Gündem
Giriş Tarihi : 11-02-2021 20:24   Güncelleme : 14-02-2021 00:28

İstanbul'da dondurucu soğuklar 1 hafta sürecek!

Balkanlar üzerinden gelen Sibirya kökenli soğuk hava dalgasının önümüzdeki hafta da etkili olması bekleniyor. İstanbul'da kar yağışının cumartesiyi pazara bağlayan gece başlaması öngörülüyor.

İstanbul'da dondurucu soğuklar 1 hafta sürecek!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koordinasyon Merkezi'nin (AKOM) verilerine göre, İstanbul'da bugün Lodos yönlü rüzgârın tekrardan etkisini artırarak aralıklarla fırtına şeklinde (30-60 km/s) etkili olmaya devam edeceği; beraberinde, aralıklarla sağanak yağmur geçişlerinin yaşanacağı tahmin ediliyor.

Cumartesiyi pazara bağlayan geceye dikkat!

Soğuk havanın, cuma ve cumartesi günü de etkisini göstereceği, sıcaklığın 3 derece civarına gerileyeceği beklentisi de paylaşıldı.

AKOM'un verilerinde cumartesiyi pazara bağlayan gece beklenen kar yağışının yaşanacağı bilgisine yer verildi.

Dondurucu soğuklar geliyor

Sibirya kökenli soğuk hava dalgasının önümüzdeki hafta da etkili olmaya devam edeceği, 0 derecenin altına gerilemesi beklenen dondurucu soğuklar ile birlikte kuvvetli kar yağışı geçişlerinin yaşanacağı tahmin ediliyor.

Kar küreme ve tuzlama ekipleri teyakkuzda

AKOM'da tüm birimler, kar yağışına karşı alarm durumuna geçerken, önlemler kapsamında kış şartlarıyla mücadele çalışmalarında 1351 araç-iş makinesi ve 7031 personel görev yapacak.

Kar küreme ve tuzlama ekipleri, İstanbul'da 4023 kilometrelik sorumlu yol ağında, 434 müdahale noktasında olumsuzluklara karşı hazır bekletilecek ve müdahale çalışmalarını yürütecek.

Kritik noktalara kutu tuzlar bırakıldı

İstanbul genelinde 60 noktada kurulan Buzlanma Erken Uyarı Sistemi (BEUS) üzerinden gelen mesajlar doğrultusunda ekipler çalışmalarını yürütecek, ekiplerin takibi ve yönlendirilmesi araç takip sistemi üzerinden sağlanacak.

Kritik noktalara kutu tuzlar bırakılırken, üstgeçitler, otobüs durakları, meydanlar gibi kritik noktalarda kar birikintilerine ve buzlanmalara ekipler tarafından müdahale edilecek.