Gündem
Giriş Tarihi : 02-07-2021 00:10   Güncelleme : 06-07-2021 02:21

İki doz aşı, Delta varyantına karşı koruma sağlar mı?

Koronavirüsün yeni varyantlarının çıkabileceği uyarısında bulunan Avrupa İlaç Kurumu, Delta varyantıyla mücadele konusunda kritik bir açıklama yaptı.

İki doz aşı, Delta varyantına karşı koruma sağlar mı?

Avrupa Birliği'ne bağlı Avrupa İlaç Kurumu'nun (EMA) koronavirüs aşısı stratejisini yöneten Marco Cavaleri, basın toplantısı düzenledi.

Delta varyantı ile ilgili kritik açıklamalarda bulunan Cavaleri, şunları söyledi:

"Onay verilen 4 aşı şimdilik koruma sağlıyor"

Çok sayıda koronavirüs varyantı ve başka yeni varyantların da çıkmasını bekliyoruz, dolayısıyla aşı üreticileri durumu aktif şekilde gözlemlemeli.

Şimdiki halde AB'nin onay verdiği 4 aşı (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson&Johnson), Avrupa'da dolaşan Delta dahil tüm varyantlara karşı koruma sağlıyor görünüyor.

"İki doz aşı Delta varyantına karşı koruyucu"

Gerçek dünya kanıtlarından ortaya çıkan veriler, iki doz aşının Delta varyantına karşı koruyucu olduğunu gösteriyor.

Bugüne dek elimizdeki verilerden hamile kadınlarda Covid-19 aşısı kullanımıyla ilgili güvenlik endişesi doğmadı.

Biontech aşısıyla ilgili Miyokardit (kalp kası iltihabı) ve perikardit (kalp zarı iltihabı) şikâyetlerine dair değerlendirmeler sürüyor.

"Curevac'ın klinik deney verileriyle ilgili değerlendirmeler yapılacak"

Genel etkililik oranı yüzde 50'nin 2 puan altında kalan Curevac'ın aşısının klinik deney verileriyle ilgili değerlendirmeler yapılacak.

Şu anda AstraZeneca'nın Vaxzevria aşısının Hindistan'da üretilen versiyonu olan Covishield'e pazarlama yetkisi verilmesi için başvuru yok.