Gündem
Giriş Tarihi : 28-10-2021 01:06   Güncelleme : 01-11-2021 02:12

Kılıçdaroğlu'na suikast girişimi davası: 6 sanık hakkında karar

'Adalet Yürüyüşü' sırasında CHP lideri Kılıçdaroğlu'na yönelik suikast girişimiyle ilgili 6 sanığın yeniden yargılandığı davada karar çıktı.

Kılıçdaroğlu'na suikast girişimi davası: 6 sanık hakkında karar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 15 Haziran 2017'de başlattığı 'Adalet Yürüyüşü'nün Kocaeli etabına kiralık minibüsle saldırı planladıkları iddiasıyla Kocaeli ve Kayseri Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen ortak operasyonla yakalanan, IŞİD şüphelisi Oğuzhan Korkmaz'ın da aralarında olduğu 5 kişi gözaltına alınıp tutuklandı.

Soruşturma sonunda 5'i tutuklu, 1'i firari, toplam 28 sanık hakkında, birleşen 2 dosyada, "anayasayı ihlal", "tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüs" ve "silahlı terör örgütü üyesi olma" suçlarından dava açıldı.

2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında, tutuksuz sanıklar S.K., C.K., B.K., B.Ç. ve A.K. ile avukatları hazır bulunurken, tutuksuz sanık Ş.O. ise duruşmaya katılmadı.

'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan cezalandırılmaları istendi

Duruşma savcısı mütalaasını yineleyerek, tüm sanıkların "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan cezalandırılmasını istedi.

Sanık C.K. esasa ilişkin savunmasında, hiçbir terör örgütü ile yan yana olmadığını öne sürdü. Yaklaşık 5 yıldır yargılandığı dosyadan dolayı psikolojisinin bozulduğunu ve mağdur olduğunu öne süren C.K., beraatini talep etti.

Diğer 4 sanık da önceki savunmalarını tekrar ettiklerini ve terör örgütü ile hiçbir bağları olmadığını savunarak beraatlerini istedi.

Sanıkların tümüne 6 yıl 3'er ay hapis cezası

Mahkeme heyeti, 6 sanığa, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan verdiği önceki cezaları yineleyerek, 6 yıl 3'er ay hapis cezasına çarptırdı.