra online singapore viagra cheap generic cialis
Jgsvorgag 2 ay önce
generic. viagra viagra united states buy viagra brisbane
FgrsSnize 2 ay önce
viagra gold best deals on genaric viagra cheapest pharmacy gold coast viagra
Dvncscarf 2 ay önce
generic cialis professional generic cialis tadalafil cialis us pharmacy
FbsbSnize 2 ay önce
generic cialis paypal cialis viagra buying cialis in australia
Fgnsscarf 2 ay önce
cialis c800 is there a legal generic cialis made in the united states rx party cialis
FqbfSnize 2 ay önce
cialis 20mg usa dapoxetine cialis cialis pills for sale
FnrhSnize 2 ay önce
online viagra on sale edmonton viagra no pascription how much is viagra in australia
KwgdRern 2 ay önce
write a research proposal writing essays for university top essay writing sites
FsfSnize 2 ay önce
essay writing skill essay college freelance speech writing
Jgscorgag 2 ay önce
college essays princeton writing cover letter pay someone to write your essay
Dvscscarf 2 ay önce
essay for me research paper king tut xat essay writing
FnsbSnize 2 ay önce
internship cover letters writing a conclusion to a research paper write a good conclusion
FtghSnize 2 ay önce
help writing my dissertation essay thesis statements essay writing ged
FnrdSnize 2 ay önce
buy viagra no prescription viagra canada buy viagra ireland paypal
Fgsscarf 2 ay önce
essays and term papers help on writing a college essay essay writing powerpoint
FqfSnize 2 ay önce
essay writing english best dissertation writing services learning english essay writing
KbrgRern 2 ay önce
viagra coupon online viagra coupon discount sildenafil 100mg
FbsbSnize 2 ay önce
watermelon rind as viagra what is the typical dosage of viagra result of viagra
Jsweorgag 2 ay önce
canadian pharmacy viagra 150 mg buy cheap sildenafil online uk brand viagra without prescription
Dbsfscarf 2 ay önce
how to safely buy generic viagra online generic sildenafil 50 mg viagra cream price in india
FmsgSnize 2 ay önce
what chemicals are in viagra quels sont les effets secondaires du viagra erezione debole viagra
Fdbvscarf 2 ay önce
sildenafil comparison sildenafil price in india 50 mg viagra
FevbSnize 2 ay önce
cialis viagra mail order uk discrete billing https://wowviaprice.com/ viagra in toronto
KmrfRern 2 ay önce
viagra store location purevigra.com comment acheter viagra en suisse
FhsbSnize 2 ay önce
viagra e genericos https://buybuyviamen.com viagra 2 chainz mp3 skull
Devkscarf 2 ay önce
buy viagra in canada walgreen viagra price viagra coupuns
Jivhorgag 2 ay önce
bad effect of viagra pastillas mejores que la viagra viagra bez recepty opole
FbsgSnize 2 ay önce
viagra dokter how often you can use viagra prodotti naturali che sostituiscono il viagra
Frbhscarf 2 ay önce
buying cheap viagra online https://paradiseviagira.com/ cialis vs viagra reviews
JildcSnize 3 ay önce
generic viagra pills http://fmedrx.com/ viagra vs generic sildenafil generic viagra
KmrfSnize 3 ay önce
order viagra online http://usggrxmed.com/ comprar viagra online when is viagra generic
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Beşiktaş2044
 • 2Fenerbahçe2042
 • 3Galatasaray2039
 • 4Gaziantep FK2035
 • 5Alanyaspor2034
 • 6Trabzonspor2033
 • 7Hatayspor2032
 • 8Fatih Karagümrük2030
 • 9Yeni Malatyaspor2027
 • 10Antalyaspor2026
 • 11Göztepe2025
 • 12Kasımpaşa2025
 • 13Çaykur Rizespor2025
 • 14Sivasspor2024
 • 15Başakşehir FK2024
 • 16Konyaspor2023
 • 17Kayserispor2019
 • 18Gençlerbirliği2019
 • 19MKE Ankaragücü2018
 • 20BB Erzurumspor2017
 • 21Denizlispor2014
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Pandemide 2'nci dalga olur mu? Türkiye ne kadar etkilenir?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
webmaster forum