Siyaset
Giriş Tarihi : 22-09-2021 02:50   Güncelleme : 29-09-2021 04:17

Kılıçdaroğlu: Kürt sorununun çözüm yeri Meclis'tir

CHP lideri Kılıçdaroğlu, HDP'li Sezai Temelli'nin Kürt sorununun çözümünde muhatabın İmralı olduğunu açıklamasının ardından, "İmralı da Kandil de muhatabımız değildir" dedi.

Kılıçdaroğlu: Kürt sorununun çözüm yeri Meclis'tir

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Eski HDP Eş Başkanı Sezai Temelli'nin "Demokratik çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı'dır" açıklamasına yanıt verdi.

"İmralı da Kandil de muhatabımız değildir"

Kılıçdaroğlu, "Ben görüşümüzü söyledim. Bizim için bu konuda tek adres var, o da Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir. Parlamento dışında bir adres yoktur. İmralı da Kandil de muhatabımız değildir" ifadelerini kullandı.

Halk TV yazarı Fikret Bila'ya konuşan Kılıçdaroğlu, ısrarla parlamentoyu işaret etmesinin nedenlerini ise şu sözlerle anlattı:

"Sadece HDP'ye değil, bütün partilere çağrı yapıyorum"

Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşu dahil en kritik sorunlarını Meclis'te çözmüştür. Meclis millet iradesinin Kâbe'sidir. O kadar ki bu Meclis, Mustafa Kemal Atatürk'e Başkomutanlık yetkisini bile 3 aylık süreyle vermiştir. Gerek gördüğünde yine belli süreyle yetki vermiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi, yetkileri konusunda çok hassastır. Bu nedenle Türkiye yine kritik, çok önemli sorunlarını Meclis'te çözmelidir. Kürt sorununun çözüm yeri de Meclis'tir. Parlamentoyu çözüm yeri olarak gösterirken sadece HDP'ye çağrı yapmış olmuyorum, bütün partilere çağrı yapıyorum. Bu sorunu Meclis'te hep birlikte, konuşarak, görüşerek çözebiliriz, çözmeliyiz.

"Geçmiş dönemde Meclis dışında çözüm denendi ve başarısız oldu"

Kılıçdaroğlu, Meclis dışında bir çözüm adresi aranmasının stratejik bir hata olduğunu da vurgulayarak şu değerlendirmede bulundu:

Geçmiş dönemde Meclis dışında çözüm denendi ve başarısız oldu. Ben o zaman da Meclis dışında çözüm aramanın yanlış olduğunu, stratejik bir hata olduğunu söylemiştim. Eleştirilerimi, uyarılarımı dile getirmiştim. Çözüm süreci olarak adlandırılan o dönem, başarısızlıkla sonuçlandı. Çünkü adres yanlıştı, strateji yanlıştı.

"Sorunların çözümünde muhatap HDP'dir"

Kılıçdaroğlu, Kürt sorununun çözümünde HDP'yi muhatap almasının gerekçelerini de şöyle açıkladı:

HDP meşru bir partidir. Vatandaştan oy alarak Meclis'e gelmiştir. Meclis'te grubu vardır. Meclis Başkan Vekilliği vardır ve sırası gelince Meclis'i HDP'li başkan vekili yönetmektedir. Bu bakımdan sorunların çözümünde muhataptır.