Gündem
Giriş Tarihi : 16-04-2021 01:19   Güncelleme : 19-04-2021 21:06

KKTC'de Kuran kursları kapatılıyor! Fahrettin Altun'dan tepki

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, KKTC'de Kuran kurslarının kapatılacak olmasına ilişkin Anayasa Mahkemesi kararına tepki gösterdi. Altun, yaptığı açıklamada, "Demokrasinin teminat altına aldığı din ve inanç özgürlüğüne vurulan bu yargı darbesi asla kabul edilemez" dedi.

KKTC'de Kuran kursları kapatılıyor! Fahrettin Altun'dan tepki

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, KKTC'de Kuran kurslarının kapatılma kararına, sosyal medya hesabından tepki gösterdi.

İletişim Başkanı Altun'un, kişisel Twitter hesabında yaptığı açıklama şu şekilde:

  • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi'nin Kur'an kurslarının kapatılmasıyla ilgili almış olduğu karar, ideolojik ve dogmatik bir aklın ürünüdür. Laikliği bu denli sığ ve yanlış bir şekilde yorumlamak, temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldırmaya yönelik bir adımdır.

"Kıbrıs Türklerinin varlığına ve birliğine yönelik bir tehdittir"

  • Laiklik, din özgürlüğünü teminat altına alır, din eğitimini yasaklama aracı olarak kullanılamaz. Ancak jakobenler, laikliği dini değerleri ve kültürel zenginliklerimizi baskılamak için kullanırlar.

  • Akdeniz'in ve özellikle Kıbrıs sorununun, Türkiye'nin ortaya koyduğu güçlü iradeyle uluslararası alanda daha hakkaniyetli bir şekilde tartışmaya açıldığı böylesi kritik bir dönemde alınan bu yanlış karar Kıbrıs Türklerinin varlığına ve birliğine yönelik bir tehdittir.

"Kararın zamanlaması manidardır"

  • Demokrasinin teminat altına aldığı din ve inanç özgürlüğüne vurulan bu yargı darbesi asla kabul edilemez. Bu kararın zamanlaması manidardır. Hangi amaca hizmet ettiği akıllarda ciddi şüpheler uyandıran bu karara tepki göstermek demokrasiye saygı duyan herkesin görevidir.

  • Türkiye Cumhuriyeti Devleti, tüm gücü ve kudretiyle Kıbrıs Türklerinin yanında olmaya devam edecek, tarihinden aldığı ilhamla Kıbrıs Türkleri üzerinde oynanan bu tehlikeli oyunu yine Kıbrıs Türkleriyle el ele vererek bozacaktır.