Siyaset
Giriş Tarihi : 22-10-2020 01:39   Güncelleme : 26-10-2020 00:16

KONDA'dan son anket: AK Parti'nin oylarında flaş düşüş

KONDA Araştırma Şirketi'nin kamuoyu ile paylaştığı eylül ayı araştırma bulgularına göre, AK Parti'nin oyu yüzde 36.7'ye düştü.

KONDA'dan son anket: AK Parti'nin oylarında flaş düşüş

KONDA Araştırma Şirketi Genel Müdürü Bekir Ağırdır'ın paylaştığı çalışmanın verilerine göre, Eylül ayında AK Parti'nin oyu yüzde 36.7’ye, MHP'nin oyu yüzde 10.6’ya düşerken, Cumhur İttifakı’nın oyu ise yüzde 47.3’e geriledi.

AĞUSTOSTA YÜZDE 2.4'LÜK DÜŞÜŞ OLMUŞTU

Aynı araştırma şirketinin Ağustos ayı araştırma verilerine göre, AK Parti'nin oylarında yüzde 2.4, MHP'nin oylarında yüzde 1.1, Cumhur İttifakı'nın oylarında ise toplamda yüzde 3.5 oranında düşüş yaşandı.

İYİ PARTİ'NİN OYLARI YÜKSELİŞTE

Aynı çalışmanın verilerine göre, Eylül ayında muhalefet bloğunda CHP'nin oy oranı yüzde 21.6'ya düşerken, İyi Parti’nin oy oranı yüzde 14.8'e yükselmiş, HDP'nin oy oranı yüzde yüzde 11.5 olarak yerini korumuş gözüküyor.

DİĞER PARTİLERİN OY ORANI TOPLAM 4.8

Araştırmada ayrıca, Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi dahil, diğer partilerin toplam oy oranı toplam 4.8 olarak tespit edildi.

MİLLET İTTİFAKI'NIN OYLARI YÜKSELDİ AMA...

Millet İttifakı'na bakıldığında CHP+İYİ Parti oyu yüzde 36.4, HDP (+11.5) dahil edildiğinde yüzde 47.9 olarak tespit edilirken, bu orana diğer partiler (Saadet, DEVA, Gelecek Partisi ve BBP) de eklenince Cumhur İttifakı dışında kalan partilerin toplam oy oranı Ağustos ayında 49.2'den, Eylül ayında 52'7'ye yükseldi.

AK PARTİ KÜÇÜLÜYOR, MUHALEFET BÜYÜMÜYOR

Araştırmada ortaya çıkan diğer sonuçlar ise şu şekilde:

Siyasi tercihi olmayanlar, gizleyenler veya söylemek istemeyenler toplamı yüzde 36 civarında seyrediyor.

Partilerin çekirdekleri küçülüyor: Doğrudan tercihlerde AK Parti yüzde 23.2, MHP yüzde 6.7, CHP yüzde 13.6, İYİ Parti yüzde 9.4, HDP yüzde 7.3.

AK Parti çekirdeği küçülüyor, ancak muhalefet büyümüyor.

AK Parti ve MHP'nin ittifak yaptığı son 2 yıllık dönemde ilk defa muhalefet bloğunun oyunun Cumhur İttifakı'ndan fazla olduğu görülüyor.

HALK GELECEĞİNDEN UMUTSUZ

Halkın yüzde 70'i ekonomik kriz bekliyor. "Sıkıntısız geçindim" diyenlerin oranı yüzde 18, "Kıt kanaat geçindim" diyenlerin oranı yüzde 80, "Geçinemedim" ve "Borca girdim" diyenlerin oranı ise yüzde 22.