Gündem
Giriş Tarihi : 14-04-2022 02:49   Güncelleme : 21-04-2022 02:50

İzmir'deki 'darbe girişimi' davasında 60 sanığın cezaları onandı

İzmir'de, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin davada Yargıtay, aralarında eski korgeneral, tuğgeneral ve tuğamirallerin de bulunduğu 60 sanığın cezalarını onarken, eski tuğgeneral Nihayet Ünlü'nün de tahliyesine karar verdi.

İzmir'deki 'darbe girişimi' davasında 60 sanığın cezaları onandı

İzmir'de, FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından açılan, örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in 1 numaralı sanık olduğu 147'si tutuklu 280 sanık hakkındaki davada 21 Mayıs 2018 tarihinde 137 sanığa ceza verildi.

104 sanık hakkında 'Anayasayı ihlal' suçundan ağırlaştırılmış müebbet

Dönemin Ege Ordusu kurmay başkanı tümgeneral Memduh Hakbilen, eski koramiral Hasan Hüseyin Demirarslan, Bornova 57'nci Topçu Tugay eski komutanı tuğgeneral Mehmed Nuri Başol, Foça Batı Görev Grup eski komutanı tuğamiral Yaşar Çamur, Ege Deniz Bölge eski komutanı tuğamiral Süleyman Manka'nın da aralarında bulunduğu 104 sanık hakkında "Anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildi.

'Cumhurbaşkanı'na suikast girişimi' suçundan 21 sanığa 20'şer yıl hapis cezası

Aralarında koramiral Hasan Hüseyin Demirarslan ile albay Ramazan Elmas'ın da bulunduğu 21 sanık için ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişimi suçundan 20'şer yıl hapis cezası verilirken, FETÖ üyeliği suçundan da 31 sanık 10 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldı.

Duruşmanın sivil sanıklarından Hülya Birlik ile tuğgeneral Hakan Eser'in de içlerinde yer aldığı 10 kişi ise tahliye edildi.

Davanın itirafçılarından olan 'Şapka' lakaplı albay Hakan Bıyık ile ‘Kuzgun’ lakaplı tuğamiral Halil İbrahim Yıldız da ceza aldı. Ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılan iki itirafçının cezaları daha sonra 16 yıl 8 ay hapse indirilirken, 143 sanığın dosyası ise ayrıldı.

Dosya istinaftan döndü, Yargıtay'a gitti

Yerel mahkemenin verdiği kararlara yapılan itirazların ardından dosya istinafa gitti. İtirazları inceleyen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 18. Ceza Dairesi, 66 sanık hakkındaki davanın yeniden görülmesine karar verdi.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 18. Ceza Dairesi tarafından 2020 yılının Şubat ayında Aliağa Ceza İnfaz Kurumu Kampüsündeki salonda yapılan duruşmada mahkeme heyeti, sanıkların istinaf başvurularının esastan reddine, tutukluluk hallerinin devamına oybirliğiyle karar verdi.

Eski komutanların cezaları onandı

İstinaf kararının ardından dosya bu kez Yargıtay'a gitti. Dosyayı görüşen Yargıtay 3. Ceza Dairesi, "Cumhurbaşkanına suikaste yardım etme", "Anayasayı ihlal" ve "Silahlı terör örgütüne üye olma" suçlarından cezalandırılan 60 sanığın cezasını onadı.

Cezaları onanan sanıklar arasında eski korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan, eski tuğgeneral Mehmet Nuri Başol, eski tuğamiraller Süleyman Manka ve Erdal Ergün de bulunurken, kararda yargılamanın usule ve kanuna uygun olarak yapıldığı, vicdanı kanının kesin, tutarlı ve çelişmeyen verilere dayandırıldığı vurgulandı.

80 sanık hakkındaki karar usulen bozuldu

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 80 sanık hakkında ise hükmün açıklandığı oturumda sanıklara son sözlerinin sorulmasının ardından cumhuriyet savcısının yeniden söz alarak bir kısım taleplerde bulunduğunu belirtti. Bu talepler sebebiyle sanıklara ve avukatlarına, savunmalarının hazır olup olmadığının sordurulması, sanıklara da son sözlerinin yeniden sorulması gerektiği vurgulandı.

Yargılama kurallarına uyulmadan yazılı şekilde hüküm kurulması suretiyle aralarında eski tümgeneraller Ahmet Cural, Memduh Hakbilen, eski tuğgeneral Veyis Savaş ile eski tuğamiral Yaşar Çamur'un da aralarında olduğu 80 sanık hakkındaki kararın usulden bozulmasına hükmetti.

Eski tuğgeneral tahliye oldu

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, kararda, eski tuğgeneral Nihayet Ünlü hakkında beraat kararı verilmesi gerekirken delillerin takdirinde hataya düşülüp Anayasayı ihlal suçundan mahkûmiyet kararı verildiği gerekçesiyle sanığın tahliyesine hükmetti.

Kararda 4 sanık hakkında silahlı terör örgütüne üye olma suçundan ceza verilmesi gerekirken anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme suçundan ceza verildiği, 2 sanık hakkında ise silahlı terör örgütüne üye olma suçundan fazla ceza tayini uygulandığına karar vererek cezaların bozulmasına hükmetti.