Dünya
Giriş Tarihi : 04-12-2019 00:30   Güncelleme : 12-12-2019 02:40

Kritik zirve sonrası açıklama: 'Sivillere yönelik saldırılar durdurulsun'

Suriye konulu Dörtlü Zirve’nin ardından yapılan ortak açıklamada, “İdlib dahil Suriye’nin tamamında, sivilleri hedef alan saldırıların durdurulması konusunda mutabık kalındı” ifadelerine yer verildi.

Kritik zirve sonrası açıklama: 'Sivillere yönelik saldırılar durdurulsun'

Londra'da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya ve İngiltere başbakanlarının katılımıyla düzenlenen Suriye konulu Dörtlü Zirve sona erdi.

Ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak eşlik etti.

Dörtlü Zirve sonrası yapılan ortak açıklamada, "İdlib dahil Suriye’nin tamamında, sivilleri hedef alan saldırıların durdurulması konusunda mutabık kalındı” ifadeleri kullanıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: "GAYET İYİ GEÇTİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye konulu Dörtlü Zirve'nin sona ermesinin ardından, "Gayet iyi geçti" yorumunda bulundu.

Almanya Başbakanı Merkel ise, "İyi ve yararlı bir görüşme yaptık" dedi.

MACRON: "SURİYE KONUSUNDA TÜM BELİRSİZLİKLER ORTADAN KALKMADI"

Macron, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile Londra'da gerçekleştirdiği Suriye konulu Dörtlü Zirve sonrası basına açıklamalarda bulundu. 

"(Suriye konusunda) Tüm belirsizlikler ortadan kalkmadı. Önceliğin IŞİD ve terör ile mücadele olduğu konusunda bir irade var. Bu benim için önemli" diyen Macron, mülteciler konusunda işbirliğinin devam etmesi gerektiğini söyledi. 

Macron, Suriye krizinin sona ermesi için çalışmaların sürmesi gerektiği konusunda liderler arasında bir fikir birliği olduğunun altını çizdi.

Zirvede Libya konusunu da görüştüklerini vurgulayan Macron, bu hususta Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin (GKRY) çıkarlarını da önemsediğini dile getirdi.

Macron, "Bu toplantıdan Suriye konusunda söylediğim üç husustaki fikir birliğini akılda tutuyorum" dedi.

"TÜRKİYE'NİN BÜYÜK BİR ÜLKE OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM"

Erdoğan ile ilişkisinin sorulması üzerine, Macron, "Onunla birebir görüşme fırsatım oldu. Herkese saygım var. Biri hakkında saygısızlık yaptığımı duymadınız. Herkes kendi sorumluluğunu alır. Türkiye'nin büyük bir ülke olduğunu düşünüyorum. Türk halkına derin saygım var" yanıtını verdi.

Türkiye ile üzerinde anlaşılmayan konuların bulunduğunu aktaran Macron, bu toplantının Suriye konusunda ilerleme kaydedilmesine neden olduğunu vurguladı.

"TÜRK TOPRAKLARININ GÜVENLİĞİ KONUSUNDA ENDİŞELİYİZ"

Macron, YPG konusunda Türkiye ile anlaşmazlığın bulunduğunu belirterek, "PKK hususunda bir belirsizlik yok. Fransa, terörist olarak kabul ediyor, kınıyor ve yargılıyor" ifadesini kullandı. 

Macron, "Türk topraklarının güvenliği konusunda endişeliyiz. Ancak IŞİD ile kimin mücadele ettiğini unutmak istemiyoruz" diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Pandemide 2'nci dalga olur mu? Türkiye ne kadar etkilenir?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
webmaster forum