Siyaset
Giriş Tarihi : 06-11-2021 01:20   Güncelleme : 11-11-2021 01:16

Kılıçdaroğlu'ndan büyükelçilere çağrı: 'Kanal İstanbul'u desteklemeyin'

Türkiye'deki büyükelçiliklere bir mektup gönderen CHP lideri Kılıçdaroğlu, ülkelerindeki yatırımcılara Kanal İstanbul projesini desteklememeleri çağrısında bulundu.

Kılıçdaroğlu'ndan büyükelçilere çağrı: 'Kanal İstanbul'u desteklemeyin'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'deki büyükelçiliklere ülkedeki yatırımcıların Kanal İstanbul projesine destek vermemesi gerektiğini belirten bir mektup gönderdi.

Twitter hesabında 'Kanal İstanbul' konulu mektubu paylaşan Kılıçdaroğlu, şu notu düştü:

  • Ülkemizdeki tüm büyükelçiliklere bugün kendi dillerinde gönderdiğim çağrı mektubudur. Suyumuz, toprağımız, doğamız bizim her şeyimizdir; yok edilmesine izin vermeyeceğim. Milletimin bilgisine sunarım.

"İklim kriziyle mücadeleye taban tabana zıt"

Kılıçdaroğlu, mektupta, bütün dünyanın iklim krizinin yıkıcı etkileriyle mücadele ettiği bir süreçte Kanal İstanbul gibi ekosistem bütünlüğünü bozarak doğaya geri dönüşü olmayan zararlar verecek bir projenin desteklenmesinin iklim kriziyle mücadeleye taban tabana zıt olduğunu belirtti.

"İstanbul'a ihanet, dünyaya ihanet anlamına gelir"

"Ülkenizdeki yatırımcılar, Kanal İstanbul gibi her yönüyle dünya iklimine karşı bir hareket olan bu projeyi desteklememelidir" diyen Kılıçdaroğlu, mektubunun devamında şu ifadeleri kullandı:

Bu, ülkemiz ile birlikte dünyanın iklimine de dönülmez bir zarar verecektir. İstanbul’a ihanet, dünyaya ihanet anlamına gelir. "Kanal İstanbul Projesi"nin uygulanmasının önlenmesi için mücadele vermeye devam edeceğim.

Ülkemin iklimini, havasını, suyunu, toprağını korumak benim görevim. Sizlere de dünyayı korumak için çağrıda bulunuyorum.

"İhaleye giren ağır bedeller ödeyecektir"

Bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Müze Gazhane'deki etkinliğinde konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, Kanal İstanbul ihalesini alanların ağır bedeller ödeyeceğini belirterek şunları söylemişti:

İster içeriden, ister dışarıdan, bu coğrafyaya ihanet etmek üzere açılan ihaleyi birisi alıyorsa ve iklim krizinin bu kadar yaygın olarak konuşulduğu dünyada siz hâlâ İstanbul'a ihanet etmeye devam edecekseniz ve bunun ihalesi açılacaksa ihaleye giren ağır bedeller ödeyecektir. Bunu herkesin bilmesini istiyorum.