Siyaset
Giriş Tarihi : 25-02-2020 21:50   Güncelleme : 02-03-2020 02:34

Kılıçdaroğlu'ndan hakimlere tepki: 'Bunlar Saray'ın köleleri mi?'

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Damat, Kanal İstanbul projesinin olduğu yerden 13 dönüm arazi kapatmış. Cumhuriyet gazetesinin haberine yayın yasağı getirdiler hemen. Akabinde yayın yasağını eleştiren haberlere de yayın yasağı getirildi. Soruyorum: Bunlar hakim mi, Saray'ın köleleri mi?" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'ndan hakimlere tepki: 'Bunlar Saray'ın köleleri mi?'

CHP lideri Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Gezi davasında beraat ettikten sonra 15 Temmuz darbe soruşturması kapsamında yeniden tutuklanan iş insanı Osman Kavala'yla ilgili kararda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tavrının etkili olduğunu savundu.

"HAKİMLER VE SAVCILAR ALÇAK KURULU"

Erdoğan'a "Yargıya gözdağı vermeye kalkıyor, Kimsin sen, sen kimsin?" diye seslenen Kılıçdaroğlu, Gezi davasında beraat veren hakimler hakkında inceleme başlatan HSK için de "'Hakimler ve Savcılar Alçak Kurulu" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, 25 baronun dün yayımladığı ortak açıklamaya işaret ederek, bunun avukatların yüzde 80'ini kapsadığını belirtti. Açıklamadaki, "Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en ağır yargı krizini yaşamaktadır" ifadesine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, "Eğer bu ülkede avukatların en az yüzde 80'i 'Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yargı en ağır krizi yaşadığı bir dönemden geçiyor' diyorsa herkes şapkasını önüne koyup düşünmek zorundadır" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"Bu ülkeye baharı getirmek mümkün. Bu ülkenin huzur içinde yaşamasını sağlamak mümkün. Bu ülkeye adaletin getirilmesi için de mücadele vereceğiz. Dünya adalet üzerine inşa edildi. Aramızda hukuk fakültesi öğrencilerimiz var, özellikle onlara seslenmek istiyorum: Adaletten şaşmayacaksınız. Adalet, egemen güçlerin önünden eğilmemek demektir. Adalet, hiçbir egemen güçten talimat almamak demektir. Adaletin olmadığı yerde devlet olmaz. Yargıtay Başkanı'na, Anayasa Başkanı'na sorun, adalete duyulan güven yerlerde sürünüyor. Adalet Bakanı, '2019 yargıya güven yılı olacak' dedi. Demek ki önceki yıllar yargıya güven duyulmuyordu. 2019 yargıya güven duyulan bir yıl oldu mu? Hayır. Türkiye Cumhuriyeti, tarihinin en ağır yargı krizini yaşamaktadır.

"ERDOĞAN YARGIYA GÖZDAĞI VERİYOR! KİMSİN SEN?"

"Yargının siyasallaştığını defalarca söyledik. Tarihten gelen adalet duygusu giderek zemin kaybetti. Osman Kavala için mahkeme beraat kararı veriyor. Cezaevi aracındayken Erdoğan konuşuyor, 'Onu beraat ettirmeye kalkıştılar' diyor. Yargıya gözdağı veriyor. Kimsin sen? Kimsin? Kavala, cezaevi aracının içinden tekrar cezaevine götürüldü. Bu mudur adalet? Bu insani, ahlaki, vicdani bir meseledir. Bunu sadece siyasetin terazisine koyarsanız yanlış yaparsınız.

"CUMHURİYET GAZETESİNİN HABERİNE YAYIN YASAĞI GETİRDİLER HEMEN"

"Damat, Kanal İstanbul projesinin olduğu yerden 13 dönüm arazi kapatmış. Cumhuriyet gazetesinin haberine yayın yasağı getirdiler hemen. Akabinde yayın yasağını eleştiren haberlere de yayın yasağı getirildi. Soruyorum: Bunlar hakim mi, Saray'ın köleleri mi?

"DEVLETE VERGİ VERMEMEK İÇİN DOLARLARI MAN ADASI ÜZERİNDEN DOLANDIRDILAR"

"Yönettiği devlete vergi vermemek için dolarları Man Adası üzerinden dolandırdılar, beş kuruş vergi vermediler. MASAK, bankalar diyor ki, kayıtlar doğru. Bir belgesel yaptık bununla ilgili. Yayın yasağı getirildi. Feriştahınız gelse geri adım atmayacağım.

"SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİNİ KAÇIRAN KAHRAMAN OLABİLİR Mİ?"

"Dış politika konusunda konuşurken boğazınızda dokuz düğüm olmalı. İyi düşünüp konuşmalı. Dış politika ülkelerin çıkarları üzerine inşa edilir. İktidar-muhalefet olmaz dış politikada. Kahramanlık edebiyatı yapıyor. Yaa sen kim, kahraman kim? Süleyman Şah türbesini kaçıran kahraman olabilir mi yaa?

"ERDOĞAN 'SURİYE HÜKÜMETİ GERİ ÇEKİLECEK' DİYOR, ADAMIN KENDİ TOPRAĞI, NEDEN ÇEKİLSİN?"

Türkiye Cumhuriyeti'nin ordusu Saray'ın ordusu değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni egemen güçlerin maşası haline getirmek kadar bu ülkeye yapılabilecek daha büyük bir hıyanet yoktur. Tek bir Mehmetçiğimizin tırnağı bütün Suriye'den daha değerlidir. Tek bir Mehmetçiğimizin tırnağı bütün Libya’dan daha değerlidir. Erdoğan, 'Suriye hükümeti geri çekilecek' diyor. Adamın kendi toprağı, neden çekilsin? Ama sen 'ben Suriye'ye gireceğim, Şam'ı, Halep'i alacağım, Türkiye’ye katacağım' diyorsan, bana Suriye'nin toprak bütünlüğünden bahsetmeyeceksin. Senin Suriye'nin toprağında gözün var mı yok mu, bana onu söyle. Erdoğan 'Suriye'de bu mücadeleye mecbur değil, mahkûmuz' diyor. Neden mahkumsun? Amerikalılar malvarlığını araştırıyor diye mi mahkûmsun?

"ERDOĞAN DAHA ÖNCE DE ŞEHİTLER İÇİN 'KELLE' DEMİŞTİ"

"Gelen şehitler onur ve gurur olarak kabul ettiğimiz bu ülkenin bekası için hayatını veren insanlardır. Hepimiz insan olarak bu ülke için hayatını veren insanlara saygı duymaya devam edeceğiz. Şehitlerimiz için dikkatli bir dil kullanmaya özen gösteririz.

"Erdoğan 22 Şubat'ta Menemen'de bir miting yapıyor. Libya'dan şehitlerimizin geldiğini söylüyor. Gizlice defnedilmişler. 'Tabii birkaç şehidimiz var ama o birkaç şehidimizin karşılığında yüze yakın lejyonerleri etkisiz hale getirdik' diyor. Onları eşya gibi değerlendirmek kadar bir insanlık ayıbı yoktur. Daha önce de aynı Erdoğan şehitler için 'kelle' demişti.

"ŞEHİTLER TEPESİ BOŞ KALMAYACAKSA ONLARI NEDEN GÖNDERMİYORSUN"

"Beyefendi diyor ki 'Şehitler tepesi boş kalmayacak'. Şehitler Tepesi boş kalmayacaksa senin çocukların var, kefenle karşılayan gençler vardı, onları neden göndermiyorsun?"