Gündem
Giriş Tarihi : 24-12-2020 15:25   Güncelleme : 28-12-2020 00:16

İçişleri Bakanı Soylu: Demirtaş teröristtir, Gergerlioğlu FETÖ'cüdür

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Demirtaş'la ilgili kararı ve 'çıplak arama' iddiasına yönelik konuştu. "Demirtaş teröristtir. AİHM'in aldığı karar boşlukta bir karardır, hiçbir anlamı yoktur" diyen Soylu, CHP'li Gergerlioğlu'nu ise FETÖ'cü olmakla suçladı.

İçişleri Bakanı Soylu: Demirtaş teröristtir, Gergerlioğlu FETÖ'cüdür

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Şehit Altuğ Verdi Toplantı Salonu'nda tele-konferans yöntemiyle düzenlenen 'İl Emniyet Müdürleri ile Değerlendirme Toplantısı'na katıldı.

"Yıldırım-17 Besta Operasyonu başladı"

"Dün akşam itibarıyla 3251 personelle birlikte sahaya sızan Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığımızın koordinasyonunda, jandarma özel harekâtımız (JÖH), polis özel harekâtımız (PÖH) ve güvenlik korucularımızın içinde bulunduğu Yıldırım-17 Besta Operasyonu başladı" diyen Soylu, operasyona katılan personele Allah'tan kolaylık diledi.

Soylu, bu topraklarda huzur, güvenlik, kardeşlik, birlik ve beraberliği tesis etmek, terör örgütlerine gerekli cezayı verebilmek ve onları bu topraklardan ebediyen söküp atabilmek için operasyonların sürdüğünü söyledi.

Bakan Soylu, "Her zaman onlarla birlikteyiz. Allah muhafaza etsin, bizi onlara da, bu millete de mahcup etmesin. Bütün dualarımız, ayaklarına tek bir taşın değmemesi üzerinedir. İnşallah bu operasyonu da başarılı bir şekilde bitirirler" ifadelerini kullandı.

"Selahattin Demirtaş teröristtir"

Avrupa'nın PKK'ya karşı tavrını eleştiren Soylu, "evrensel" diye tarif ettikleri hukuk kurallarının, terör konusunda Türkiye'ye başka, Avrupalıya başka çalıştığını söyledi.

Türkiye'nin bunu anlamasının, tasvip etmesinin ve buna teslim olmasının mümkün olmadığını vurgulayan Soylu, şunları kaydetti:

Kobani dahil olmak üzere, Kobani'den önce ve sonra kendisi, kardeşleri, sözde siyaset arkadaşlarıyla birlikte Türkiye'nin ekonomik, siyasi, milli birlik, huzur, güven, refah, kalkınma ortamına terörist saldırılar gerçekleştiren, bunu bir gün olsun bile kınamayan, Meclis'te o partiye siyasi çağrılar yapılmasına rağmen 'PKK'yı kınayın, eleştirin' denmesine rağmen, bir kez PKK ile ilgili herhangi bir açıklamada bulunmayan, tam tersine onları gönüllendiren, iştahlandıran ve onlara destek veren, onların ideolojik altyapısını siyasi bir organla meşrulaştırmaya çalışan Selahattin Demirtaş teröristtir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) hangi sebeple olursa olsun, almış olduğu karar, boşlukta bir karardır, hiçbir anlamı sözkonusu değildir. Türkiye'nin hukuk sisteminin, idari yapısının yıllardır şahit olduğu, milletinin özellikle karşı karşıya kaldığı bu hali, Türkiye düşmanlığı üzerinden sergilemeye çalışan Avrupa temizleyemez, temizleyemeyecektir. Bu ikircikli tutumların hiçbir faydası da sözkonusu değildir.

İçişleri Bakanı Soylu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

İtalya'da seçilmiş belediye başkanları kirli ilişkileri nedeniyle görevden alındı, yerine kayyum atandı. Kimse ses çıkarmadı. Fransa'da, Yunanistan'da bunlar sorun olmadı. Türkiye terörle mücadele ederken ise işler değişiyor.

"Avrupa'nın gözlerini Türkiye-Müslüman düşmanlığı bürümüş"

Kusura bakmasınlar, Avrupa bugün gırtlağına dayanmış bıçağın farkında değil. Tehlikenin farkında değil. Kendilerine akıl, nizam diliyorum. Alacaklarını da zannetmiyorum. Avrupa'nın içinde gözlerini Türkiye-Müslüman düşmanlığı bürümüş. Dönüp kendilerine gelmelerini elbette bekliyoruz, 'mış gibi' uyguladıkları evrensel kurallara uymalarını diliyorum.

"AİHM'in kararı, boşlukta bir karardır"

PKK'yı eleştirin denmesine rağmen bir kez PKK aleyhine açıklama yapmayan, aksine onları iştahlandıran ve destekleyen Selahattin Demirtaş teröristtir. AİHM'in hangi sebeple olursa olsun almış olduğu karar, boşlukta bir karardır, hiçbir anlamı sözkonusu değildir.

Her alanda polisimiz görev başındaydı. Onca terör tehdidine rağmen, her meselenin önünde giden, tedbir alan ve 15 Temmuz'dan sonra özellikle tüm tecrübesini, birikimini ortaya koyan bu teşkilata hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum.

Jandarma Arama Kurtarma (JAK) gibi şimdi Güvenlik Dairemizin koordinasyonunda Polis Arama Kurtarma (PAK) da görevine başlamıştır. Coğrafyamız deprem coğrafyasıdır. Polislerimiz aldıkları eğitimle bu afetlere hazır hale getirilmiştir.

"Çıplak arama iftirasını atmak alçaklık ve namussuzluktur"

Uşak'la ilgili bir iddia ortaya attılar. Valiliğimiz-Emniyetimiz yalanladı. Tekrar ortaya attılar. Ne yazık ki dün ana muhalefet liderinin halen bu yalanların arkasında durduğuna şahit olduk. Buradan söyleyeyim: Türk Polis Teşkilatı'na bu iddiaları atan ispatlamazsa, namussuzdur, şerefsizdir. 'Çıplak arama' iftirasını atmak alçaklık ve namussuzluktur. Bunu Meclis kürsüsüne taşımak da kelimenin tam anlamıyla acizliktir. Bunu ispatlamayan da namussuzdur.

"Gergerlioğlu bir FETÖ'cü teröristtir, hakkında defalarca suç duyurusunda bulunduk"

Bir kere sorabilme kabiliyetine sahip değil misiniz yahu? Kimin peşine takılıyorsunuz? Bir terör örgütünün siyasi kanadından, FETÖ'cü terör örgütünden olduğu belli olan bir vekilin peşine takılıyorsunuz. Gergerlioğlu bir FETÖ'cü teröristtir. Üzerinde sadece milletvekili kılıfı var. FETÖ'nün sözleriyle bunu ifade etmektedir.

Zihni bulanmış, aklı gitmiş. FETÖ teröristi olan... Açık söylüyorum. Ben buradan yargıya da çağrıda bulunuyorum. Hakikaten bu adam teröristtir, suç duyurusunda bulunduk defalarca. Gereği yerine getirilsin.

"Cezaevlerinin kendisine ait bir güvenlik anlayışı vardır"

'Cezaevinde çıplak arama yapılsın mı yapılmasın mı?' Yönetmelik var... Jandarma olarak, kolluk olarak aramalarda görevimiz var ama esas meseleler doktor nezaretinde yapılır. Arkadaşlar, telefonlardan uyuşturucuya, suç aletlerinden sim kartlara kadar her türlü cezaevine girerken, binlerce maddenin, suç unsurunun yakalandığı meseleler ortada. Tabancalar... Tamam. Karakollarda, polis amirliklerinde kesinlikle bu sözkonusu değildir. Ama cezaevlerinin kendisine ait bir güvenlik anlayışı sözkonusudur.

Pensilvanya'nın düğmeye basmasını bekliyorlar. Gazi Meclisimizi bu meselelerin odağı haline getirmek ahlaksızlıktır. Bu kişilere sadece şunu söylemek istiyorum: Bu devlet-millet bunu hak etmiyor.

2021 yılı tarihin en büyük başarısına atacağımız bir yıl olmalıdır. 2021-2030 karayolları eylem planı hazırlandı. En son kabinede Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettik. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da en kısa sürede paylaşılacaktır.

"Sadece bu yıl ele geçirdiğimiz kök kenevirin piyasa değeri 23 milyardır"

Uyuşturucu ile mücadelemizde saha baskımızı sürdürüyoruz. Kök kenevirinde bir artış gördük. Sadece bu yıl ele geçirdiğimiz kök kenevirin piyasadaki fiyatı 23 milyar TL'dir. Bunun terör örgütüne gittiğini düşünelim hep birlikte.

Yine jandarmamız, Emniyetimiz, Cumhuriyet tarihinde görülmemiş başarılı operasyonlara imza atmıştır. Uyuşturucuya bağlı ölümlerde bir düşüş gerçekleşti. Can kaybı sayısı bu yıl içinde 175'tir. Bu geçen yılın aynı ayında, adli tıp rakamlarında 242'ydi. Yüzde 20.8 bir düşüşümüz de bulunuyor. 

CHP'ye eleştiri: "Kendilerini komik duruma düşürüyorlar"

Uyuşturucu gelirlerinden vergi almaya çalışan zihni sinir projelere de uymamak lazım. Bir tek cümle... Hadi bize katkısı olmasın, bari karşı tarafa moral olmasın. Buradan Türk Polis Teşkilatı'na söyleyeceğim şudur; bu tür zihni sinir sözlere gülüp geçin. Hangi talimatı vermişsek onu uygulayın. Vergi uygulamaya çalışanlara da yaptığımız mücadeleyle, yakaladığımız eroin-esrarla nazire yapın. Vergi alınmaz, devlet yakalar ve gereğini yapar. Kendilerini komik duruma düşürmektedirler.

Gözünüzü seveyim... Bizim teşkilatımız disiplin teşkilatıdır. Disiplinsizliğine ne olursunuz müsaade etmeyin. Korursak, kollarsak, elbette ki adil olarak bakacağız, ama disiplinden ayrılırsak bugünkü iftiraları atanlar, yarın karşımıza çıkıp tef çalarlar.

"Polis teşkilatında son 3 yılda intiharlar yarı yarıya düştü"

Özellikle polis amirleri, birim amirleri olarak en önemli göreviniz, Türk Polis Teşkilatı'nı bir aile olarak görmektir. Çocuklarımızın eksikleri, aksaklıkları olabilir. Bilmeden birtakım yükümlülükler altına girmiş olabilir. Eğilmeliyiz. Ben buradayım, bakan yardımcılarımız, genel müdür yardımcılarımız orada. Sorunlarını çözeriz. Son 3 yılda intiharlar yarı yarıya düştü. Demek ki olabiliyor. Demek ki dokunabiliyorsak olabiliyor. Bu meseleyi de gündeminizin başına almanızı önemle istirham ediyorum.

"Ocak sonuna doğru elekronik kelepçe merkezimiz görevine başlıyor"

KADES uygulaması, dünya kamu kurumlarında eşi benzeri olmayan ve üç-dört dakikada Türk Polis Teşkilatı'nın, Jandarma'nın imdada yetiştiği bir uygulamadır. Yine ifade etmek istiyorum, orada da tam anlamıyla söylemem gerekir ki, bu sayede yaklaşık 63 bin 830 ihbar geldi. Dikkat ediniz, KADES ile ilgili kampanyaya başladığımız tarih 15 Kasım gibiydi. Sayım 550 bin civarındaydı. Şimdi hakikaten milletimiz duyarlılık gösterdi, televizyonlarımız, basınımız duyarlılık gösterdi. Rakam 1 milyon 208 bine çıktı. Kadına karşı şiddete yanı başında KADES var. İnanıyorum ki, burada da önemli bir tedbir alacağız. İnşallah ocak sonuna doğru elektronik kelepçe merkezimiz de görevine başlıyor.

Teknolojik olarak attığımız her adım, bizim başka bir adımımızı daha geliştiriyor. Ekonomimizi geliştiriyor, maliyetimizi düşürüyor.