Dünya
Giriş Tarihi : 13-02-2021 23:57   Güncelleme : 16-02-2021 02:52

KKTC'de sokağa çıkma yasağının süresi uzatıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağı süresinin uzatıldığı bildirildi.

KKTC'de sokağa çıkma yasağının süresi uzatıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersan Saner, Bakanlar Kurulu'nun ardından koronavirüsle mücadele kapsamında alınan kararları açıkladı.

Sokağa çıkma yasağı 22 Şubat'a kadar uzatıldı

Buna göre, ülke genelinde 15 Şubat'a kadar yürürlükte olan tam sokağa çıkma kısıtlaması, 22 Şubat saat 05.00'e kadar uzatıldı.

Bu süreçte, eczane, market, manav, eczane, fırın ve  kasap gibi temel ihtiyaçların satıldığı işletmeler açık olacak, ancak pazar günleri nöbetçi eczaneler ve fırınlar dışında kalan işletmeler kapalı olacak.

Online servis yapan işletmeler sadece 11.00 - 21.00 saatleri arasında çalışabilecek.

İlçeler arası giriş-çıkışlara yönelik kısıtlama devam edecek; bankalar minimum personelle çalışabilecek.

Yüz yüze eğitimler 28 Şubat'a kadar durduruldu

Devlet okulları ve özel okullarda, tüm okul öncesi, ilk ve orta eğitimde yüz yüze eğitimler 28 Şubat'a kadar durdurularak online eğitime geçilecek. 

Son 14 gün içerisinde Birleşik Krallık, Hollanda, Danimarka ve Güney Afrika'da bulunan yalnızca Kuzey Kıbrıs vatandaşları ve daimi ikametgâhları bulunan kişilerin 14 gün merkez karantinada kalmaları kaydıyla Kuzey Kıbrıs'a girişlerine izin verilecek.

Vaka sayısında artış var

Kuzey Kıbrıs Sağlık Bakanı Ali Pilli, ülkede son 24 saatte 4337 test yapıldığını, 21'i yerel 30 pozitif vakaya rastlandığını ve 53 kişinin taburcu edildiğini açıkladı. 

Pilli, toplam vaka sayısının 3037'ye yükseldiğini, 737 kişinin tedavisinin devam ettiğini ve yoğun bakımda 13 hastanın bulunduğunu kaydetti.