Gündem
Giriş Tarihi : 15-08-2021 01:21   Güncelleme : 20-08-2021 00:49

Maraş'ta yangın söndürme uçağı düştü: 8 personel hayatını kaybetti

Rusya Savunma Bakanlığı, Kahramanmaraş'ta yangın söndürme uçağının düşmesi sonucu, 5'i Rus askeri personel, 3'ü Türk temsilci olmak üzere 8 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Maraş'ta yangın söndürme uçağı düştü: 8 personel hayatını kaybetti

Orman Genel Müdürlüğü'nce Rusya'dan kiralanan ve Adana Orman Bölge Müdürlüğü hizmetinde kullanılan yangın söndürme uçağı ile Kahramanmaraş'taki orman yangınına müdahale sırasında irtibat kesildi. Bunun üzerine bölgeye çok sayıda arama-kurtarma ekibi sevk edildi.

Uçakta 5 Rus askeri personel ve 3 Türk temsilci vardı

Rusya Savunma Bakanlığı, Be-200 yangın söndürme uçağında 5 Rus askeri personel ve 3 Türk temsilcinin olduğunu duyurdu.

Kazanın nedenlerinin tespiti için olay yerine bir heyet gönderildiğini belirten bakanlık, ilerleyen saatlerde uçaktaki 8 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti’nde kaza geçiren Rus Be-200 uçağında bulunan 5 Rus askeri personel ve yangının odak noktaları ile ilgili kılavuzluk eden 3 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı hayatını kaybetti" denildi.

Pakdemirli: "8 çalışma arkadaşımızı kaybettik"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de kazaya ilişkin yaptığı açıklamada, "3'ü Türk, 8 çalışma arkadaşımızı kaybettik. Cenabıallah'tan arkadaşlarımıza rahmet diliyorum" dedi.

MSB: "Rus halkına ve Türk milletine başsağlığı ve sabır diliyoruz"

Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB), Kahramanmaraş'taki yangın söndürme çalışmalarına katılmak için Adana'dan havalanan ve kaza kırıma uğrayan Rus yangın söndürme uçağında hayatını kaybeden Türk ve Rus mürettebat için taziyede bulunuldu.

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, şöyle denildi:

Kahramanmaraş'taki yangın söndürme çalışmalarına destek için görev yaptığı esnada kaza kırıma uğrayan Rus uçağındaki mürettebatın hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyduk. Rus halkına ve Türk milletine başsağlığı ve sabır diliyoruz.

Putin'den Erdoğan'a telgraf

Kremlin'nden yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, yangın söndürme uçağının düşmesiyle ilgili telgraf gönderdi.

Telgrafta, "Ruslar, Türklerle birlikte, ülkenizin başına gelen doğal afetle mücadele ediyor, çünkü kayıplardan duyduğumuz acılar bizi birleştiriyor. Hayatını kaybeden kahramanların aileleri ve arkadaşlarına acılarını paylaştığımı ve yanlarında olduğumu iletmenizi rica ediyorum. Cesaret ve metanetin onları bu zor zamanda yalnız bırakmamasını temenni ediyorum" ifadeleri yer aldı.

Rus askeri personelin yakınlarına başsağlığı mesajı

Putin'in kazada hayatını kaybeden Rus askeri personelin yakınlarına gönderdiği başsağlığı mesajında ise, "Rus askeri personeli, Be-200 uçağının mürettebatı, Türk uzmanlarla birlikte önemli bir insani misyona katılarak insanların hayatlarını savundular, Türkiye'de meydana gelen büyük çaplı yangınlarla mücadele ettiler, çok zor koşullarda çalışarak insani ve mesleki görevlerini son ana kadar yerine getirdiler. Bu cesur insanların hatırasının hem Rusya hem de Türkiye'de sonsuza kadar yaşatılacağına eminim" ifadeleri kullanıldı.

Putin ayrıca, Savunma Bakanı Sergey Şoygu'ya yangın söndürme çalışmaları sırasında düşen Be-200 uçağında hayatını kaybeden Rus askeri personelinin devlet ödüllerine layık görülmesi ve ailelerine yardım yapılması yönünde talimat verdi.