Gündem
Giriş Tarihi : 19-12-2021 03:29   Güncelleme : 23-12-2021 04:05

İzmir-Kınık'ta maden faciası: 45 işçi yaralandı

İzmir'in Kınık ilçesindeki bir maden ocağında meydana gelen göçükte, 45 işçinin yaralandığı bildirildi.

İzmir-Kınık'ta maden faciası: 45 işçi yaralandı

İzmir'in Kınık ilçesindeki bir maden ocağında meydana gelen göçük nedeniyle dumandan etkilenen işçilerin çeşitli hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, ilçedeki bir kömür ocağında meydana gelen göçüğün ardından olay yerine sağlık, itfaiye ve AFAD ekipleri sevk edildi.

İzmir Valiliği'nden ilk açıklama

Olayda can kaybı olmadığını, işçilerin hafif şekilde yaralandığını aktaran İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Twitter hesabında şu açıklamada bulundu:

  • İlimiz Kınık ilçesinde bir kömür madeni işletmesinde kısmi bir göçük olduğu, ilk belirlemelere göre can kaybı ve ağır yaralı kimse olmadığı, 8 hafif yaralının 112 ekiplerince Kınık ve Bergama Devlet Hastanelerine sevk edildiği hususu kamuoyunun bilgisine sunulur.

"Vefat eden veya ağır yaralı vatandaşımız yok"

Vali Köşger, bir sonraki açıklamasında ise yaralı sayısını güncelleyerek şöyle dedi.

  • Kınık ilçemizde meydana gelen kısmi maden göçüğünde maden tümüyle tahliye edilmiş olup: Göçük altında kalan vatandaşımız yok. Vefat eden veya ağır yaralı vatandaşımız yok. Bir kısmı ayakta tedavi olmak üzere Kınık ve Soma Devlet Hastanelerinde 22 vatandaşımız hafif yaralıdır.

Kınık Kaymakamlığı'ndan '35 yaralımız var' açıklaması

Kınık Kaymakamlığı'ndan yapılan açıklamada da, yaralı sayısının 35 olduğu belirtilerek şöyle denildi:

  • Polyak Eynez Madeni'nde meydana gelen maden kazasında şu ana kadar 35 yaralımız bulunmaktadır. Maden sahasında kurtarılmayı bekleyen vatandaşımız bulunmamaktadır. Can kaybımız yoktur.

Cumhuriyet Başsavcılığı: "Soruşturma başlatıldı"

Bergama Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada ise, konuyla ilgili soruşturma başlatıldığı kaydedilerek, "Sorumlular hakkında Bergama Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Kınık Cumhuriyet Başsavcılığı'nca derhal soruşturma işlemlerine başlanmış, 2 Cumhuriyet savcısı görevlendirilmiş olup soruşturma titizlikle ve hassasiyetle takip edilmektedir" denildi.

İzmir Valiliği'nden son dakika bilgisi: 45 yaralı

Diğer yandan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, daha önce 22 olarak bildirilen yaralı sayısını Sağlık Bakanlığı'nın 45 olarak güncellediğini belirtti.