Gündem
Giriş Tarihi : 08-04-2021 01:27   Güncelleme : 12-04-2021 00:34

İstanbullulara sağanak ve soğuk hava uyarısı

Meteoroloji'den yapılan açıklamaya göre, Marmara Bölgesi, gece saatlerinden itibaren Trakya'dan başlayarak, soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek.

İstanbullulara sağanak ve soğuk hava uyarısı

İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre, beklenen yağışlar 8 Nisan itibariyle Marmara (Trakya, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova) çevrelerinde genellikle yağmur ve sağanak, Trakya'nın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar, cuma günü bölge genelinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağış, cumartesi günü ise Kocaeli ve Sakarya çevreleri aralıklı sağanak yağış şeklinde geçecek.

Hava sıcaklığı mevsim normallerinin altına düşecek

Açıklamada, rüzgârın, kuzey ve kuzeydoğu yönlerden orta kuvvette zaman zaman kuvvetli (30-50 km/saat) olarak eseceği tahmin edildiği, hava sıcaklıklarının bölge genelinde yarından itibaren 6 ile 10 derece azalarak, gelecek hafta başına kadar mevsim normallerinin altında seyretmesinin beklendiği kaydedildi.

Meteoroloji yetkilileri, soğuk ve yağışlı havanın neden olabileceği sağanak ve yer yer kuvvetli sağanak yağışlar ile kuvvetli rüzgâr gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması uyarısında bulundu.

'Perşembe günü itibariyle tedbirli olun' uyarısı

İstanbul'u etkisi altına alması beklenen hava şartlarıyla ilgili olarak meteoroloji uzmanı Dr. Güven Özdemir dün yaptığı açıklamada, "Perşembe günü itibariyle tedbirli olmak lazım. Çatılardan düşecek parçalarla yaralanmalar olabilir. Aynı zamanda perşembe günü vatandaşlar araçlarını kapalı yerlere almaya özen göstermeli" dedi.