Dünya
Giriş Tarihi : 12-02-2021 23:47   Güncelleme : 15-02-2021 01:32

Kongre baskınıyla ilgili Trump'a şok suçlama: İç savaş hazırlığı

Federal savcıların Kongre baskınına katılan milis grubuyla ilgili hazırladığı iddianamede, Trump'ın emriyle iç savaş çıkarma hazırlığı gibi suçlamalar bulunuyor.

Kongre baskınıyla ilgili Trump'a şok suçlama: İç savaş hazırlığı

ABD'de 3 Kasım seçimlerini kaybeden ve 20 Ocak'ta koltuğu devreden 45. Başkan Donald Trump'ın 6 Ocak'ta seçimin çalındığı iddiasıyla düzenlediği mitingin ardından taraftarlarının Kongre'ye saldırmasıyla ilgili yargı süreci, Trump'ın bir emriyle darbe yapıp iç savaş çıkarmaya hazır muazzam bir aşırı sağcı milis örgütlenmesine işaret ediyor. 

Sputnik'te yer alan habere göre, federal savcıların Kongre saldırısına katılan Yeminini Tutanlar isimli milis grubu hakkında hazırladığı iddianamede, Trump'ın emriyle iç savaş çıkarma hazırlığı gibi suçlamalar var.

Eski ordu ve polis mensuplarından oluşuyor

Ohio eyaleti merkezli, federal hükümet karşıtı, aşırı sağcı bir milis örgütü olan Yeminini Tutanlar, 'iç ve dış tüm düşmanlara karşı anayasayı korumak için ettikleri yemini tutma' savındaki ordu, polis ve diğer güvenlik teşkilatlarının muvazzaf ve eski üyelerinden oluşuyor.

Başkentin dışına silahlı acil müdahale gücü konuşlandırmayı da planladılar

Yeminini Tutanlar hakkındaki 21 sayfalık iddianamede, Trump'ın seçimi kaybettiğinin açıklanmasının ardından grubun üyelerinin iç savaş planı, eğitimi ve koordinasyonuna dair ayrıntılı iddialara yer verildi.

Buna göre, Yeminini Tutanlar, Kongre saldırısı kapsamında başkentin dışına -Trump'tan böyle bir emir gelirse- göğüs göğüse çarpışmaya hazır bir silahlı acil müdahale gücü konuşlandırmayı da planladı.

Milislerin lideri Jessica Watkins, darbe yapmak için adam topladı

Federal yargıçtan Yeminini Tutanlar'ın lideri Jessica Watkins'in gözaltında tutulmasını talep eden iddianamede, kadın liderin Kongre'yi teslim alan şiddeti harekete geçiren anahtar bir figür olduğu, asla kalabalığa kapılmış bir piyon olmadığı dile getirildi.

Yeminini Tutanlar'ın aidat ödeyen üyesi ve bu grupla bağlantılı Ohio Eyaleti Düzenli Milisleri örgütünün komutanı olduğu aktarılan eski kadın askerin Joe Biden'ın başkanlığını 'ABD'ye varoluşsal tehdit' olarak gördüğü ve olası darbeye katılmaları amacıyla aktif şekilde adam topladığı kaydedildi.

45. Başkan ile isyancılar arasında doğrudan bağlantı kuran iddianame ve gözaltı taleplerinin çizdiği manzara, en ateşli destekçilerinin Trump'ın eyleme geçmeleri için kendilerine işaret gönderme niyetine inandığı yönünde.

"Biden başkan olursa cumhuriyetimiz sona erer"

Buna göre, üyeler ve çaylaklar için şehir savaşı, toplumsal eylemleri kontrol ve kurtarma operasyonları için muharebe eğitimi veren ve bu kapsamda savaş oyunları da düzenleyen Watkins, diğer sanık ve zanlılarla 6 Ocak'ta ihtiyaç halinde desteğe gelecek silahlı acil müdahale gücü koordine etmek konusunda da mesajlaşmış.

"Gürz, cop, elektroşok tabancasıyla silahlanabiliriz" diyerek başkentin dışına konuşlanacak acil müdahale gücünün Trump'ın izin vermesi halinde Washington DC'ye girmesinden söz eden Watkins, milis gücüne yeni aldıklarına, "Biden başkan olursa cumhuriyetimiz sona erer. O yüzden Amerikalılar olarak haklarımız için savaşmak, öldürmek ve ölmek bizim görevimiz" demiş. Yemin töreni gününde dinç ve zinde olmaları, zira savaşmaları gerekeceği, yemin gününden önce herkesin muharebeye hazır hale gelmesi gerektiği gibi ifadeler kullanmış.

"Başkan'ın birimleri harekete geçirmeye hakkı var"

Ancak seçim hilesi iddiasıyla ilgili harekete geçmek için Trump'tan emir beklediğini belirten eski kadın asker, 'çetrefil bir tuzaktan şüphelendiğini' dile getirerek şunları yazmış: "Başkan bizi harekete geçirmediği sürece, bu, yasal olmaz. Başkan'ın birimleri harekete geçirmeye hakkı var. Trump gelmemi isterse, gideceğim. Aksi takdirde güvenemem."

Sonunda ne olduğu belirtilmeyen işareti aldığını düşünen Watkins, grubun diğer lideri Donovan Crowl'a, 6 Ocak'ta Washington DC'ye gideceklerini söyleyerek, "Trump, eli ayağı tutan tüm vatanseverlerin gelmesini istiyor" demiş.

Trump'ın 6 Ocak'ta Washington DC'de 'seçimin çalınmasını durdurun' sloganıyla miting düzenlediği sırada şifreli bir uygulamadan diğer milislere, birlikte ve plana göre hareket eden 30-40 kişilik bir grup olduklarını aktaran eski kadın asker, Kongre'nin güvenlik bariyerlerini aştıktan sonra telsizle diğerlerine, "Şu anda ana kubbedeyiz. Onu sallıyoruz" demiş.

"Vatana ihanet ve seçim hilesinden bu meclisi tutuklayın"

Telsizden milislere tutuklama yapmalarını söyleyen kimliği meçhul bir erkeğin de, "Olası vatana ihanet ve seçim hilesinden bu meclisi tutuklayın" diye seslendiği belirlenmiş durumda.

18 Ocak'ta Crowl'la birlikte gözaltına alınan Watkins, halihazırda hapiste davasının başlamasını bekliyor.

Kongre saldırısına katılan Yeminini Tutanlar gibi aşırı sağcı örgütlerin birçok lideri ve üyesi, ABD kurumları ve federal hükümete karşı yeni şiddet eylemlerinde bulunabilecekleri şüphesiyle cezaevine gönderildi.