Gündem
Giriş Tarihi : 08-06-2021 23:04   Güncelleme : 13-06-2021 22:08

Jandarma Komutanı hakkında haber yapan Cumhuriyet'e soruşturma

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in iddialarını yalanlayan Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin, kendisiyle ilgili haber yapılmasının ardından Cumhuriyet gazetesi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Jandarma Komutanı hakkında haber yapan Cumhuriyet'e soruşturma

Cumhuriyet gazetesinin 11 Mayıs tarihli sayısında, Sedat Peker'in Elazığ’da Yeldana Kaharman'ın şüpheli ölümüne ilişkin Mehmet Ağar'ın oğlu AK Parti milletvekili Tolga Ağar'ı suçlamasının ardından iddiaları yalanlayan Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin'in, çete raporunda adı geçen Selahattin Yılmaz ve Galip Öztürk'le birlikte fotoğraflarının çıkmasını "Komutan çete lideriyle!" başlığıyla haberleştirilmişti. 

Savcı "Çok acele ve sürelidir" notunu düştü

Haberin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhuriyet gazetesine yönelik, "Türkiye eski Türkiye değil, hesabını hukuk önünde vereceksiniz" demişti.

Soylu'nun bu çıkışının ardından Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin, gazete hakkında "hakaret ve iftira" iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Şikâyet üzerine harekete geçen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu, Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya ve Sorumlu Yazıişleri Müdürü Olcay Büyüktaş Akça hakkında soruşturma başlattı.

Cumhuriyet Savcısı Hafize Demir Hamurcu, "Çok acele ve sürelidir" notuyla İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na yazı yazarak Küçükkaya ve Büyüktaş’ın talimatla ifadesinin alınmasını istedi.

Küçükkaya: "Gazetenin başlığı somut bir gerçeğe dayanmaktadır"

Soruşturma kapsamında ifade veren Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya, sözkonusu fotoğrafların sosyal medya hesaplarından yayınlanan ve aleniyet kazanan fotoğraflar olduğuna dikkat çekerek, "Haberimizde belirtilen 'Komutan çete lideriyle' başlığı somut bir gerçeğe dayanmaktadır, buna dair fotoğraf da vardır. Selahattin Yılmaz ve Arif Çetin'in bizzat Jandarma Genel Komutanlığı makamı önünde çekilmiş fotoğrafı mevcuttur. Bu nedenle gerek hakaret, gerek iftara suçu oluşmaz, halkın haber alma özgürlüğü kapsamında gazetecilik mesleği yerine getirilmiştir. Haberin yayımlanmasındaki tek amaç budur" dedi.

Büyüktaş: "Bizzat çekilen kişiler tarafından yayınlanan fotoğraflar yayınlanmıştır"

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Büyüktaş ise, ifadesinde şunları söyledi:

Milyonlarca insanın gündemine girmiş videolarda dile getirilen iddialar sonrası bu nitelikli fotoğrafların yayımlanmasında kamu yararı olduğu açıktır. Şikâyetçi Arif Çetin, kamu görevlisidir. Yargıtay ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından kamu görevlilerinin çok ağır eleştirilere katlanmaları gerektiğine ilişkin hükümler ortaya konulmuştur. Kaldı ki, ilgili haberde herhangi bir hakaret unsuru olmadığı gibi daha önce bizzat çekilen kişiler tarafından yayınlanan fotoğraflar yayınlanmıştır. Sırf bu husus bize suç unsuru olmadığını göstermektedir. Buradaki tek amaç; anayasa tarafından da güvence altına alınan ifade ve basın özgürlüğü kapsamında gazetecilik mesleğinin icra edilmesidir. Suçlamaları kabul etmiyoruz.