Siyaset
Giriş Tarihi : 15-10-2019 17:34   Güncelleme : 15-10-2019 18:39

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a sert sözler: 'Al koltuğunu başına çal'

CHP grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, AK Parti hükümetinin dış politikasını sert bir dille eleştirerek, "Türkiye'yi bu noktaya kim getirdi? Tehdit dili kullanılmaz dış politikada. Bir şey yaparsan yaparsın. Ne demek 'gelirim ha', 'giderim ha'. Gelirsen gelir, gidersen gidersin" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a sert sözler: 'Al koltuğunu başına çal'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:

"Kastamonuluların İstanbul’daki günlerine katıldım. İstiklal yolu diye bir yolumuz var, İnebolu'dan başlayan. Dolayısıyla Kastamonu'nun bizim tarihimizde önemli bir yeri var. Kastamonu'ya Gazilik unvanı verilmesi için kanun teklifini verdik. Bütün partilerden beklentimiz Kastamonu'ya gazilik unvanı verilmesi yönünde oy kullanmalarıdır.

"Değerli ağabeyimiz Ali Topuz'u yitirdik. Hepimizde emeği var. Ali Topuz'a Allah'tan rahmet, yakınlarına, camiamıza ve Türk siyasetine başsağlığı diliyoruz.

"İKTİDARA 'YANLIŞ YAPIYORSUNUZ' DEDİK"

"Terörden çok çektik, çocuklarımız, kadınlarımız, yaşlılarımız öldü. Güvenlik güçlerimiz, gencecik çocuklar öldü. Terör bir insanlık suçudur. Terörün bir amacı yoktur. Terör, düzeni bozmak için yapılan bir olaydır.

"Yurtta barış, dünyada barışı savunan ender ülkelerdeniz. İktidarı uyardık, 'yanlış yapıyorsunuz' dedik. 'Duygusallıktan uzak, gerçekçi ve akılcı bir dış politika üretin' dedik.

"DIŞ POLİTİKA KARŞILIKLI ÇIKARLAR ÜZERİNE İNŞA EDİLİR"

"Teröre karşı mücadele etmek hepimizin ortak görevidir. Terörün bir iç boyutu, bir de uluslararası boyutu vardır. Uluslararası dayanışmanın önemi büyüktür. Terör örgütlerine sağlanan mali imkânların önünü kesmek uluslararası ilişkilerin samimi bir şekilde yürütülmesine bağlıdır. Uluslararası ilişkiler atlatmaya yönelik değil de beraber mücadele yönünde olursa terörü hep birlikte sonlandırabiliriz.

"Suudi Arabistan, Arap Birliği'ni topluyor, teröre karşı verdiğimiz mücadelede bizi kınıyor. Bunu kabul etmiyoruz.

"Her seferinde gerek burada, gerek televizyon konuşmalarında, gerek miting meydanlarında defalarca iktidarı uyardık. Devletlerin çıkarı akıllı politikalar üretilmesine bağlıdır. Dış politikanın karşılıklı çıkarlar üzerine inşa edildiği unutulmamalıdır.

"CEMAL KAŞIKÇI'YI ÖLDÜRENLER ELLERİNİ KOLLARINI SALLAYARAK GİTTİ"

"Suudi Kralı öldüğünde biz yas ilan ettik. Cemal Kaşıkçı öldürüldü, öldürenler ellerini kollarını sallayarak gittiler. Failler buradaydı, iktidarın ellerinde ses kayıtları vardı ama öldürenlerin tamamı gittiler. Onlar da Müslüman, eyvallah. Biz kendi ülkemizin çıkarlarına bakarız. 'Efendim Suudi Arabistan Kralı beni hoş karşıladı.' E zaten onun görevi o. Siz de onu karşılayacaksınız.

"TÜRKİYE'NİN MACERACI BİR POLİTİKAYA İHTİYACI YOKTUR"

"Ama siz yaşadığınız terör ortada dururken bunları bir tarafa atıp sadece Türkiye'yi suçlayıcı noktaya gelirseniz sizin akılcı ve tutarlı bir politika uygulamadığınızı anlarız. Geçmişten ders çıkarmak, aynı yanlışı tekrar etmemek anlamına gelir. Dış politikanın derinlikli bir yapısı vardır. Dış politika ülkelerin halkları arasında derin kırılmalara neden olabilir.

"Bugünkü dış politika dost kazanan değil, düşman kazanan bir dış politikadır. AK Parti'ye oy veren kardeşlerime sesleniyorum. Doğru söyleyenin arkasında duracaksınız. 'Maceracı bir dış politika izlemeyin' dedik. Ne dediler, '24 saatte Emevi Camii’nde namaz kılacağız' dediler. Türkiye'nin maceracı bir politikaya ihtiyacı yoktur. Emevi Camii’ne gideceklerdi, Süleyman Şah Türbesi'ni kaçırmak zorunda kaldılar.

"'EYY TRUMP' DEDİLER, ARDINDAN 'EMRET TRUMP' DEDİLER"

"3 milyon 600 bin Suriyeli Türkiye'de. 40 milyar dolar harcadılar Suriyeliler için. Özellikle 'komşularımızın toprak bütünlüğüne saygı gösterin' dedik. Ben başka bir ülkenin toprak bütünlüğüne saygı göstermezsem düşman kazanırım. Bugün neredeyse dünyanın tamamını kendimize düşman ettik.

"Egemen güçlerin maşası olmayın, onlar size ateşi tutturmaya çalışıyor, ateşi tutmayın' dedik. 'Onların çıkarlarına hizmet etmeyin; bağımsız, tarafsız, dostane tutumunuzu koruyun' dedik. Defalarca söyledik. Yeri geldi celallendiler, 'Eyy Trump' diye bağırdılar. Ardından bir ses daha, 'Emret Trump' dediler. Gittiler Papaz'ı teslim ettiler. Bir şey söylediysen arkasında duracaksın. Arkasından duramayacağın sözleri söylemeyeceksin. Türkiye Cumhuriyeti'ni Trump kadar aşağılayan başka bir lider çıkmadı.

"BEYEFENDİ KALKIYOR FETİHTEN SÖZ EDİYOR"

"Ordumuz Suriye'de, güvenliğimiz için. Yapılan operasyonun bir savaş olduğu söyleniyor. Bunu AK Parti’nin yetkilileri de söylüyor. Ama başka biri savaş dediği için kızıyorlar. Savcılar hemen harekete geçiyor, soruşturma açıyorlar. Bu çifte standart neden?

"Beyefendi kalkıyor fetihten söz ediyor. Suriye'nin fethinden bahsediyor. Fetih bir ülkeyi savaşarak ele geçirmek demek.

"Erdoğan nasıl olur da fetihten söz eder; bir kişi 'savaş' dedi diye savcılar derhal soruşturma açıyor, 'fetih' diyene bir şey demiyor. Bu çifte standart neden?

"ŞEHİTLERİMİZİN, GAZİLERİMİZİN SORUMLUSU KİM? ANNELER HESAP SORMAK ZORUNDADIR"

"Her vatandaşımı göreve davet ediyorum. 17 yıldır bu noktaya nasıl getirdiler Türkiye'yi? Şehitlerimizin, gazilerimizin sorumlusu kim? Anneler hesap sormak zorundadır.

"'Dış politikayı dine, etnik mezhebe göre sürdürmeyin' dedik. Mısır'a gitti, 'iman kardeşliği' dedi. Bir başka partinin amblemini başka ülkeden getirip kendi parti amblemi haline getirdi. 'Tek devlet, tek bayrak' diyor. E zaten tek devletiz biz, başka devletimiz mi var? Tek bayrağımız var zaten, 5 tane bayrağımız mı var?

"Bütün anneler çocuklarının sağ salim dönmesini isterler. Ordumuzun harekâtı, hepimizin destek verdiği bir harekâttır. Politika buraya getirdi hepimizi, bu memleket hepimizin memleketidir. Hepimiz ordumuza, vatanımıza, milletimize güvenmek zorundayız.

"Dualarımız askerlerimizle, ordumuzla. Herkese minnet ve şükran borçluyuz. Ama birileri bu dramları yaşarken, birileri de acaba ben buradan nasıl çıkar sağlarım düşüncesi içinde.

"'YANDAŞLARDAN, PARTİZANLARDAN BÜYÜKELÇİ OLMAZ' DEDİK"

"Mısır'a gitti ihvan kardeşliği. Bir başka partinin amblemini getirdi, Türkiye'de kendi amblemi haline getirdi. Niçin? İhvan'ın işaretini kullanmak için bir şeyler uyduruyorlar. Bu, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilktir.

"'Dış politika ciddi bir iştir, deneyim ister' dedik. 'Liyakat, olmazsa olmazdır' dedik. 'Yandaşlardan, partizanlardan büyükelçi olmaz' dedik. Ama bunların hiçbirini dinlemediler. İstedikleri gibi dış politikayı iç politikanın malzemesi haline getirdiler.

"DIŞ POLİTİKADA TEHDİT DİLİ KULLANILMAZ"

"Bu ülkeyi kuran insan, yani Gazi Mustafa Kemal Atatürk, savaş meydanlarından gelen biri. Ne söylüyor: 'Zorunlu olmadıkça savaş bir cinayettir' diyor. Türkiye'yi bu noktaya kim getirdi? Tehdit dili kullanılmaz dış politikada. Bir şey yaparsan yaparsın. Ne demek 'gelirim ha', 'giderim ha'. Gelirsen gelir, gidersen gidersin. 'Dış politika milli olmak zorundadır' dedik. Çünkü 'dış politikada ülkenin çıkarları esas alınır' dedik.

"ORDUMUZ SAVAŞIRKEN ERDOĞAN AK PARTİ'YE ÜYE ÇAĞRISI YAPIYOR"

"Barış Pınarı Harekâtı koordinasyon toplantısı yapılıyor Saray'da. Yapılır mı; yapılır tabii. Bu toplantıya TBMM Başkanı, Adalet Bakanı, Milli Savunma Bakanı, MİT Müsteşarı, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü katılıyor. Bunlara hiçbir şey demiyorum. TBMM AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz. Ne işin var senin orada? Numan Kurtulmuş'un, Hayati Yazıcı'nın, Mahir Ünal'ın ne işi var orada? AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ne işiniz var orada?

"​İşte bu parti devletidir arkadaşlar. Tabii yaptığı işin yanlış olduğunu onlar da biliyor. Cumhurbaşkanlığı sitesine koyuyorlar fotoğrafları ama bu isimleri yazmıyorlar. İnsan utanır biraz. Fotoğrafta varlar zaten. Utanmak için ar damarı lazım tabii. Türkiye Cumhuriyeti sıradan bir devlet değildir; gelenekleri, tarihsel birikimleri, dünyada saygınlığı vardır. Anayasa'da kuvvetler ayrılığı ilkesi vardır. Türkiye Cumhuriyeti’nde kural olarak üç güç halkın çıkarları için beraber çalışır, birbirini denetler. Bu resim Türkiye Cumhuriyeti’nin bir kişinin iki dudağı arasına bırakılmasının göstergesidir.

"'Buradan milletimizin her bir ferdini AK Parti kadrolarında yer alması için saflarımıza bekliyorum' diyor. Düşünebiliyor musunuz, ordumuz savaşıyor. Bu Türkiye'nin yönetilmediğini, savrulduğunu gösteriyor. Kişisel çıkar üzerine yönetilen bir düzeni gösteriyor. Halktan kopuk bir düzeni gösteriyor. Ordumuz orada mücadele ederken, gazilerimiz şehitlerimiz varken Erdoğan AK Parti'ye nasıl oy devşirebilirimin peşinde.

"HAYATIMDA BÖYLE BİR DEVLET ANLAYIŞIYLA HİÇ KARŞILAŞMADIM"

"10 Ekim'de, 'Millet ittifakının parçalanması çok çok önemlidir' demiş. Yahu Türkiye nerede, bu beyefendi Millet İttifakı'yla uğraşıyor. Koltuğunun çıkarı peşinde. Hayatımda böyle bir devlet anlayışıyla hiç karşılaşmadım. Nasıl bir anlayıştır bu? Hangi akıldır, mantıktır? Birliği, beraberliği, siyasi parti ayrımını ortadan kaldırıp Türkiye'nin milli çıkarlarını öne çıkarmamız lazım. Al koltuğu, başına çal kardeşim. Ne yapacaksın ki koltuğu?

"'Bize milletten nasibini almayanlar' diyor. Biz niye nasibimizi almayalım? İstanbul'u, Ankara'yı, İzmir'i, Mersin'i, Adana'yı aldık. Milletten nasibini almayan sensin.

"MİLLETİN ÇIKARLARIYLA BU KADAR OYNANMAZ"

"Bunları dile getirmemin nedeni AK Partili kardeşlerimin gerçeği görmesidir. Benim çocuklarım da burada büyüyecekler. Her partiden yoksulluk çeken var, her ailede işsizlik çeken var. Dertleri ortaklaştırmamız lazım. Bir partinin çıkarları üzerine milli politika oluşturulmaz. Partilerin politikaları ayrıdır. Milletin çıkarlarıyla bu kadar oynanmaz. Kendi çıkarlarınız için feda etmediğiniz hiçbir şey kalmadı! Yanlış yaptınız dış politikada, devam ediyorsunuz.

"Kendi çocuğunu askere göndermezsin, garibanın çocuğunu gönderirsin. Dış politikada yalnızlaştık. Oysa biz ‘yurtta barış, dünyada barış’ı söyleyen bir gelenekten geliyoruz. Herkes bize cephe almış. Dost bildiğimiz ülkeler de dahil olmak üzere.

"TRUMP TWEET ATIYOR, BİZİMKİLER KORKUDAN BİR ŞEY DİYEMİYOR"

"Trump'ı saymıyorum. Tweet atıyor, bizimkiler korkudan bir şey söylemiyor. Emin olun bunlar ülkenin çıkarlarını kesinlikle düşünmüyorlar. Bunların özel çıkarları ülke çıkarlarının üzerindedir. Çok ciddi suçlamaları var Trump'ın. Bir şey söylediler mi buna karşı? Ben konuşunca dilleri bülbül gibi. Sabah başka, öğlen başka. Tehdit edilen Türkiye Cumhuriyeti'dir. Yöneticiler sessiz kalıyorsa demek ki bir sorun var. Hesabını veremedikleri, cesaret edemedikleri bir sorun var.

"İŞSİZLİK RAKAMLARINA GÖRE 1 YILDA 1 MİLYON KİŞİ DAHA İŞSİZ KALDI"

"Saray hanedanına göre Türkiye'nin iki sorunu var. Biri plastik poşet, bununla ilgili düzenleme yaptılar; ikinci düzenleme, sigara kullanımı. Yahu bu milletin başka sorunu mu kalmadı?

"İşsizlik rakamları açıklandı. Geçen yılın Haziran-Temmuz-Ağustos ayına göre bir yılda 1 milyon 65 bin kişi daha işsiz kaldı. İşsiz kalan ailelere ve kişilere sesleniyorum: Sarayda işsiz var mı? Herkesin oturup düşünmesi lazım.

"22.5 MİLYON KİŞİ AÇLIK SINIRININ ALTINDA, AMA ONLAR KÖŞEYİ DÖNDÜ"

"Sen bir ailenin çocuğunu üniversiteye hangi hayallerle gönderdiğini biliyor musun Sayın Erdoğan? Çocuk üniversiteyi bitirdikten sonra o çocukların aylarca, yıllarca iş bulamadığını biliyor musun? Sen kalkıp nasıl dersin 'Her üniversiteyi bitiren iş bulacaktır diye bir kaide yoktur' diye.

"22 milyon 500 bin kişi açlık sınırının altında yaşıyor. Bütün fakirler size söylüyorum: Onlar köşeyi döndü. Siyasete yırtık ayakkabıyla atılmışlardı, şimdi 1100 odalı sarayda yaşıyorlar. Senin pozisyonun yine değişmedi, sen hep fakir kaldın. O zaman sandığa gidince demokrasi dersi vereceksin. Fakir fukara için, memleket için yeter diyeceksin."

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Sivasspor 40 18
 • 2 İstanbul Başakşehir 36 18
 • 3 Trabzonspor 35 18
 • 4 Fenerbahçe 34 18
 • 5 Alanyaspor 32 18
 • 6 Galatasaray 30 18
 • 7 Beşiktaş 30 18
 • 8 Göztepe 26 18
 • 9 Yeni Malatyaspor 24 18
 • 10 Gaziantep FK 24 18
 • 11 Çaykur Rizespor 23 18
 • 12 Denizlispor 22 18
 • 13 Gençlerbirliği 18 18
 • 14 Konyaspor 18 18
 • 15 Kasımpaşa 15 18
 • 16 Antalyaspor 14 18
 • 17 MKE Ankaragücü 12 18
 • 18 Kayserispor 10 18
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA