Dünya
Giriş Tarihi : 03-08-2021 01:59   Güncelleme : 10-08-2021 22:43

İngiliz bilim kurulundan 'süper varyant' uyarısı: 'Üç kişiden biri ölebilir'

İngiliz bilim kurulu üyeleri, koronavirüsle ilgili yayımladıkları araştırmada, ölümcül varyantların birkaçının birleşmesiyle bir 'süper varyant'ın ortaya çıkabileceği ve her üç kişiden birinin hayatını kaybedebileceği belirtildi.

İngiliz bilim kurulundan 'süper varyant' uyarısı: 'Üç kişiden biri ölebilir'

İngiltere'de Acil Durumlar için Bilimsel Danışma Grubu (SAGE), koronavirüsün ortaya çıkabilecek yeni varyantlarıyla ilgili yeni bir rapor yayımladı.

'SARS-CoV-2'nin uzun vadeli değişimi' isimli araştırmada olası senaryolar incelenirken, en korkunç senaryonun Alfa, Beta, Delta ve Gama gibi daha bulaşıcı ve ölümcül varyantların birkaçının birleşmesiyle bir 'süper varyant'ın ortaya çıkma ihtimalinin olduğu belirtildi.

"Aşılardan kaçması neredeyse kesin"

NTV'de yer alan habere göre, olası yeni koronavirüs varyantının yüzde 35'lik ölüm oranına sahip olan MERS kadar ölümcül olabileceğini aktarıldı.

Araştırmada, ortaya çıkabilecek yeni varyant ile ilgili, 'aşılardan kaçması neredeyse kesin' ifadesi kullanılırken, bilim insanları daha ölümcül bir varyant olasılığının 'gerçekçi bir olasılık' olduğunu ve İngiltere'nin ölüm oranının ilerlemesi üzerinde büyük bir etkisi olacağını belirtti.

"Uzun vadede soğuk algınlığı gibi olacak"

'SARS-CoV-2'nin uzun vadeli değişimi' isimli araştırmada en iyimser senaryo ise, Covid mutasyonlarının sürmesi ile virüsün daha az ciddi hastalığa neden olma potansiyeline sahip olması uzun vadede gerçekçi bir olasılık olarak değerlendirildi.

Bu senaryo ile ilgili araştırmacılar, "Başka bir deyişle, bu virüs soğuk algınlığına neden olan diğer insan koronavirüsleri gibi olacak, ancak ağırlıklı olarak yaşlılarda veya klinik olarak savunmasız kişilerde çok daha az şiddetli hastalık olacak" ifadelerine yer verdi.