Gündem
Giriş Tarihi : 21-03-2021 01:39   Güncelleme : 25-03-2021 00:37

İstanbul'daki Nevruz mitinginde 'HDP halktır, kapatılamaz' sloganları

İstanbul Yenikapı Meydanı'nda düzenlenen Nevruz mitingine katılan binlerce kişi "HDP halktır kapatılamaz" sloganı attı.

İstanbul'daki Nevruz mitinginde 'HDP halktır, kapatılamaz' sloganları

İstanbul Yenikapı Meydanı'nda düzenlenen Nevruz mitingi öncesi meydan ile çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alınırken, katılımcılar birkaç polis noktasında üstleri arandıktan sonra alana girdi.

14 kişi gözaltına alındı

Alana girişlerde yapılan aramalarda 4 kişi görevli polis memuruna mukavemetten, 10 kişi ise miting alanın dışında terör örgütü propagandasını içeren slogan atmaktan gözaltına alındı.

Gözaltına alınan, H.Y., ve E. D. A. isimli kişilere 1 Şubat tarihinde Boğaziçi olaylarında gözaltına alınarak mahkemece ev hapsi verildiği öğrenildi.

Mitingde 'HDP halktır kapatılamaz' sloganları

Mitingde, Halkların Demokratik Partisi (HDP) dışında sosyalist partiler ve gruplar da kendi pankartları ve flamalarıyla yer aldı.

Katılımcılar, bu yıl en çok HDP'nin kapatılması davası ve Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesine karşı tepkilerini dile getirdi.

Sahnede, Türkçe ve Kürtçe yapılan konuşmalarda da bu konular öne çıktı.

Binlerce kişinin katıldığı mitingde en fazla "HDP halktır kapatılamaz" sloganı atıldı.

Alanda ayrıca, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine de tepki gösterildi.

Buldan'dan iktidara mesaj: "Halkımız o iddianameyi AKP'ye bugün iade etmiştir"

Bazı HDP milletvekilleri ve yöneticileri ile HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da mitingde yer aldı.

Buldan, burada yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

Yaptıkları bütün hataların bedelini kadınlara HDP'ye, Kürtlere, bu ülkenin işçilerine, bu ülkenin emekçilerine ödetmeye çalışıyorlar. Siz 687 kişiye siyaset yasağı getirseniz de 6 milyon, 12 milyon insan siyaset yapmaya hazırdır.

Bu meydanlar böyle dolu ve coşkulu iken sizlerin gücü bizi siyaset dışı bırakmaya yetmeyecek. Bunu asla kabul etmeyeceğiz. Bu da AKP hükümetine ve küçük ortağına kapak olsun, dert olsun.

Bu meydan AKP'nin hazırlamış olduğu kapatma davasıyla ilgili iddianamenin geri gönderildiğinin bir resmidir. Halkımız o iddianameyi AKP'ye bugün iade etmiştir.

Demirtaş'ın mesajı okundu

Mitinge katılan kadınların bir bölümü, üzerinde 'İstanbul Sözleşmesini Uygula' yazan mor maskeler taktı.

Ara ara müzik yayınının yapıldığı ve halayların çekildiği mitingde, HDP'nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş'ın mesajına alandakiler yoğun alkışlarla karşılık verdi.

"Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim" sloganıyla düzenlenen bu yılki kutlamalar, bugün ve yarın Türkiye'nin farklı kentlerinde gerçekleştirilecek.