Gündem
Giriş Tarihi : 26-10-2020 23:56   Güncelleme : 30-10-2020 21:23

İçişleri Bakanlığı 29 Ekim kutlamalarına kısıtlama getirdi

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na da kısıtlama getirildi.

İçişleri Bakanlığı 29 Ekim kutlamalarına kısıtlama getirdi

Ayasofya'nın 350 bin kişiyle ibadete açılması ve Malazgirt Zaferi etkinliklerinin günlerce gerçekleştirilmesine karşın, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na da kısıtlama getirildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 29 Ekim kutlamalarına ilişkin 21 Ekim’de genelge gönderildiği ortaya çıktı.

Genelgede, "Cumhuriyet Bayramı tören ve kutlamalarının, yüce milletimizin bağımsızlık bilincini perçinlemesi, milli birlik ve beraberliğimizi güçlendirmesi, ulusal dayanışmaya katkı sunması ve devlet adına törenlerin sadece bu günde icra edilebilmesi açısından ulusal bayramlarda düzenlenen tören ve kutlamalar içerisinde müstesna bir yeri ve önemi bulunmakta" ifadelerine yer verilirken, Cumhuriyet Bayramı tören ve kutlama programının il ve ilçelerde oluşturulacak Tören ve Kutlama Komiteleri tarafından hazırlanacağı kaydedildi.

"COVID-19 SALGINIYLA MÜCADELE KAPSAMINDA"

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle tedbirlere uyulmasının büyük önem taşıdığı aktarılan genelgede, "Bu çerçevede Cumhuriyetimizin ilanının 97. yıldönümünün kutlanacağı Cumhuriyet Bayramı törenlerinin, Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında içerisinde bulunduğumuz 'kontrollü sosyal hayat' döneminin maske ve temizlikle birlikte temel prensiplerinden olan fiziki mesafe kuralına riayet edilebilmesi için bazı ilave önlemlerin alınarak kutlanması dönemsel bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmakta" denildi.

Genelgede, tören ve kutlamaların temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarına uygun gerçekleştirilmesi, Covid-19’a ilişkin tüm tedbirlerin uygulanması, tören ve kutlamalara katılacak katılımcı sayısının sınırlandırılması, 28 Ekim’de gerçekleştirilecek çelenk sunma törenlerinin kamu kurum ve kuruluşları ile Meclis'te grubu bulunan siyasi parti temsilcileri, şehit ve gazi dernekleri temsilcilerinden oluşan sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleştirilmesi ve tebrik kabullerinin açık alanda ve büyükşehirlerde 60, diğer illerde 40 kişiyi geçmeyecek şekilde sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleştirilmesi gerektiği belirtildi.

"VALİ/KAYMAKAM TARAFINDAN ONAYLANMAYAN HİÇBİR KURUMA MÜSAADE EDİLMEYECEK"

Kamu kurum ve kuruluşlarının, özel işyerleri ve binalar ile caddelerin bayrak ve flamalarda donatılmasına önem verilmesi, yurttaşların evlerinin cam ve balkonlarını Türk bayrağı ile donatması konusunda teşvik edici paylaşımlarda bulunulması, Cumhuriyet Bayramı’na yakışır ses ve ışık gösterilerinin ve çevrimiçi etkinlikler düzenlenmesi gibi konulara dikkat çekilen genelgede, "Cumhuriyet Bayramı’nın coşkusunu yansıtabilecek ve aynı zamanda salgınla mücadele koşullarına uygun tören/etkinlik/programlara yer verilmesi, Tören ve Kutlama Komitesi tarafından düzenlenerek Vali/Kaymakam tarafından onaylanan tören ve kutlama programı dışında başkaca bir kurum/kuruluş tarafından program düzenlenmesine müsaade edilmeyeceğinin bildirilmesi gerektiği değerlendirilmekte" ifadeleri kullanıldı.

Genelgede, tören ve kutlamaların uygulamasında herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi istendi.

BAKANLIK 2 EKİM'DE DE BİR GENELGE YAYIMLAMIŞTI

İçişleri Bakanlığı, 2 Ekim'de yayımladığı genelge ile koronavirüs tedbirleri kapsamında, sivil toplum kuruluşları (STK), kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek etkinlikleri, 1 Aralık’a kadar ertelemişti.

Bu ertelemenin, 29 Ekim ve 10 Kasım kapsamında yapılacak etkinlikleri de kapsayabileceği belirtilmişti.

AYASOFYA 350 BİN KİŞİYLE İBADETE AÇILMIŞTI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun imzasıyla 19 Ağustos’ta gönderilen genelge ile 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 98. yıldönümü etkinlikleri de yasaklanmıştı.

30 Ağustos’taki kutlamaların yasaklanmasına karşın Ayasofya’nın 350 bin kişi ile ibadete açılması, 22-26 Ağustos tarihlerinde Malazgirt Zaferi'nin yıldönümü etkinliklerinin gerçekleştirilmesi tepki çekmişti.