Sinema
Giriş Tarihi : 30-11-2020 23:43   Güncelleme : 08-12-2020 07:13

Kötüler hep mi kötüdür?

Merve Yazar, bugün itibariyle film ve kitap tavsiyelerine başlıyor. İyilerin hep iyi olduğunu biliyoruz, peki kötüler hep mi kötüydü?

Kötüler hep mi kötüdür?

Detectice Comics'in hayat verdiği kült bir kötü ile karşınızdayım: Joker.

2019 yapımı bu film, vizyona girdiğinde büyük yankı uyandırmıştı. Joker'i birçok filmde görüyorduk, ancak hayatına dair bir fikrimiz yoktu. Bu filmdeki karakter, diğer Joker karakterinden farklı da olsa, en azından merakımızı gideriyor!

Başrolü oynayan Joaquin Phoenix'in gerçekten iyi bir iş çıkardığını söylemek gerek. Kendisine karakteri oynamanın en zor yanı sorulduğunda kahkaha atmak olduğunu söyleyen Phoenix, karakterin zayıf ve güçsüz görünmesi için tamı tamına 25 kilo vermişti. Kahkaha rolüne çalışırken de patolojik kahkahaya sahip insanların videolarını izlediğini de belirtmişti.

Doctor Strange'de oynamayı reddeden Phoenix, böylece ilk kez bir çizgi roman uyarlamasında yer almış oldu.

Filmin konusu ise şu şekilde:

Daha önce akıl hastanesine kapatılmış ve şu anda yedi farklı ilaç kullanan Arthur Fleck, ani ve kontrol edilemeyen patolojik bir gülmeye sahiptir. Annesiyle yaşayan sessiz ve başlarda acıdığımız bu adamın en büyük hayali, komedyen olmaktır ve dönemin en ünlü televizyon programı Murray Show'a katılabilecek bir başarıyı hedeflemektedir, ancak hayat onun için hiç kolay değildir. Palyaçoluk yaparken gençlerin saldırısına uğrar, dayak yer ve tüm hayatı benzer aşağılanmalarla doludur. Bu süreçte psikolojik yardım da alan Arthur, sık sık kendisine "herkes neden bu kadar kötü" sorusunu sormaktadır. Hayatı daha da kötüye giderken bir barda yaptığı esprilerin görüntüleri Murray Show'da yayınlanınca ve canlı yayına davet edilince artık kim olduğunu anlar. Kendini sahneye Joker olarak sunan Fleck, canlı yayında yarattığı kaostan sonra Gotham'ın en büyük sistem düşmanı sembolü haline gelir. Bu kaosta Bruce Wayne'in hayatının nasıl dağıldığını da görüyoruz.

İyilerin hep iyi olduğunu biliyoruz, peki kötüler hep mi kötüydü? İyi seyirler...

Merve Yazar