Gündem
Giriş Tarihi : 19-07-2021 02:22   Güncelleme : 25-07-2021 00:30

Kuran kursundaki şüpheli ölüm için Meclis'e araştırma önergesi

CHP, Kuran kurslarında kalan çocuklara yönelik cinsel istismar olayları ve çocukların intihar ettiğine ilişkin iddiaların incelenmesi için Meclis'e araştırma önergesi verdi.

Kuran kursundaki şüpheli ölüm için Meclis'e araştırma önergesi

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç ve CHP milletvekilleri, Kur'an kurslarında kalan çocuklara yönelik cinsel istismar olayları ve çocukların intihar ettiğine ilişkin iddiaların incelenmesi için Meclis araştırması açılmasını istedi.

Araştırma önergesinin gerekçesinde, Muş'ta 12 yaşındaki Mehmet Halit Yavuz'un kaldığı Kur'an kursunun tuvalet kapısının koluna kemerle asılı vaziyette bulunduğu, Yavuz'un kaldırıldığı Elazığ'daki özel bir hastanede yaşamını yitirdiği hatırlatıldı.

"Sorumlular varsa açığa çıkartılması ve yargılanması en büyük temennimizdir"

Yavuz'un Diyarbakır'da yaşayan ailesine olayın intihar olarak ifade edildiği belirtilen gerekçede, şunlar kaydedildi:

Muş'ta yaşanan bu intihar iddiası ile ilgili savcılık soruşturması sürmektedir. Olayın gerçekte ne olduğunun mutlaka ortaya çıkartılması, sorumlular varsa açığa çıkartılması ve yargılanması hepimizin en büyük temennisidir, ancak bu olayla ilgili dosyaya gizlilik kararı getirilmesi, buna ilişkin beklentilerimizi zayıflatmaktadır. Cemaat ve tarikat öğrenci yurtları ile Kur'an kurslarında kalan çocuklara yönelik cinsel istismar olayları ve bu çocukların intihar ettiğine ilişkin iddiaların incelenmesi ve bu olayların bir daha yaşanmaması adına alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması açılmasını arz ederim.

Diyarbakır ve Muş barosu olayın takipçisi olacak

12 yaşındaki Mehmet Halit Yavuz'un soruşturmasıyla ilgili dosyaya gizlilik kararı konuldu.

Diyarbakır ve Muş baroları açıklama yaparak, "Olayın takipçisiyiz" dedi.