Siyaset
Giriş Tarihi : 20-10-2020 01:58   Güncelleme : 24-10-2020 00:37

İYİ Parti karıştı: İl başkanı FETÖ'cülükle suçlandı, ilçeler sahip çıktı

Ümit Özdağ'ın İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'ya yönelik FETÖ iddialarına, İstanbul'daki 39 ilçe başkanı ve teşkilatı Kavuncu'ya destek ziyareti yaparak tepki gösterdi.

İYİ Parti karıştı: İl başkanı FETÖ'cülükle suçlandı, ilçeler sahip çıktı

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu hakkındaki FETÖ iddiasının ardından, İstanbul'da İYİ Parti'nin il yöneticileri ve ilçe başkanları Buğra Kavuncu'ya destek olmak için İl Başkanlığı'na geldi.

Öte yandan, Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, grup toplantısına katılmama kararından vazgeçerek, salı günkü grup toplantısına katılacağını bildirdi.

ÜMİT ÖZDAĞ'DAN FETÖ İDDİASI

Özdağ, "Çok net söylüyorum sivil toplum örgütünün eğer başkan yardımcılığını yapıyorsan, öncesinde ve sonrasındaki başkan FETÖ'cüyse, bu arada FETÖ'yle ilgili yıllar boyunca bir tane olumlu ve olumsuz açıklamanız yoksa, sosyal medya hesaplarınız bomboşsa bu şekillendirilmiş demektir. Hayatın normal akışına aykırıdır. Bunun doğru olmadığını düşündüğüm için daha partiye gelmeden önce bu uyarımı yaptım ve tekrarladım. Meral Hanım 'Devlette bilgi yok' dedi, ben de diyorum ki, devlet her bilgiyi paylaşmaz. Bir de açık bilgiler var, bu bilgilere baktığınızda FETÖ'nün kendi yapılanması içerisinde, kendi elemanları dışında kimseyi getirmediğini biliyoruz. Ben ne söylediğini gayet iyi bilerek yıllardan beri terör ve güvenlik konusunda çalışan biriyim" dedi.

KAVUNCU'DAN İDDİALARA YANIT

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, Özdağ'ın kendisi hakkındaki iddialara yanıt verdi.

Kavuncu, "Ben programı maalesef büyük bir üzüntü ve öfkeyle takip ettim. Yarın cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağım. Allah başkasına itiraf atmaktan bizi saklasın. Bahsedilen dernek Kazakistan Türk İş Adamları Derneği. Bu dernek o dönem Kazakistan'da Türk iş adamlarının mensubu olduğu tek dernekti. 180'e yakın firma bu derneğin üyesiydi. Ben 2010 yılına kadar bu dernekte yönetim kurulu üyesi olarak çalıştım ve 2010 tarihi itibariyle fiili iş hayatım sona erdi. Bunlar çok üzüntü verici, kendi siyasi menfaatleri için parti içinde bu tür iftiralarla kendine yol açmak da utanç verici. Ben hem bu dünyada, hem de öteki dünyada bu alçaklığı yapan herkesle sonuna kadar hesaplaşacağım" ifadelerini kullandı.

Gazeteci Celal Eren Çelik'le ilgili de açıklama yapan Kavuncu, "Celal Eren Çelik, 130 tweetlik bir şey yayınladı. Yayınladığı an biz mahkemeye verdik. Bu kişi aynı tweetleri tekrar gündeme getirince tekrar dava açtık. Dava açıldıktan sonra iddianame kabul edildi. İddianame kabul edildikten sonra bizim avukatlara, karşı taraftan uzlaşma talebinde bulunuldu. Biz de ancak özür dilerse ve yazdıklarından dolayı af dilerse uzlaşacağımızı söyledik. Bize uzlaşmayla ilgili bir adım atacak mısınız dediklerinde geri adım atacaklarsa uzlaşırız dedik" diye konuştu.

CELAL EREN ÇELİK: "UZLAŞMA TEKLİFİ ONLARDAN GELDİ, KABUL ETMEDİM"

Özdağ'ın konuşmalarında referans gösterdiği Gazeteci Celal Eren Çelik de Tarafsız Bölge programında İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'nun kendisi hakkındaki sözlere yanıt verdi.

Çelik, "Benim yazmış olduğum bilgiselle ilgili yanlış ifadelerde bulundu. Ben bu bilgiseli 22 Ağustos 2018 tarihinde kaleme aldım. 'Özbekistan'dan gelen prens Buğra Kavuncu' ismiyle. Buğra Bey diyor ki, bu bilgisel yazıldığı an biz hukuki süreci başlattık. Burada Buğra Bey gerçekleri saptırmakta. Sözkonusu davayla ilgili ben 6 Mart 2020'de ifadeye gittim. Uzlaşma konusunda Buğra Bey ben bir talepte bulunmuşum gibi aktardı, kesinlikle öyle değil. Kongreyi kazandıktan sonra bana telefon geldi ve Buğra Kavuncu tarafının özür dilemem şartıyla davayı kapatmak istediğini söylediler. Benden bir özür metni yayınlamamı istediler, ben de böyle bir uzlaşmaya varmayacağımı ifade ettim" ifadelerini kullandı.