Siyaset
Giriş Tarihi : 07-11-2020 01:30   Güncelleme : 10-11-2020 02:08

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a '10 kuruşluk' tazminat davası

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın kendisine son bir haftada iki ayrı konuşmada yaptığı hakaretler nedeniyle toplam 10 kuruşluk tazminat davası açtı.

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a '10 kuruşluk' tazminat davası

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik, Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi'ne 10 sayfalık dilekçeyle başvurarak Erdoğan aleyhine 10 kuruşluk dava açtı.

Avukat Çelik, Erdoğan'ın konuşmaların dökümünü ve video kayıtlarını da kanıt olarak mahkemeye sundu.

ANKA'nın edindiği bilgiye göre dava dilekçesinde dile getirilen görüşler şöyle:

"AÇIKÇA HAKARET VE İFTİRA KAPSAMLI SÖZLER SÖYLEMİŞTİR"

Cumhurbaşkanı sıfatını taşımakla birlikte tarafsızlığını tartışmasız bir şekilde yitiren ve sürekli olarak vekil eden Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na hakaret etmeyi alışkanlık haline getiren davalı; bu kez 28.10.2020 tarihinde AK Parti Grup Toplantısı'nda ve 03.11.2020 tarihinde Kabine Toplantısı sonrasında yapmış olduğu konuşmalar ile vekil edene yönelik açıkça hakaret ve iftira kapsamlı sözler söylemiştir.

"KILIÇDAROĞLU'NUN KİŞİLİK DEĞERLERİNE ZARAR VERMEYİ HEDEFLEMİŞTİR"

Davalı Recep Tayyip Erdoğan, yukarıda aktarılan açıklamaları ile Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik; "Yüreksiz olduğu / Siyasetle alakası olmadığı / Paçavraya dönüştürülecek yoksunlukta olduğunu / Zekâ yoksunu olduğu / Yalanların ve iftiraların yayılmasına hizmet ettiği, bizzat bunun kaynağı olduğu / Cahil, izansız, vicdansız olduğu / Terbiyesiz olduğu / Beceriksiz, çaresiz, ilgisiz olduğu / Tescilli yalancı olduğu / İftiracı olduğu / Kalbi kin ve nefretle kararmış mahluk olduğu / İnsanlıktan nasibini almadığı" şeklinde tamamen yalan, hakaret ve iftira kapsamlı sözler sarf etmiştir.

Davalı bu sözleri ile açıkça Kılıçdaroğlu'nun kişilik değerlerine zarar vermeyi hedeflemiştir. Bu söz ve değerlendirmelerin tamamı tartışmasız bir biçimde hakaret kapsamında kalmaktadır.

"BU SÖZ VE YAKIŞTIRMALAR BAŞKACA SİYASİLER TARAFINDAN DA İKTİDARA YÖNELTİLME SONUCUNU DOĞURUR"

Kaldı ki tamamıyla hakaret ve iftira kapsamlı bu söz ve değerlendirmelerin Türk yargı makamları tarafından eleştiri kapsamlı görülmesi, diğer bir söyleyişle hakaret ve iftira kapsamlı görülmemesi olasılığında bu söz ve yakıştırmaların başkaca siyasiler tarafından iktidar temsilcilerine yöneltilmesi sonucunu doğuracağı gözden uzak tutulmamalıdır.

"KAMUOYU ÖNÜNDE KÜÇÜK DÜŞÜRMEYE ÇALIŞMIŞTIR"

Davalı her zaman olduğu gibi kendi siyasi başarısızlığını örtmek amacıyla, Sayın Genel Başkanın yapmış olduğu açıklamaları çarpıtmaya, başkalaştırmaya ve bunun sonucunda Vekil Edeni kamuoyu önünde küçük düşürmeye çalışmıştır.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmalarının ilgili bölümleri irdelendiğinde çok net görülecektir ki davalı Recep Tayyip Erdoğan, vekil edenin haklı eleştirilerini çarpıttıktan sonra tamamen hakaret ve iftira kastıyla hareket ederek Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na hakaret söz ve yakıştırmaları yöneltmiştir.

"DEPREMLE İLGİLİ GENEL BAŞKANIMIZA YÖNELİK CAHİL, İZANSIZ, VİCDANSIZ DEMİŞTİR"

Davalı Recep Tayyip Erdoğan art niyetli bir şekilde deprem ve sonucunda oluşan can kayıplarını siyasete alet etmeye çekinmeden, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik "enkazların hâlâ kaldırılamadığından şikâyetçi olacak kadar cahil, izansız, vicdansız bir kişi" şeklinde hakaret ve iftira kapsamlı tanımlamalarda bulunduğu gibi; daha da ileri giderek, Tescilli Yalancı, Terbiyesiz, İftiracı (Müfteri), Beceriksiz, Çaresiz, Kalbi Kin ve Nefretle Kararmış Mahluk, İnsanlıktan Nasibini almayan" şeklindeki tamamen hakaret kapsamlı söz ve yakıştırmalarını kullanabilmiştir.

"HUKUK DÜZENİ İFADE HÜRRİYETİNİ SAĞLARKEN BİREYLERİN KİŞİLİK DEĞERLERİNİ DE KORUMA YOLUNA GİDER"

Belirtmemiz gerekir ki davalının açıklamalarının düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında görülebilmesi hukuken mümkün değildir. Hukuk düzeni ifade hürriyetini sağlarken bireylerin kişilik değerlerini ve şahsi haklarını da koruma yoluna gitmiştir.

AİHS 10/2 ve Anayasa’nın 26. Maddesi bu kapsamda değerlendirildiğinde de davalı tarafından söylenen dava konusu söz ve yakıştırmaların, İfade Özgürlüğü kapsamında görülemeyeceğini ortaya çıkarmaktadır. Zira eleştiri ve ifade özgürlüğünün sınırları fazlasıyla aşılmıştır.

"SEVİYESİZCE YAPILAN AÇIKLAMALARIN HUKUK DÜZLEMİNDE YAPTIRIMI OLMALIDIR"

Recep Tayyip Erdoğan'ın bu tarz seviyesiz ve hadsiz söylemlerine aşina olmakla birlikte, böylesine seviyesizce yapılan açıklamaların elbette hukuk düzleminde yaptırımı olmalıdır. Davalının kullandığı "Zekâ Yoksunu, Yalancı, Müfteri, Cahil, İzansız, Vicdansız, Terbiyesiz, Beceriksiz, Zavallı, İnsanlıktan Nasibini Almamış, Kalbi Kin ve Nefretle Kararmış Mahluk vb." şeklindeki sözler tek başına davanın haklılığını ve kabulünü gerektirmektedir. Davalı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçmişte kullanılmış (ahlak sınırlarını zorlayan) söz ve açıklamalarından yola çıkarak davalının kişiliği de göz önünde bulundurulup davanın kabulüne karar verilmesi gerekmektedir.

"KENDİ SUÇ VE HATALARINI GİZLEYEBİLMEK İÇİN İĞRENÇ YOLLARA BAŞVURUYOR"

Sonuç olarak davalının; hakaret ve iftira kapsamlı sözleri kullanmayı alışkanlık haline getirdiği, bilinçli bir şekilde Genel Başkanın kişilik değerlerine zarar vermeye çalıştığı, kendi suç ve hatalarını gizleyebilmek ve onları başkalarına yansıtmak amacıyla böylesi iğrenç yollara başvurduğu gerçekliği gözetilerek değerlendirme yapılmasını diliyoruz.

"KILIÇDAROĞLU'NUN İSTEĞİ ÜZERİNE 5 KURUŞLUK DAVA AÇILMA YOLUNA GİDİLMİŞTİR"

Her ne kadar dava konusu hakaret kapsamlı sözlerin ağırlığı, davalının kişiliği ve ekonomik ve sosyal durumu çok yüksek miktarlı tazminata hükmedilmesini gerektirmekte ise de bizzat müvekkilin; "Adamına göre, kişiliğine göre, ederine göre tazminat olmalı, benim için Recep Tayyip Erdoğan'ın değeri 5 paradır, o nedenle 5 paralık dava açılması lazım, ancak madem 'Para' birimi tedavülde yok, o halde 5 kuruşluk dava aç ve bunu da belirt" talimatı çerçevesinde davalının her bir konuşmasına yönelik 5'er kuruşluk dava açma yoluna gidilmiştir.