Gündem
Giriş Tarihi : 20-01-2021 03:02   Güncelleme : 24-01-2021 06:52

İçişleri Bakanlığı: 'Rasulayn'daki bombalı saldırının failleri yakalandı'

İçişleri Bakanlığı, "Rasulayn'da 2 çocuğun öldüğü, 4 kişinin yaralandığı 2 Ocak'taki terör saldırısının faili Suriye uyruklu 9 şüpheli yakalandı" açıklamasında bulundu.

İçişleri Bakanlığı: 'Rasulayn'daki bombalı saldırının failleri yakalandı'

İçişleri BakanlığıRasulayn'da 2 Ocak'ta gerçekleştirilen ve 2 çocuğun öldüğü, 4 kişinin yaralandığı saldırının faili Suriye uyruklu 9 şüphelinin yakalandığını açıkladı.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

02 Ocak 2021 tarihinde Suriye-Resulayn ilçe merkezinde, patlayıcı madde yerleştirilen bir minibüsün patlatılması sonucu 2 çocuğun öldüğü, 4 şahsın yaralandığı terör olayının failleri yakalandı.

"Araca patlayıcıyı yerleştirenin kadın terörist olduğu tespit edildi"

Şanlıurfa Valiliği koordinesinde, Resulayn'da görevli Jandarma Danışman Timlerinin İstihbarat ve TEM birimleriyle yerel kolluk kuvvetlerinin olay bölgesindeki tüm deliller ile olay bölgesini gören tüm kamera kayıtları titizlikle incelemesi sonucunda gerçekleştirilen operasyonla, olayın faili olan Suriye uyruklu (9) şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

Araca patlayıcıyı yerleştirenin kadın terörist olduğu, uzaktan kumanda ile aracı patlatanın erkek bir terörist olduğu, diğer (7) şüphelinin ise bu iki teröriste yardım ettikleri tespit edildi.

"Tehdit edilerek eylem yapmaya zorlandığını anlattı"

Yakalanan kadın terörist, beyanında; PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütünün Kamışlı'da bulunan cezaevinde yattığı dönemde örgüt tarafından yoğun baskılara maruz kaldığını, istedikleri bir yere terör saldırısı yapması karşılığında serbest bırakılacağı, aksi halde cezaevinden uzun yıllar çıkamayacağı tehdidi ile eylem yapmaya zorlandığını anlattı.

Yakalanan şahıslar hakkında Yerel Kolluk birimlerince adli işlem başlatıldı.