Gündem
Giriş Tarihi : 04-12-2021 00:13   Güncelleme : 10-12-2021 02:07

Kılıçdaroğlu TÜİK'in kapısından çevrildi: 'Bu rakamlar güven vermiyor'

Görüşme yapmak için TÜİK binasına giden ve içeri alınmayan CHP lideri Kılıçdaroğlu, burada yaptığı açıklamada, "Bu tablo, aslında Türkiye’nin nereye geldiğini göstermek için çok önemli bir tablodur. Enflasyon rakamlarını açıkladılar, bu rakamlar güven vermiyor. Buraya gelişimin nedeni milyonların hakkını savunmak" dedi.

Kılıçdaroğlu TÜİK'in kapısından çevrildi: 'Bu rakamlar güven vermiyor'

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Kasım ayı enflasyon oranlarını açıklamasının ardından, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabında, TÜİK'i ziyaret edeceğini, "TÜİK’ten randevu istedim, vermediler. Saat 11.00'de geliyorum, haberiniz olsun" ifadeleriyle duyurdu.

Randevusu olmadığı gerekçesiyle içeri alınmadı

Saat 11.00'de TÜİK binasına gelen Kılıçdaroğlu, kısa süre kapıda beklemesinin ardından içeri alınmadı.

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, kapıdaki görevlilere, "İnternet sayfanızda, vatandaşların bilgi talepleri için merkez teşkilatına gelebileceği yazıyor. Bu kapsamda halk adına bilgi almak üzere içeri girme talebimiz var" dedi, ancak güvenlik görevlileri "randevuları olmadığını" belirterek "içeri alınamayacaklarını" söyledi.

"Enflasyon rakamlarını açıkladılar, bu rakamlar güven vermiyor"

Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

TÜİK'in rakamı 84 milyon vatandaşımızı ilgilendirmektedir. Dün TÜİK başkanlığından randevu istedik, sağlıklı bilgiler almak istedik. Randevu verilmediğini, kabul edilemeyeceğimizi ifade ettiler. İnternet sitelerindeki açıklamada, 'Merkezlerimize gelip bilgi alabilirsiniz' yazıyor. Devletin sahip olduğu bilgiler ve bu bilgilerin nasıl toplandığı ana muhalefet liderine açıklanmak istenmiyor, kapılar kapanıyor. Bu tablo, aslında Türkiye’nin nereye geldiğini göstermek için çok önemli bir tablodur. Enflasyon rakamlarını açıkladılar, bu rakamlar güven vermiyor. Buraya gelişimin nedeni milyonların hakkını savunmak. Devlet memurlarına sesleniyorum: Görevinizi yapın, hakkıyla yapın. TÜİK bir devlet kurumu olmaktan çıkmış, bir Saray kurumu olmuştur.

"Enflasyon bunların iddia ettiği gibi mi?"

Aylık enflasyon 3.51, yıllık enflasyon 21.31... Bu rakamlar güven vermiyor. Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum; pazara gittiğinizde, elektrik düğmesine bastığında, doğalgazı yaktığınızda enflasyon bunların iddia ettiği gibi mi?

"Milyonlarca emekçinin ücret artışı TÜİK rakamları üzerinden yapılacak"

Kılıçdaroğlu, ardından Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, "Randevu vermeyen TÜİK’e gittim. Aylardan Aralık ayı. Milyonlarca emekçinin ücret artışı bu yalan dolan TÜİK rakamları üzerinden yapılacak. Zulmü her kabul ediş, daha büyüğünü doğurur. Kimse unutmasın, her Firavun’un bir Musa’sı vardır. Akıllarını başlarına toplasınlar" ifadelerini kullandı.