Gündem
Giriş Tarihi : 30-11-2021 01:06   Güncelleme : 05-12-2021 03:42

İstanbul'da lodos dehşeti: 4 kişi hayatını kaybetti, 38 kişi yarandı

İstanbul'da etkisini artıran lodos nedeniyle 4 kişi hayatını kaybederken, 38 kişi de yaralandı. Lodosun etkisiyle çok sayıda çatı uçtu, onlarca ağaç, trafik ışıkları ve yön tabelaları devrildi.

İstanbul'da lodos dehşeti: 4 kişi hayatını kaybetti, 38 kişi yarandı

İstanbul'u etkisi altına alan lodos nedeniyle bazı ilçelerde birçok binanın çatısı uçtu.

İstanbul Valiliği yaptığı açıklamada, çatı uçmaları nedeniyle şu ana kadar 4 kişinin yaşamını yitirdiği, 19 kişinin ise yaralandığını bildirdi.

İmamoğlu'ndan başsağlığı mesajı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, çatı uçmaları nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlara başsağlığı diledi.

İmamoğlu, "Esenyurt'ta Lodos sebebiyle çatı uçması neticesinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet dilerim. Tüm ekiplerimiz çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi gibi durumlara müdahale etmekte. Vatandaşları bu tür durumlara karşı dikkatli davranmaları konusunda uyarırız" dedi.

33 çatı uçtu, 192 ağaç devrildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ise, "Teyakkuzda olan İBB Ekipleri, olaylara hızla müdahale ediyor. Fırtına toplu ulaşım araçları ile trafiği de olumsuz etkiliyor. 15 Temmuz Köprüsü'nde trafik kontrollü olarak tek şeritten sağlanırken, bazı raylı sistem seferleri ile deniz ulaşımı da aksıyor" açıklamasında bulundu.

İBB Sözcüsü Murat Ongun, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda şunları ifade etti:

Şiddetli Lodos sebebiyle İBB ekipleri;

33 çatı uçması

192 ağaç devrilmesi

232 tehlike arz eden parça

52 trafik ışığı ve yön tabelası

12 araç hasarı vakasına müdahalede bulundu.

Vatandaşları bu vakalara karşı dikkatli olmaları için bir kez daha hassasiyetle uyarıyoruz.

Mahsur kalan 9 kişi kurtarıldı

Topkapı - Mescid-i Selam Tramvayı’nda katener (enerji) teline dış alandan gelen cisim düşmesi nedeniyle enerji kesintisi yaşandı.

Maçka - Taşkışla ve Eyüp - Piyer Loti teleferik hatları da kuvvetli fırtına nedeniyle işletmeye kapatıldı.

Tehlike arz eden olaylarda mahsur kalan 9 kişi İBB İtfaiyesi tarafından kurtarıldı.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde olumsuz hava koşulları nedeniyle zaman zaman trafik iki yönlü olarak tek şeritten sağlanırken, İstanbul Boğazı ise gemi geçişi trafiğine kapatıldı.

AFAD'dan "Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayın" çağrısı

AFAD'ın Twitter hesabından yapılan açıklamada, "İstanbul'da etkili olan ve hızı zaman zaman 100 kilometreyi geçen şiddetli rüzgâr nedeniyle yaşanan kazalarda 4 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 19 vatandaşımız yaralanmıştır. Herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için vatandaşlarımızın zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamasını önemle rica ederiz" denildi.

Sağlık Bakanı Koca: "38 kişi yaralanmış, 4 kişi ise hayatını kaybetmiştir"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Twitter hesabında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

MARMARA BÖLGESİNDE YAŞANAN LODOS FIRTINASINDA; İstanbul, Bursa ve Bolu'da maddi hasar ve yaralanma meydana gelmiş, İstanbul Esenyurt, Arnavutköy, Avcılar ve Başakşehir ilçeleri yoğunlukta olmakla bazı ilçelerimizde afet olayları yaşanmıştır.

Saat 17.30 itibarı ile afette son durum: Olayda 38 kişi yaralanmış, 4 kişi ise hayatını kaybetmiştir. Yaralılar, olay yerine görevlendirilen 112 ambülanslarımız ile hastaneye nakledilmiştir.

Olay olan illerde 24 adet 112 Ambülansı, 3 adet UMKE Timi ile 87 sağlık personeli görev başındadır.

Bölge halkına ve bütün ülkemize başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor.