Ekonomi
Giriş Tarihi : 12-11-2020 02:09   Güncelleme : 16-11-2020 02:26

İzmir'de prefabrik ve müstakil ev fiyatlarında büyük artış

İzmir'de 6.6 şiddetindeki depremin ardından prefabrik ev fiyatları bir hafta içinde yüzde 40 oranında zamlanırken, müstakil ev fiyatları ise yüzde 50 oranında arttı.

İzmir'de prefabrik ve müstakil ev fiyatlarında büyük artış

İzmir'de geçtiğimiz günlerde yaşanan 6.6 büyüklüğündeki depremden en çok etkilenen semt olan Bayraklı'da enkaz çalışmalarının tamamlanmasıyla hasar gören binalar da boşaltıldı.

Deprem sonrası kiraların artmasıyla birlikte farklı konut alternatifleri arayan vatandaşların bir kısmı prefabrik evlere yöneldi.

PREFABRİK EVLER 150-200 BİN LİRAYA YÜKSELDİ

Deprem sonrası prefabrik evlere talebin arttığını belirten İzmir Emlak Kulübü Başkanı Rıdvan Akgün, şunları kaydetti:

Deprem sonrası insanlar, korku ve endişeyle birlikte emlakçıları ziyaret ediyor. Prefabrik konut için parsel veya arsa bakıyorlar. Özellikle müstakil arsalar üzerine prefabrik konutlar veya müstakil villalar çok yapılmak isteniyor. Durum böyle olunca da arz ve talep çoğalıyor. Son 1 hafta 10 gündür prefabrik evlere bakıldığında, prefabrik evlerin fiyatlarının yüzde 40'tan fazla arttığını görüyoruz. Daha önce bir prefabrik evi, 70-80-100 bin TL'ye alıyorsa vatandaş, şimdi 150-200 bin TL'ye satın almak zorunda kalıyor.

MÜSTAKİL EV VE ARSA FİYATLARI DA ARTTI

Yaşanan deprem sonrası müstakil ev fiyatlarının da arttığını ifade eden Akgün, şöyle devam etti:

Müstakil arsaların da fiyatları oldukça yükseldi. Neredeyse depremden bu yana fiyatlarda yüzde 50'ye yakın bir artış yaşandı. 1 milyon TL'ye satılan villaların, 1 milyon 500 bin TL, 1 milyon 700 bin TL'den satıldığını görüyoruz.