Gündem
Giriş Tarihi : 16-05-2021 23:10   Güncelleme : 23-05-2021 02:02

İşte, 'kademeli normalleşme'de açık ve kapalı olacak yerler

Türkiye'de, koronavirüs tedbirleri kapsamında 17 günlük tam kapanmanın ardından 'kademeli normalleşme' dönemi başlıyor. İşte ayrıntılar...

İşte, 'kademeli normalleşme'de açık ve kapalı olacak yerler

İçişleri Bakanlığı'nın il valiliklerine gönderdiği genelgeye göre, 17 Mayıs'ta başlayıp 1 Haziran'a dek sürecek 'kademeli normalleşme' döneminde, hafta içi sokağa çıkma kısıtlamasının başlangıç saati 19.00'dan 21.00'e çekiliyor ve hafta sonu yasağı devam ediyor.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat ise serbest olacak.

İçişleri Bakanlığı'nın valiliklere gönderdiği 'Kademeli Normalleşme Tedbirleri' konulu genelgesi şu başlıklardan oluşuyor:

17 Mayıs Pazartesi saat 05.00'ten 1 Haziran Salı günü saat 05.00'e kadar kademeli normalleşme dönemi tedbirleri uygulanacak.

Hafta içi 21.00-05.00, hafta sonları ise cuma 21.00'den pazartesi 05.00'e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Hafta içi şehirlerarası yolculuklar serbest

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat serbest olacak. Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak süre ve günlerde özel araçla seyahate ancak zorunlu hallerde izin verilecek.

Şehiriçi ve şehirlerarası toplu taşıma araçları için uygulanmakta olan yüzde 50 kapasite sınırlamasına devam edilecek.

65 yaş üstü ve 18 yaş altı

65 yaş ve üzeri vatandaşlardan iki doz Covid-19 aşısını yaptırmış olanlar ile 18 yaş altındakiler için sokağa çıkma kısıtlaması olmayacak.

Hakkı olmasına rağmen Covid-19 aşısı olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, haftaiçi sadece 10.00-14.00 arasında sokağa çıkabilecek. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 18 yaş altındakilerin şehiriçi toplu taşıma araçlarını kullanmalarına müsaade edilmeyecek.

Yabancılara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına dair muafiyet sadece turistik faaliyetler kapsamında geçici/kısa bir süre için ülkemizde bulunan yabancıları kapsamakta olup; ikamet izinliler, geçici koruma statüsündekiler veya uluslararası koruma başvuru ve statü sahipleri dahil olmak üzere turistik faaliyetler kapsamı dışında ülkemizde bulunan yabancılar sokağa çıkma kısıtlamalarına tabi olacak.

Yeme içme yerleri

Yeme içme yerleri hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 saatleri arasında sadece paket servis, hafta sonlarında ise 07.00-24.00 saatleri arasında sadece paket servis yapabilecek. Online market ve yemek sipariş firmaları, hafta içi ve hafta sonu 07.00-24.00 saatleri arasında evlere/adrese servis şeklinde çalışabilecek.

Gazino, taverna, birahane, nargile salonu/kafeleri, kahvehane, çay bahçesi, sinema salonu, halı saha, internet kafe, yüzme havuzu, spor salonları, hamam, sauna, masaj salonu, lunapark ve tematik parklar kapalı kalmaya devam edecek. Çay ocakları masa, sandalye/taburelerini kaldırmak ve sadece esnafa servis yapmak kaydıyla faaliyetlerine devam edebilecek.

Alışveriş merkezleri

Alışveriş merkezleri hafta içi 10.00-20.00 arasında faaliyet gösterebilecek, hafta sonları kapalı olacak. Perakende ve hizmet sektöründeki giyim, tuhafiye, züccaciye, hırdavat, terzi, berber gibi dükkânlar hafta içi 07.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Pazar yerleri hafta içi 07.00-19.00 arasında açık olacak, hafta sonları ise pazar yeri kurulmayacak.

Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) zorunlu temel ihtiyaçlar kapsamındaki ürünler dışında elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, alkol, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye vb. ürünlerin satışına tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan hafta sonlarında izin verilmeyecek.

Kamu kurum ve kuruluşlarında esnek çalışma usulleri uygulanmaya devam edilecek, mesai saatleri 10.00-16.00 olarak uygulanacak.

Kreşler, anaokulları ve huzurevleri

Kreşler ve anaokulları, 17 Mayıs-1 Haziran 2021 arasında uygulanacak kademeli normalleşme döneminde faaliyetlerine devam edebilecek. Huzurevi, yaşlı bakımevi, rehabilitasyon merkezi ve çocukevleri gibi yerlerdeki ziyaretçi kısıtlaması 1 Haziran'a kadar sürecek.

Evlendirme işlemleri yapılabilecek, nikâh ve nikâh merasimi şeklindeki düğünler ile nişan ve kına gibi etkinlikler düzenlenemeyecek.

Sivil Toplum Kuruluşları, sendika ve kooperatifler

STK, sendika, meslek kuruluşları, birlikler ve kooperatiflerce yapılacak genel kurul dahil geniş katılımlı etkinliklerine dair kısıtlamanın 1 Haziran’a kadar uzatılacak.

Şehirlerarası karayolları üzerinde bulunan dinlenme tesisleri (yerleşim sahası içerisinde bulunanlar hariç) ile konaklama tesislerinin içerisinde bulunan yeme-içme yerleri (sadece konaklamalı müşterilerle sınırlı olacak şekilde) aynı masada aynı anda en fazla 2 kişiye servis açılması kaydıyla hizmet verebilecek. Konaklama tesislerinden yapılan ve ödemesi gerçekleştirilmiş rezervasyonu bulunan kişiler şehirlerarası seyahat ve sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf olabilecek. Kapalı alanlarında bulunan eğlence merkezleri kapalı tutulacak. Konaklama tesislerinin açık alanlarında toplu eğlence şeklinde etkinliklere kesinlikle izin verilmeyecek.