Çevre
Giriş Tarihi : 16-09-2019 02:27   Güncelleme : 18-09-2019 02:13

Kazdağları direnişçileri Hasankeyf'e ve Munzur'a selam yolladı

Kazdağları'ndaki eylemciler, 'Hasankeyf'e, Munzur'a selam olsun' pankartı açtı.

Kazdağları direnişçileri Hasankeyf'e ve Munzur'a selam yolladı

Kazdağları’nda altın madeni projesine karşı doğal yaşam savunucuları öncülüğünde başlatılan ‘Su ve Vicdan Nöbeti’ 52’nci gününü doldurdu.

Kanadalı altın arama şirketi Alamos Gold ve yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik tarafından Kazdağları’nda faaliyetlerine başlanmak istenen siyanürlü altın arama projesine karşı yapılan eylem, Kirazlı’da bulunan Balaban mevkiinde sürüyor.

Nöbeti, Ekoloji Birliği üyeleri, kent merkezinden, çevre kentlerden gelen onlarca yurttaş ziyaret ederken, nöbetin devam ettiği alana, “Altıncı şirket Kirazlı’yı terk et”, “Kazdağları biziz” ve “Hasankeyf’e, Munzur’a selam olsun” pankartları asıldı.

ŞANTİYE KAPISINDA MÜZİK DİNLETİSİ: "HASANKEYF İÇİN EL ELE"

Ziyaret sırasında nöbet gönüllüleri ve ziyaretçiler arasında hayata geçirilmek istenen projeler ve bunların yaratacağı tahribatlar üzerine tartışmalar yürütüldü.

Ardından Çan Otoyolu’nun kenarından yaklaşık 200 bin ağacın kesildiği şantiye alanına kadar yürüyüş düzenleyen nöbet gönüllüleri yolda sık sık, “Havana, suyuna, toprağına sahip çık”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları attı.

Şantiye kapısında kısa bir müzik dinletisi gerçekleştiren nöbet gönüllüleri, kendi besteledikleri “Hasankeyf için el ele” isimli parçayı seslendirdi.

KÖYLÜLERE AŞURE DAĞITILDI

Şantiye kapısındaki bekleyişlerini sonlandıran kitle buradan altın madeninin faaliyete geçmesi durumunda siyanürün doğrudan etkileyeceği köyleri ziyaret ederek köylülere aşure dağıttı.

Ziyaret sırasında köylülere bilgilendirme amacıyla konuşmalar yapan nöbet gönüllüleri, bölgenin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Havzası’nın altın arama faaliyetleri sona erdiğinde siyanürle dolma riski taşıdığına yönelik bildiriler dağıtıp uyarılarda bulundu.

Daha sonra nöbetin sürdüğü Balaban mevkiine geri dönen yurttaşlar eylemlerine kaldıkları yerden devam etti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA