Gündem
Giriş Tarihi : 04-09-2021 00:33   Güncelleme : 09-09-2021 01:54

İstanbul'da son durum: En fazla ve en az aşı uygulanan ilçeler...

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, kentte uygulanan 1'inci ve 2'nci doz aşı oranlarının yanı sıra, en fazla ve en az aşı uygulanan ilçeleri de açıkladı.

İstanbul'da son durum: En fazla ve en az aşı uygulanan ilçeler...

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü verilerine göre, İstanbul'da ilk doz aşılanma oranları yüzde 70'in üzerinde. Çift doz aşılanmada ise yüzde 60'lara yaklaşıldı.

İstanbul'da çift doz aşısını tamamlayan grup yüzde 91 ile 65 yaş üstü kesim. 15-39 yaş grubunun ise henüz yüzde 61'i ilk doz aşısını yaptırmış durumda.

Aşı oranı en yüksek ilçe Kadıköy

39 ilçede aşılanma oranlarının da ilk kez paylaşıldığı verilere göre, yüzde 85 ile ilk sırayı Kadıköy ilçesi alıyor.

İstanbul'da aşılanmanın en düşük olduğu ilçe ise yüzde 61 ile Sultanbeyli.

Hiç aşı olmayanların hastaneye yatış oranı

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nün verilerine göre, hiç aşı olmayanların hastaneye yatış oranı yüzde 56.8'ken, yoğun bakıma düşme riski ise yüzde 58.4'e çıkıyor.

Aşılananlarda bu risk yüzde 1'in bile altında kalıyor.

"Aşı olduğunuz zaman ölüm riskiniz 10'da 9 azalıyor"

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, İstanbul'daki son duruma ilişkin yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:

Şu anda bizim gözlemlerimiz ve bilim dünyasının da ispatladığı şey şu: Aşı olduğunuz zaman ölüm riskiniz 10'da 9 azalıyor. Yoğun bakıma düşme oranları da azalıyor. Eğer başka bir hastalığınız yok ise, yoğun bakımdaki yaş ortalaması da çok düşmüyor.

Şu an İstanbul'da yoğun bakımda yatan hastalarımızın, aşı olanların -ki bunlar esasına bir süre önce aşılanmış ama 3. dozlarını ihmal etmiş ya da tek doz aşılı, yani eksik aşılı hastalarımız- yaş ortalaması 78. Ancak hiç aşılanmamış olduğunda yoğun bakım hastalarında yaş 55'e düşüyor. Yani siz yandaş hastalığınız da olsa, aşıyla esasında büyük orada korunuyorsunuz. Ama aşısızsanız, genç de olsanız, başka hastalığınız olmasa da yoğun bakıma girip çok büyük risklerle karşılaşıyorsunuz.