Gündem
Giriş Tarihi : 03-11-2021 03:12   Güncelleme : 07-11-2021 01:22

Kavala'dan Avrupa Birliği'ne mesaj: 'Türkiye ile diyaloğu koparmayın'

4 yıldır Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Osman Kavala, yaptığı açıklamada, "AB, Türkiye ile diyaloğu sürdürmeli, bunu yaparken insan hakları ve hukuk üstünlüğünü gündeme getirmeli" dedi.

Kavala'dan Avrupa Birliği'ne mesaj: 'Türkiye ile diyaloğu koparmayın'

İş insanı Osman Kavala, tutukluluğunun dördüncü yılını doldurması vesilesiyle yazılı bir mesaj yayınladı.

'Osman Kavala'ya Özgürlük' inisiyatifinin açıkladığı mesajda Kavala, Silivri Cezaevi'nde dördüncü yılını tamamladığını belirterek şu açıklamada bulundu:

Bu süre içinde sadece cezaevinde olduğum için kendi hayatımı yaşama imkânımı kaybetmekle kalmadım, hedef gösterildim ve kamuoyunda hakkımda 'karanlık' ve 'kötü' bir insan izlenimi yaratılmaya çalışıldığı için, kendi gerçekliğim de tahrif edildi. Hayatımın dört yılını kaybettikten ve bir 'memleket sorunu' haline geldikten sonra, teselli bulabileceğim şey, yaşadıklarımın yargıdaki sorunlarla yüzleşilmesine katkıda bulunması ve benden sonra yargı karşısına çıkacak olanların daha adil bir muamele görmeleri ihtimalidir.

"AB, Türkiye ile diyaloğu sürdürmeli"

DW Türkçe'nin aktardığına göre, Kavala, Türkiye-AB ilişkilerinin gidişatı konusunda da, "AB, Türkiye ile diyaloğu sürdürmeli, bunu yaparken insan hakları ve hukuk üstünlüğünü gündeme getirmeli. Bu, hemen yaptırımlara başvurmaktan daha iyi" ifadelerini kullandı.