Gündem
Giriş Tarihi : 12-06-2021 02:03   Güncelleme : 16-06-2021 04:15

İYİ Partili Başkan'a silahlı saldırı! Faili ve azmettiricisi yakalandı

Trabzon'un Yomra ilçesi Belediye Meclisi'nde AK Parti'de yaşanan istifa krizinin ardından, İYİ Partili Belediye Başkanı Mustafa Bıyık'a silahlı saldırı düzenlendi. İçişleri Bakanı Soylu, saldırının faili ve azmettiricisinin yakalandığını duyurdu.

İYİ Partili Başkan'a silahlı saldırı! Faili ve azmettiricisi yakalandı

Trabzon'un Yomra ilçesi Belediye Başkanı Mustafa Bıyıksilahlı saldırıya uğradı.

Sabah saatlerinde belediye binası önüne gelen Yomra Belediye Başkanı Bıyık'a, makam aracından indikten sonra şüpheli bir kişi tarafından silahla ateş açıldı.

4 kurşun belediyeye, 1 kurşun da bankamatiğe isabet etti

Belediye binası yanındaki bankamatiklerin bulunduğu alandan ateş eden şüphelinin silahından çıkan kurşunlardan 4'ü belediye binasına, 1'i de bankamatiğe isabet etti.

Kimsenin yaralanmadığı olayın ardından kaçan şüphelinin yakalanması için emniyet güçlerinin başlattığı soruşturma devam ediyor.

Trabzon Valisi'nden açıklama: "En kısa sürede faili bulacağız"

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli olay yerine gelerek, Bıyık'a geçmiş olsun dileklerini iletti.

Vali Ustaoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, silahlı saldırı olayının saat 08.00 civarında, Başkan Bıyık'ın belediye binasına girdiği sırada meydana geldiğini söyledi.

Belediye binasına isabet eden kurşunların, olay yeri inceleme ekipleri tarafından incelendiğini belirten Ustaoğlu, "Çok şükür Belediye Başkanımıza isabet eden herhangi bir mermi yok. Tüm ekiplerimiz şu an detaylı bir şekilde olayı inceliyor" dedi.

Ustaoğlu, görgü tanıklarının ifadesine başvurulduğunu, olay yerinin etrafındaki kamera kayıtlarının incelendiğini ifade ederek, "Tüm detaylarıyla arkadaşlarımız incelemeleri yapıyor. İnşallah en kısa sürede faili bulacağız. Kimlikle ilgili net bir bilgi yok şu anda. Tekrar başkanımıza geçmiş olsun diyorum" diye konuştu.

Saldırıya uğrayan Başkan: "Geriye döndüğüm sırada fail kaçıyordu"

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık da, yaşadıklarını gazetecilere anlattı.

Belediye önünde aracından inerken telefonla görüşme yaptığını dile getiren Bıyık, "Çok da konunun farkına varmadım. Sadece silah sesi ile karşımdaki camın patladığına şahit oldum. Geriye döndüğüm sırada fail kaçıyordu. Konuyla ilgili çok farklı bir bilgi sahibi değilim. Biz de bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Bıyık, bir gazetecinin herhangi bir tehdit alıp almadığına ilişkin sorusu üzerine, "Bariz bir durum var ama kendimize göre şüphelerimiz var. Şu anda emniyetle paylaşacağız inşallah" dedi.

Bakan Soylu duyurdu: "Azmettiricisi ve zanlısı yakalandı"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık'a düzenlenen silahlı saldırının faili ve azmettiricisinin yakalandığını duyurdu.

Soylu, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı:

  • Trabzon'da bu sabah, Yomra Belediye Başkanı'na yapılan silahlı saldırının azmettireni de zanlısı da silahıyla birlikte, emniyet güçlerimiz tarafından gözaltına alındı. Saldırıya uğrayan Yomra Belediye Başkanı Sn. Mustafa Bıyık'a geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.