Siyaset
Giriş Tarihi : 27-06-2021 03:06   Güncelleme : 03-07-2021 02:26

Kılıçdaroğlu: Tıp okullarımızı Katar'a peşkeş çekiyorsunuz

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Katar'la imzalanan 'Askeri Sağlık Alanı'nda Eğitim ve İşbirliği' protokolüne ilişkin hükümete 6 soru yöneltti.

Kılıçdaroğlu: Tıp okullarımızı Katar'a peşkeş çekiyorsunuz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter'da kendisi hakkında başlatılan #ÖzürDileKılıçdaroğlu kampanyasına yönelik açıklama yaptı.

"Erdoğan yine trollerini devreye sokuyor"

Konuya ilişkin bir fotoğraf paylaşan Kılıçdaroğlu, "Erdoğan yine algılar yaratabilmek için trollerini #ÖzürDileKılıçdaroğlu diye devreye sokuyor. Ben de bunu bekliyordum, hepsi gelsin" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun troll faliyetine ilişkin paylaştığı fotoğrafta şu ifadeler yer aldı:

  • Saat 20.00'de başlatacağımız gündem çalışmasında Kemal Kılıçdaroğlu özür dilemeye davet edilecektir. Tüm teşkilatlarımızın resmi hesaplar hariç çalışmaya katılması önemle rica olunur. Hashtag çalışma saatinde gönderilecektir.

Katar soruları: "Neden tıp sınavı uygulamıyorsunuz?"

"Şimdi halkımızı protokolü okumaya davet ediyorum. Gençler anladı oyunu, şimdi sıra halkımızda... Bu askeri gibi çerçevelenmiş ve bilerek ucu açık bırakılmış korkunç bir manipülasyondur" diyen Kılıçdaroğlu, 'Türkiye ile Katar arasında imzalanan Askeri Sağlık Alanı'nda Eğitim ve İşbirliği' ile ilgili "Haydi sorularımızı soralım hep birlikte" diyerek hükümete şu soruları yöneltti:

  1. Tıp okullarımızı peşkeş çektiğiniz bu Katarlı kişilere (ister asker ister sivil olsun), bizim çocuklarımıza uyguladığınız gibi bir sınav neden uygulamıyorsunuz?

  2. Protokolde sıraladığınız bölümlerin (önlisans, eczacılık, dişçilik vb.) askeri tıp eğitimini çok aştığı aşikârdır. Neden kapsamı bu kadar geniş tuttunuz? Neden hayli sivil olan tıp bölümlerini de içeriyor bu protokolünüz?

  3. Türkiye'nin tüm sağlık eğitim kurumları diyerek neden genelleme yaptınız? Mesela neden eski askeri tıp kurumları ile sınırlamadınız? Edirne'den Hakkari'ye her yeri neden protokole dahil ettiniz?

  4. Tıp eğitimi dünyanın en pahalı eğitimlerinden biridir. Neden kontenjanlar ile ilgili herhangi sınırlama koymadınız? Çocuklarımızın kontenjanından mı vereceksiniz?

  5. Eğitim danışmanlık şirketlerinin istedikleri gibi bu protokolü manipüle edip, rahatlıkla Katarlı asker veya sivilleri bizim tıp fakültelerine yerleştirmelerine neden izin veriyorsunuz?

  6. Ve en önemi soru... Neden Katar, hep Katar? Kataristan'a döndü bin yıllık devlet.

Kılıçdaroğlu, son tweet'inde de, "Erdoğan, söyle Katarlı dostlarına, vermeyeceğiz para mara! Bakalım görelim söke söke alabiliyorlar mı, alamıyorlar mı?" ifadesini kullandı.

"Ben haram yemedim Erdoğan, gemilerim yok, suç örgütleri beni tanımaz"

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a hitaben Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, şu ifadelere yer vermişti:

  • Erdoğan sonunda neden seçimden kaçtığını söylemişsin, iktidarı kaybedeceğini biliyorsun. Yabancılara da, "Türkiye’den paranızı söke söke alırsınız" demişsin. Bize sökmez Erdoğan. Ben haram yemedim, gemilerim yok, suç örgütleri beni tanımaz, rehin alamaz. Ben benim, sen de sen...