Gündem
Giriş Tarihi : 11-01-2021 20:10   Güncelleme : 16-01-2021 02:29

Mahkemeden karar çıktı: Adnan Oktar'a 10 ayrı suçtan rekor ceza

'Adnan Hoca' lakabıyla tanınan Adnan Oktar ve grubuna yönelik 78'i tutuklu 236 sanığın yargılandığı davada mahkeme heyeti, kararını açıkladı.

Mahkemeden karar çıktı: Adnan Oktar'a 10 ayrı suçtan rekor ceza

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki duruşma salonunda görülen duruşmaya aralarında Adnan Oktar'ın da bulunduğu çok sayıda tutuklu ve tutuksuz sanık katıldı.

Mağdur ve müştekilerin de geldiği duruşmada, çok sayıda taraf avukatı da hazır bulundu.

Adnan Oktar'a 1075 yıl 3 ay hapis cezası

Bir kısım sanıkların son sözlerinin sorulduğu duruşmada dosyayı karara bağlayan heyet, Adnan Oktar'ı 'örgüt kurma ve yönetmek', 'çocuğun cinsel istismarı', 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı', 'kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma' ve 'tehdit' gibi 10 ayrı suçtan 1075 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı.

Örgüt üyelerine ceza yağdı

Heyet, sanıklardan Tarkan Yavaş'ı 'örgüt yöneticisi olmak', 'çocuğun cinsel istismarı' ve 'nitelikli cinsel istismar', 'gerçeğe aykırı mal bildiriminde bulunmak' ve 'resmi belge düzenlenmesinde yalan beyanda bulunmak' suçlarından toplamda 211 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Sanıklardan Oktar Babuna hakkında 'suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak', 'çocuğun cinsel istismarı' ve 'nitelikli cinsel istismar' suçlarından 186 yıl hapse karar verildi.

Mahkeme ayrıca örgüt elebaşı ve yönetici konumunda bulunan kişilere verilen bu cezaların 'bireysel suçlar' olduğunu bildirerek, örgüt üyesi konumunda olan sanıklara verilen cezaların, yönetici sanıkların cezalarına ekleneceğini kayda geçirdi.