Siyaset
Giriş Tarihi : 17-12-2021 03:07   Güncelleme : 22-12-2021 02:44

Kılıçdaroğlu ve Karamollaoğlu'ndan asgari ücret zammı açıklaması

CHP lideri Kılıçdaroğlu ile Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu ortak basın toplantısı düzenledi. Kılıçdaroğlu asgari ücret zammına ilişkin, "İşçinin yılbaşında aldığı asgari ücret daha değerliydi, şimdi aldığı asgari ücret daha az" derken, Karamollaoğlu da yaptığı açıklamada, "Asgari ücret eğer açlık sınırının altında kaldıysa, bu zam zam değildir, artıştır diyebiliriz" dedi.

Kılıçdaroğlu ve Karamollaoğlu'ndan asgari ücret zammı açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal KılıçdaroğluSaadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Kılıçdaroğlu, burada yaptığı açıklamada, "Asgari ücret olarak verilen rakam, döviz kurundaki artış ve fiyat artışları baz alınırsa düşük. Elbette belirlenen rakamı küçümsemiyoruz, ancak fiyat artışları da göz önünde bulundurulmalı" dedi.

İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:

Oranı küçümsemiyoruz, ancak dolarla aylık alanlar var, listeyi yayımlayabiliriz.

Eğer sorunlar böyle devam ederse, önümüzdeki yaz Türkiye gıda kriziyle karşı karşıya kalırsa kimse şaşırmamalı.

CHP'li belediyelerin kendi kaynaklarını bakmak, değerlendirmek gerekiyor, daha yüksek bir asgari ücret vereceksek bunun ön çalışmalarını yapmak gerekiyor. Bunun ön çalışmaları yapılacaktır.

"Türk Lirası'nı yedirmeyiz demişti değil mi?"

Asgari ücretteki artışın neresi bir seçim yatırımı ki yılbaşında aldığı asgari ücret daha değerliydi, şimdi aldığı asgari ücret daha az. Kendileri seçim yatırımı olarak düşünebilir, yatırım olması için enflasyonu kontrol edebilmesi gerekir.

Dolar kaç lira oldu, 15 lirayı aştı. "Türk Lirası'nı yedirmeyiz" demişti değil mi Erdoğan? Ne oldu. Söylediği söz daha Türkiye'nin her yerine yayılmadan değer kaybetmeye başladı. Devleti yöneten kişinin sözlerinin tutarlı olması lazım. Türk Lirası'nı yedirmeyiz diyor, Türk Lirası eriyor. Faizi indiriyorlar, devlet borçlanırken daha fazla faiz ödüyor. Niye Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından dolar üzerinden borçlanıyorsun?

Bir insanın söylediğinde tutarlılık olur. Türk Lirası ile borç alamıyorsa, iktidarla vatan arasında ciddi güvensizlik var demektir. Kimin faizi indi? Türk Lirası'nı neden perişan hale getirdiniz. İnşallah çözeceğiz.

Karamollaoğlu: "Dış borcumuzu Türk Lirası ile ödemiyoruz ki"

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu da, basın toplantısında şu açıklamalarda bulundu:

4250 lirayı doğrudan doğruya Cumhurbaşkanı'nın kendisi açıklıyor. Aslında geçmişte cumhurbaşkanları, başbakanlar asgari ücreti açıklamazdı, bizzat kendisi açıklama ihtiyacını duyuyor. Burada da önem verdiği husus nispet.

Enflasyonun yüksek olduğu dönemde rakamların üzerine odaklanmak doğru bir yaklaşım olmuyor. İnsanlar dünyada geçerli bir para birimi için ya euro ya da doları kullanıyor. Ben de dolardan bahsederek bu konuyu gündeme getirmek istemem. Dış ticaretimizi dolarla yapıyoruz, dış borcumuzu Türk Lirası ile ödemiyoruz ki.

"Vatandaş geçinemiyorsa 5250 olmasının da bir anlamı kalmaz"

Asgari ücret eğer açlık sınırının altında kaldıysa, enflasyonun altında kaldıysa, bu zam zam değildir, artıştır diyebiliriz. Geriye gitmiş, öyle gözüküyor. İnşallah bundan sonraki enflasyon rakamları biraz daha yavaş artar da zararı asgari ücretle çalışan vatandaşımıza daha az olur.

Vatandaş geçinemiyorsa 5250 olmasının da bir anlamı kalmaz. Asgari ücret açlık sınırının altında olamaz.