Çevre
Giriş Tarihi : 20-06-2021 00:03   Güncelleme : 24-06-2021 03:46

İstanbul'daki deprem neden şiddetli hissedildi? Üşümezsoy yanıtladı

İstanbul'da Kartal merkezli meydana gelen 3.9 büyüklüğündeki depremin neden şiddetli hissedildiği sorusunun yanıtını Prof. Dr. Şener Üşümezsoy verdi.

İstanbul'daki deprem neden şiddetli hissedildi? Üşümezsoy yanıtladı

İstanbul'da Kartal merkezli meydana gelen depremin büyüklüğü, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından 3.9 olarak açıklandı.

Deprem, İstanbul'un Avrupa ve Anadolu Yakası'ndaki birçok ilçede hissedildi.

"Büyük İstanbul depremi Adalar'ın güneyinden geçen fay"

Deprem uzmanı Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Haber Global'de, depremin neden şiddetli hissedildiği sorusunu şöyle açıkladı:

17 Ağustos depreminden sonra kuzeye doğru giden hatlarda depremler oldu. Kartal, Tuzla gibi. Yalova-Çınarcık fayını otoyol gibi görürsek, bu da kuzeye giden kollarda olan depremlerden biri. Büyük İstanbul depremi Adalar'ın güneyinden geçen fay, onunla ilgisi yok. İkincil kollarda olan depremler. Şehir içinden geçtiği için şiddetini yüksek hissettik.

"Beklenildiği yerden çok uzak bir bölgede gerçekleşti, bu iyi haber"

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan da, depremle ilgili olarak şöyle konuştu:

Asıl büyük İstanbul depreminin olmasının beklenildiği yerden çok uzak bir bölgede gerçekleşti. Bu iyi haber. Yaşanan, yerel gerginlik boşalmasıdır. Daha büyük bir deprem yaratması sözkonusu değildir. Deprembilimciler umarım şüpheli açıklamalar yapmaz. Beklenen İstanbul depreminin ayak sesleri değildir bunlar. Bu depremcikle ilgili 'Büyük İstanbul depreminin ayak sesidir' demek bilime aykırıdır.