Siyaset
Giriş Tarihi : 16-12-2021 03:09   Güncelleme : 21-12-2021 02:05

Kılıçdaroğlu: 'Bu yılın başında asgari ücret 384 dolardı'

İstanbul Sanayi Odası'nı ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, asgari ücrete ilişkin, "Bu yılın başında asgari ücret belirlenirken, dolar karşısında asgari ücret 384 dolardı. Dolar kuru 14 lira hesap edilirse işçiye bugün itibarıyla 5376 lira verilmesi lazım" dedi.

Kılıçdaroğlu: 'Bu yılın başında asgari ücret 384 dolardı'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğluİstanbul Sanayi Odası'nı ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Görüşmelerin çok iyi geçtiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Yönetici arkadaşlar bizleri bilgilendirdiler. Sorunların aşılması konusunda biz de kendi düşüncelerimizi aktardık. Karamsar olmamamız gerektiğini, Türkiye'nin bu sorunları aşabilecek potansiyele sahip olduğunu, kadrolarının olduğunu, yeni kurallar ve kurumlarla yola çıkıldığı takdirde bütün bu sorunların aşılacağı ifade edildi" dedi.

"Bu yılın başında asgari ücret 384 dolardı"

Asgari ücret konusunda da açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "Tabii her sanayici kendi çalıştırdığı işçinin daha iyi bir ücret, daha iyi bir hayat standardı yaşamasını ister. Bu da ifade edildi. Ancak yaşanan enflasyonun hem kendilerini, hem çalışanları olumsuz etkilediği zaten bilinen bir gerçek, bu da dillendirildi. Bu yılın başında asgari ücret belirlenirken, dolar karşısında asgari ücret 384 dolardı. Bugün dolar kuru yine yükselmiş. Bugünkü dolar kuruyla çarpılsın, 384 dolar karşılığı Türk lirası işçiye asgari ücret olarak verilsin. Bizim düşüncemiz bu. Yıl başında 384 dolar karşılığı 2825 lira para veriliyordu. Şimdi 14 lira ki onu da aştı. Dolar kuru 14 lira hesap edilirse bugün itibarıyla 5376 lira işçiye verilmesi lazım. Bunun bir de vergi yükü var. Uluslararası rekabet gücünü olumsuz etkilememesi için asgari ücretin vergiden muaf olması lazım. Bunu da ifade ettik" değerlendirmesinde bulundu.

"Önümüzdeki süreçte gıda kriziyle karşılaşacağız"

Toplumun daha büyük sorunlarla karşılaşmaması için seçim istediklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Seçim olur veya olmaz, veya zamanında olur. Fakat gecikilen her günün topluma maliyeti artacaktır. Önümüzdeki süreçte gıda kriziyle karşılaşacağız, ekilmeyen topraklarımız var. Çiftçi ciddi sorunlarla karşı karşıya. İktidarın bundan haberi var mı?