Siyaset
Giriş Tarihi : 05-12-2021 01:16   Güncelleme : 10-12-2021 02:06

Kılıçdaroğlu: 'Ahdim var, bu memlekete huzuru ve sevgiyi getireceğim'

CHP'nin 'acil seçim' çağrısıyla duyurduğu ilk mitinginde halka seslenen Kılıçdaroğlu, "Ahdim var, bu memlekete barışı getireceğim. Ahdim var, huzuru getireceğim. Ahdim var, sevgiyi getireceğim. Ve ahdim var, söz veriyorum, bu memlekete demokrasiyi, adaleti getireceğim" dedi.

Kılıçdaroğlu: 'Ahdim var, bu memlekete huzuru ve sevgiyi getireceğim'

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Mersin'de düzenlediği 'Milletin Sesi' isimli ilk mitingine vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Sabahın erken saatlerinden itibaren miting alanına girmek isteyenler, 10 ayrı arama noktasından alana alındılar.

Miting başlamadan önce alana gelen CHP Grup Başkan Vekili Özgül Özel, Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ve diğer parti kurmayları, alanın ön tarafındaki vatandaşlarla tek tek tokalaşarak sohbet etti.

"Onu göndereceğiz, edeple göndereceğiz"

Mitingde halka seslenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşması sırasında "Tayyip istifa" sloganları atılınca, "Onun istifa etmesine gerek yok, onu göndereceğiz, edeple göndereceğiz. Geliyor gelmekte olan ama birileri de gidecek" dedi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

Herkesin şunu çok iyi bilmesini isterim: Bizim kitabımızda umutsuzluk yok. Az önce kardeşlerim konuştu. İçim dağlanarak izledim. 21. yüzyılın Türkiye'si bunu hak etmiyor.

20 yıldır bu ülkeyi yönetiyorlar. İki üniversite bitiren işsiz geziyorsa, bu ayıp kime ait? Türkiye'yi bu ayıptan çekip çıkaracağız.

"TÜİK Yüzde 21 diyor, hocalar yüzde 58 diyor, hangisi doğru?

TÜİK rakamları üzerinden, emekli, asgari ücret, memur, yani milyonlarca kişinin aylığını düşük rakamlar üzerinden belirlemeye çalışıyorlar.

Bu işin uzmanları da hesap yaptılar, akademisyenler... TÜİK yüzde 3, hocalar yüzde 9 belirliyorlar. Yüzde 21 diyor TÜİK, hocalar diyor yüzde 58. Hangisi doğru?

"Sarayın emrine giren memurlar devlet memuru değildir"

İlk kez Türkiye tarihinde milletvekilleri bir yere giderken önümüze duvar ördüler.

Mersinlilerin ve bütün Türkiye'nin huzurunda açık ve net söylüyorum, sizin duvarlarınız vız gelir bize.

Vesayetin dün ne olduğunu bütün dünya gördü. Sarayın emrine giren memurlar devlet memuru değildir.

Asgari ücretlinin, memurun, emeklinin hakkını savunmak sadece benim görevim değil, hepimizin görevi, ortak görev.

Bütün vatandaşlarıma söz veriyorum; Türkiye'yi her türlü vesayetten kurtaracağım. Sarayın vesayetinden de Türkiye'yi kurtaracağız. Dostlarımızla beraber kurtaracağız.

"Bir çiftçi niye zarar eder? Bu zararın sorumlusu kim?"

Az önce çiftçi arkadaşlarımız konuştu, iki annemiz konuştu. Dertlerini anlattılar, limonun dalda kaldığını söylediler, hayat pahalılığından söz ettiler. Bir çiftçi niye zarar eder? Alın teri döken insan niye zarar eder? Bu zararın sorumlusu kim? Bu soruyu vicdanı olan herkesin kendisine sormasını isterim. Bu ülkenin toprakları var, bereketli toprakları var, bereketli havamız var, imkânlarımız var, çalışkan insanlarımız var. Neden kendi çiftçimizden değil de dışarıdan arpayı, buğdayı, nohuttu, mercimeği, eti getiririz? Neden gümrük vergisini sıfırlarız?

Yarın sandık gelir, gideceğiz, vicdanımızı dinleyeceğiz. Herkesin kazanması için sandığa beraber gideceğiz ve bir dikta yönetimini sandıkta alaşağı edeceğiz.

"İki Trakya büyüklüğünde alan ekilmiyor Türkiye'de"

Muz konusunda burayı çok iyi biliyorum. Mersin önemli bir merkez, eğer Mersinliyi seviyorlarsa muz ithalatını ya durduracaklar ya yüksek vergi koyacaklar.

Öncelik bizim insanımız. İki Trakya büyüklüğünde alan ekilmiyor Türkiye'de. Çiftçi ekersem zarar ederim diyor. Diyorlar ki, 'doğrudan gelir desteğini artırdık'. Aile işletmesi, 5 dönüme kadar olanlara dönüm başına 100 lira veriyorlar. 2021'deyiz, dönüm başına yine 100 lira veriyorlar.

"İlk 1 hafta içinde çiftçinin borçlarını sileceğiz"

Siz zaten parayı pul ettiniz. Hani teşvik? Sizlerin desteği ile iktidar olacağız. İlk 1 hafta içinde çiftçinin bankalara, tarım kredi kooperatiflerine borçlarını sileceğiz.

Traktörü, hayvanları asla haczedilmeyecek. Ziraat Bankası, çiftçi dostu bir banka olacak. Mersin’in umut meydanından söz veriyorum. Çiftçiyi bu milletin efendisi yapmak benim boynumun borcu olacak. Aynı şeyi esnaf için de yapacağız.

Faize karşıysan neden bu faizler var, neden silmiyorsun? İktidar olduğumuzda ilk işlerden birisi esnaf bakanlığını kurmaktır, esnafın da yüzü gülecek. Halk Bankası’nı bir esnaf bankası yapacağız.

"84 milyonu Londra'daki tefecilere mahkûm ettiler"

Ahdim var, bu memlekete barışı getireceğim. Ahdim var, huzuru getireceğim. Ahdim var, sevgiyi getireceğim. Ve ahdim var, söz veriyorum, bu memlekete demokrasiyi, adaleti getireceğim.

Mafya düzenini ve mafya ile uyuşturucu baronları ile işbirliği yapılan düzeni değiştireceğim. Uyuşturucu baronları ile kol kola gezenleri, uçaklarına binenleri devletin kadrolarında asla barındırmayacağım.

84 milyonu Londra'daki tefecilere mahkûm ettiler. Vergilerin büyük kısmı oraya gidiyor. Üreten, çalışan herkesin hakkını koruyacağım.

"Halkın adalet, kucaklaşma istediğini göreceksiniz"

Göndereceğiz, göndereceğiz... Değişim rüzgârları esiyor Türkiye'de. Hangi duvarı örerlerse örsünler, halk varsa bitmiştir. Hiç meraklanmayın. Erzurum'dan, Hakkari'den, Kars'tan, Rize'den, Trabzon’dan göreceksiniz.

Göreceksiniz halkın şaha kalktığını, göreceksiniz. Halkın adalet, kucaklaşma istediğini göreceksiniz. Herkese söylüyorum. 'Ey Saray duy' diyeceğiz, 'geliyor gelmekte olan' diyeceğiz.

Mersin’den Hakkari'ye, İzmir'e, Trabzon'a, Çankırı'ya, Çorum'a, Yozgat'a, Uşak'a, Denizli'ye, Hamburg'a, Paris'e, Almanya'ya, Fransa'ya selam olsun... Geliyor gelmekte olan.