Gündem
Giriş Tarihi : 08-12-2020 05:16   Güncelleme : 12-12-2020 04:34

Konya'da CHP'li belediye asgari ücreti 4500 lira yaptı

Konya'nın tek CHP'li belediyesi olan Tuzlukçu'da işçiler belediyeden 300 lira zam istedi, CHP'li Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa ise sürpriz bir kararla işçilere yüzde 80 zam yaparken, asgari ücreti de 4500 liraya yükseltti.

Konya'da CHP'li belediye asgari ücreti 4500 lira yaptı

KRT Web'den Cihan Güner'in haberine göre, CHP'nin Tuzlukçu Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa, tüm işçileri sendikalı yaptı; kadrolu-sözleşmeli, şirket-taşerondan kadroya geçenler ayrımını da kaldırdı. 2 bin 650 lira olan maaşlar 4 bin 500 liraya çıktı.

TÜRKİYE GENELİNDE CHP EN AZ 3100 TL OLMASINI İSTİYOR

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarından çıkacak karara çevrildi. CHP asgari ücretin en az 3100 lira olmasını isterken, İYİ Parti asgari ücret olarak 3 bin lira önerisinde bulundu ve vergiden muaf tutulmasını istedi.

DİSK 3800 TL OLARAK AÇIKLADI

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, (DİSK) 2021 yılı asgari ücretin net 3800 TL olması gerektiğini açıkladı.

KONYA'DA BELEDİYE BAŞKANI TÜM İŞÇİLERİ SENDİKALI YAPTI

CHP'li belediyelerde ise işçilere yapılan zamlar dikkat çekiyor. Bunlardan en ilginci ise Konya'nın tek CHP'li belediyesi olan Tuzlukçu'da yaşandı.

CHP'li Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa devrim gibi bir karara imza atarak, önce tüm işçileri sendikalı yaptı, sonra da işçiler arasındaki kadrolu-sözleşmeli, şirket-taşerondan kadroya geçen ayrımına son verdi.

İŞÇİLER 300 LİRA ZAM İSTEDİ, BAŞKAN YÜZDE 80 ZAM YAPTI

Asgari ücret ve zam belirleme toplantısına işçi temsilcileri, DİSK Genel-İş Sendikası Konya Temsilcisi Mustafa Tamer katıldı.

Toplantıda işçiler 300 TL zam isterken, Akbuğa'dan işçilere % 80 zam geldi. Akbuğa, asgari ücreti de 4.500 lira yaptığını açıkladı. Böylece tüm işçilerin maaşı eşit seviyeye çıkartılmış oldu.

BAŞKAN AKBUĞA: "EŞİT İŞE, EŞİT ÜCRET OLMASI GEREKİR DEDİK VE GEREKENİ YAPTIK"

Akbuğa, "Sosyal demokrat olmanın bir anlamı vardır, bizde ayrıcalık olmaz, eşit şekilde paylaşma olur" dedi.

"İŞKUR işçileri aynı şartlarda çalışıyorlar, greyder, kepçe kullanıyorlar, yolundan temizliğine her işe koşuyorlar, 'eşit işe, eşit ücret olması gerekir' dedik ve gerekeni yaptık" diyen Akbuğa, "Sosyal demokrat belediyecilik nedir, tüm Konya'ya öğretmiş bulunduk. Bize bu şansı veren, bize böyle davranmayı öğreten Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

"GÖREVE GELİR GELMEZ YÜZDE 70 ZAM YAPTIM"

İşçiler arasındaki ayrımı kaldıran Türkiye'de ilk ve tek belediye olduklarını da vurgulayan Akbuğa, "Türkiye'deki tüm belediyeler, çalışanlarına haklarını vermesi lazım. Ben göreve geldiğimde kadrolu işçilerin maaşları icralıktı, aldıkları para yetmiyordu. Gelir gelmez yüzde 70 zam yaptım. Şimdi maaşları sosyal hakları ile birlikte 5500'leri buluyor" dedi.