Gündem
Giriş Tarihi : 22-04-2020 23:19   Güncelleme : 25-04-2020 02:19

'Karantinada 14 gün iyileşmek için yeterli olmayabilir'

Koronavirüse yakalandıktan sonra 14 gün karantina sürecinde kalan ve iyileştiğini düşünürken test sonuçları tekrar pozitif çıkan uzman doktor, "14 günlük karantina süresi kesin iyileşme anlamına gelmiyor. İyileştiğimi sanıp dışarı çıksaydım, birçok insana virüs bulaştıracaktım" dedi.

'Karantinada 14 gün iyileşmek için yeterli olmayabilir'

25 Mart’ta koronavirüs (Covid-19) test sonucu pozitif çıkan ve sonrasında evinde tedavi gören uzman doktorun 17 gün sonra yapılan testi yine pozitif çıktı.

Milliyet'ten Mert İnan'ın haberine göre, test sonuçları pozitif çıkan doktor şunları söyledi:

"KARANTİNA SÜRESİNDEN 3 GÜN SONRA TEST YİNE POZİTİF ÇIKTI"

"20 Mart’ta hastanede çalışırken vücut sıcaklığım aniden 38.5’a çıkınca, ateş düşürücü ilaç aldım. İlk gün öksürüğüm yoktu. Ertesi gün akciğer tomografisi çektirdim, ancak herhangi bir bulgu gözükmüyordu. Enfeksiyon uzmanı arkadaşlarım bazı ateş düşürücü ve gribal ilaçlar reçete ettiler. Şikâyetlerimin ikinci günü biterken, PCR testi yaptırdım. 25 Mart’ta sonucun pozitif olduğunu bildiren telefonu aldım. İlk iki gün şiddetli ateş ve kramplar olmuştu. Yataktan çıkamaz durumdaydım. Nefes almak bile zor geliyordu. Sürekli uyur, uyuklar haldeydim. Hastalığın 7'nci gününü atlattıktan sonra halsizlik dışında semptom kalmamıştı. Karantina süremin dolmasını beklemeye başladım. Karantina süresi dolduktan 3 gün sonra kontrol testi yapıldı ve sonuç yine pozitif çıktı."

"İYİLEŞME SÜRESİ 37 GÜNE KADAR ÇIKAN DOKTOR VAR"

Hastalığın herkeste gösterdiği başlangıç belirtilerinin farklı olduğunu, 14 günlük karantina süresinin kesin iyileşme anlamına gelmediğini dile getiren uzman doktor, şöyle devam etti:

"Halsizliğim bir türlü geçmek bilmiyor. Test sonucum negatif çıkacak ve işime dönme hayali kurarken biraz yıkıma uğradım. 14 günlük yeni karantina sürecindeyim. Arkadaşlarımla Whatsapp’tan konuştuğumda iyileşme süresi 37 güne uzayan doktor olduğunu duydum. Karantinanın bittiği gün iyileştiğimi zannedip dışarı çıksam ve üç gün sonra test yapılmamış olsa, birçok insana virüs bulaştıracaktım. Eşim ve kızım da bir aydır tedbir amaçlı benimle karantinadalar. Evimizi sürekli havalandırıyoruz. Neyse ki eşim ve kızımda sorun yok. İnsanlar bu salgını ciddiye alsınlar. Biz hekimler olarak böylesi bir salgınla ilk kez karşılaşıyoruz. Öksürük şikâyetim yoktu. Covid-19 testi pozitif çıkan hekimlerden bazılarının öksürük şikâyeti olurken, ateşleri düşük seyrediyor."

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
webmaster forum