Gündem
Giriş Tarihi : 29-10-2020 02:11   Güncelleme : 02-11-2020 02:25

Koronavirüs kaynaklı ölümlerin bir nedeni daha bulundu

Yeni yürütülen bir araştırmada, dünya genelinde yeni tip koronavirüsten kaynaklanan ölümlerin bir nedeni daha tespit edildi.

Koronavirüs kaynaklı ölümlerin bir nedeni daha bulundu

Cardiovascular Research dergisinde yayımlanan araştırmada, Amerikalı ve Çinli bilim adamlarının elde ettiği epidemiyolojik veriler incelendi.

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle yaşanan can kayıplarının yüzde 15''nin hava kirliliğiyle bağlantılı olduğu kaydedilen araştırmada, Doğu Asya'da virüs kaynaklı ölümlerin yüzde 27’sinin hava kirliliğine bağlı olduğu belirtildi.

Çalışmada, bu oranın Avrupa’da yüzde 19, Kuzey Amerika’da ise yüzde 17 olduğu bilgisine yer verildi.

"DAHA AZ HAVA KİRLİLİĞİNDE ÖLÜMLERİN BİR KISMI ENGELLENEBİLİR"

Araştırmacılar, Covid-19 ölümleri ile hava kirliliği arasında direkt bir sebep-sonuç ilişkisi olmadığına, fakat daha az kirli havaya maruz kalınması durumunda ölümlerin bir kısmının engellenebileceğine işaret etti.

"HAVADAKİ KİRLİ PARTİKÜLLER SEMPTOMLARI AĞIRLAŞTIRIYOR"

Mainz Üniversitesi Tıp Merkezinden Thomas Munzel, hava kirliliğine uzun süre maruz kalma ve Covid-19'un yarattığı enfeksiyon bir araya geldiğinde özellikle kalp ve damarlar açısından olumsuz etkilere neden olduğunu vurguladı.

Araştırmada, havadaki kirli partiküllere uzun süre maruz kalmanın, virüsün neden olduğu ölümcül sonuçlara yol açan semptomları ağırlaştırdığı kaydedildi.