Siyaset
Giriş Tarihi : 15-12-2021 00:52   Güncelleme : 19-12-2021 02:56

Kılıçdaroğlu: İttifak kabul ederse cumhurbaşkanı adayı olurum

Millet İttifakı'nın kabul etmesi halinde Cumhurbaşkanı adayı olabileceğini söyleyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Bir araya gelip oturup karar vermemiz lazım. Biz demokrasiyi savunuyoruz. Karşı tarafta otoriter sistem var" dedi.

Kılıçdaroğlu: İttifak kabul ederse cumhurbaşkanı adayı olurum

Haber Global'de 'Az Önce Konuştum' programında Candaş Tolga Işık'ın sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanı adayı olmak istiyor musunuz" sorusuna, "İttifak kabul ederse cumhurbaşkanı adayı olmamda bir sorun yok. İttifak liderleri ile bu konu hakkında hiç konuşmadık. Eğer ki ittifak kabul ederse, cumhurbaşkanı adayı olmaktan gurur duyarım. Bir araya gelip oturup karar vermemiz lazım. Biz demokrasiyi savunuyoruz, karşı tarafta otoriter sistem var" yanıtını verdi.

"Demokratik yetkilere saygınız varsa parlamentoya yetkileri teslim edersiniz"

Kılıçdaroğlu, "Akşener, başbakanlığa yakışır, deneyimi vardır, bakanlık da yapmıştır. Yetkilerin bir kişide toplanması asla ve asla doğru değildir" diyerek şöyle konuştu:

Evde eşimizle, çocuklarımızla bir karar alırken konuşuruz. Köyde muhtar ve ihtiyar meclisi var. Biz koskoca devleti bir kişiye teslim ettik. Temel ve köklü bir krizimiz var aslında. Devletin bütün kurumlarında ciddi çürümeler var. Parlamenter sistemin güçlenmesi lazım. Şu anda milletvekilleri ne yapıyor? Bir soru önergesi veriyorsunuz, Bakan soru sordunuz diye sizi mahkemeye veriyor veya hiç cevap vermiyor. Meclis Başkanı da yukarıdan talimat gelmeden konuşmam diyor. Hangi milli iradeden bahsediyoruz? İradesi ipotek altında, vesayet altında olan bir parlamento. Bütün yetkileri olduğu gibi devrettik. Biz geldiğimizde bu yetkileri devredeceğiz. Demokratik yetkilere saygınız varsa parlamentoya yetkileri teslim edersiniz.

"Artık, vatandaşın canına tak etti"

TÜİK'in enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Artık, vatandaşın canına tak etti. TÜİK enflasyonu düşük gösterince emeklinin, memurun, işçinin maaşına da az zam yapılacak" dedi.

Hükümetin TÜİK'e talimat verdiğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

'Rakamları düşük gösterin' diye talimat veriyorlar. Siz siyasetçi olsanız buna göz yumabilir misiniz? TÜİK'e gittik, milletvekili arkadaşlarım vardı. Ben geleceğim diye kapıyı kapatmışlar, demir kapı vardı ve 'Biz kapıyı açamayız' dediler. İlk kez seçimle gelen milletvekiline resmi devlet dairesi kapatılmıştır. Dünya kamuoyu buna şahit oldu. Normalde randevusuz gidilebiliyor, ama ben gittiğim için kapıyı kapattılar. Bakan olarak kendilerine unvan verilen insanlar, bir kişinin verdiği talimatları yerine getirmek için getirilen insanlar.

"Bile bile işçinin, emeklinin, memurun hakkıyla uğraşırsanız ben ona isyan ederim"

Merkez Bankası'nın fiyat istikrarı ve Türk Lirası'ndan sorumlu olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "TCMB'ye itibar kazandırmak benim görevimdir. Fiyat istikrarı ve Türk lirasından sorumludur. Merkez Bankası'na talimat verebilirsiniz, ama nasıl ineceğine kendi araçlarıyla müdahale ederler. 128 milyar doları iradesi dışında başkası satsın diyorsunuz" ifadelerini kullandı.

TÜİK'e neden gittiğine yönelik soruya ise Kılıçdaroğlu, "Çünkü emekli, memur ve çalışanın alacağı maaşlar, enflasyon üzerinden belirleniyor. Enflasyon yüzde 50-60'ı bulmuş, 'enflasyonu nasıl hesapladınız' diye soracaktık. Sizde vicdan yok mu? Bunlarla emekli aylığı, asgari ücreti bağlayacaklar. Verdiğiniz rakam doğru değil. Soramadık. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. İnsan hata yapabilir, hatasından erdemle döner, bunu anlayabilirim. Ama bile bile işçinin, emeklinin, memurun hakkıyla uğraşırsanız ben ona isyan ederim" dedi.