Gündem
Giriş Tarihi : 02-04-2021 00:05   Güncelleme : 06-04-2021 02:25

İmamoğlu'ndan Kanal İstanbul yorumu: 'Bunları konuşmak ihanet'

Arnavutköy'de esnaf ziyareti gerçekleştiren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, gazetecilerin Kanal İstanbul sorusuna, "Ülkenin böyle bir ekonomik zorluk çektiği bir ortamda, bunlar bu şehir adına konuşulacak işler değil. Bunları konuşmak, büyük bir ihanet, zül, günah, yazık" yanıtını verdi.

İmamoğlu'ndan Kanal İstanbul yorumu: 'Bunları konuşmak ihanet'

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Arnavutköy'de bir dizi incelemelerde bulunup esnaf ziyareti gerçekleştirdi.

İmamoğlu, burada bir gazetecinin, "Arnavutköy, önemli bir konumda. Önce havaalanı yapıldı, şimdi Kanal İstanbul projesi konuşuluyor. Kanal İstanbul’un geçtiği yerler genel olarak tarım arazisi, hazine arazisi ve bunun dışında da askeri alanlar var. İstanbul içindeki sanayinin buraya getirileceği konuşuluyor. Sanayinin dışında, eğitim ve hizmetler noktasında İBB olarak bir çalışma olacak mı" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Böylesine ekonomik zorluk çektiğimiz bir ortamda bunları konuşmak ihanet"

İmamoğlu, şöyle konuştu:

Biz, olaya daha büyük pencereden bakıyoruz. Bu, büyük bir tehdit İstanbul için. Hele hele ülkenin böyle bir ekonomik zorluk çektiği bir ortamda. Şuradaki çocuklar ne sordu bize? 'Başkanım, tabletimiz yok. Başkanım, kırtasiyemiz yok.' Belki bazılarının üstünde giysisi yok. Şimdi böyle bir sorunu yaşadığımız ortamda, bunlar, bu şehir adına konuşulacak işler değil. Bunları konuşmak, büyük bir ihanet, zül, günah, yazık. O bakımdan, biz olaya böyle bakıyoruz.

"Böyle bir mutluluk yok"

Kaldı ki; bu beton sathın, o Beton Kanal'ın çevresine kurulacak olan alanların kime ait olduğunu da kimse bilmiyor bu arada. Yani 3-5 metrekare ile birkaç köylü vatandaşımızı mutlu ettik naraları atarlar önümüzdeki günlerde; böyle bir mutluluk yok. Orada çok mutsuz olacak İstanbullu ve Arnavutköylü; ben onu biliyorum. Bu yönüyle bakmak lazım. Kanal meselesi, geniş bir mesele.