Gündem
Giriş Tarihi : 21-10-2019 20:58   Güncelleme : 25-10-2019 22:05

İBB'den ihale iptali davası ve görevliler hakkında suç duyurusu

İBB, Haydarpaşa ve Sirkeci Tren Garı ihalesinde belediyenin devre dışı bırakılması üzerine Bölge İdare Mahkemesi’ne ihalenin iptali için başvururken, ihalede görev yapanlar hakkında da suç duyurusunda bulundu.

İBB'den ihale iptali davası ve görevliler hakkında suç duyurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşaviri Eren Sönmez, müracaatların ardından yaptığı açıklamada, "İhaleyi yapan idarenin en başındaki kişiden, yani TCDD Genel Müdürü, Birinci Bölge Müdürü, Komisyon üyeleri ve ihaleye giren, bizim ihaleye girme noktasında engel eylemler yapanlar hakkında şikayetçi olduk" ifadelerini kullandı.

"HUKUKSUZLUĞA ASLA TAHAMMÜL ETMEYECEĞİZ"

Suç duyurusuna İstanbul Barosu olarak destek verdiklerini söyleyen Mehmet Durakoğlu da, "Biliyor musunuz? Mustafa Kemal Atatürk ‘Geldikleri gibi giderler’ sözünü Haydarpaşa Garı'nın önünde söylemişti. Hukuksuzluğa asla tahammül etmeyeceğiz” diye konuştu.

İHALEDE GÖREV ALANLAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun çağrısı üzerine, İBB’nin avukatları ile İstanbul Barosu’na bağlı onlarca avukat, TCDD tarafından yapılan Haydarpaşa ve Sirkeci Tren Garı alanlarının ihalesinin iptali için Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

Bölge İdare Mahkemesi’nin ardından Kartal’daki Anadolu Adliyesi'ne gelen avukatlar ihalede görev alanlar hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda bulunduktan sonra adliye önünde bir araya gelen hukukçulara destek vermek amacıyla gelen yurttaşlar, "Hak hukuk adalet, ihaleyi iptal et" sloganı attılar.

Adliye önünde konuşan İBB Hukuk Müşaviri Eren Sönmez, "İBB Başkanlığı olarak Sirkeci ve Haydarpaşa garlarının bazı bölümlerine ilişkin 4 Ekim’de yapılan ihalesine ilişkin ne yazık ki geçtiğimiz Cuma günü İBB iştiraklerinden oluşan ortak girişimin hukuksuz bir şekilde ihale dışı bırakılmasına dair, ihale dışı bırakma işleminde sorumluluğu bulunanlarla alakalı suç duyurusunda bulunduk. Aynı zamanda İstanbul İdare Mahkemesi’nde ihaleden önce garların bazı bölümlerinin Büyükşehir Belediye Kanunu ve ilgili yönetmelik doğrultusunda ihale yapılmadan, belediyemize doğrudan tahsis ve kiralanması yönündeki taleplerinin reddinin iptali için de başvuru yaptık. Cuma günkü kararın iptali için belediye şirketlerimiz idare mahkemesine başvuru yaptı. Biz de bu davaya müdahil olmuş olduk.Konu artık yargıda, Türk adaletinde. Biz Türkiye adaletine ve yargısına güveniyoruz. İBB olarak sürecin de sonuna kadar takipçisi olacağız" dedi.

"ENGELLEYENLERİN TÜMÜ HAKKINDA ŞİKÂYETÇİ OLDUK"

Sönmez, 4 Ekim’de 4 istekliyle beraber Haydarpaşa Garı’nda ihaleye katıldıklarını anımsatarak, "Bir isteklinin evrakları yeterli görülmedi. İhale dışı görüldü. Bir istekli de kendisi çekildi. Bizim ve diğer malumunuz diğer ihalenin bırakıldığı şirketin evrakları tek tek incelendi. İhaleye evrakları her ikisinin de hukuka uygun bulundu ve teklif zarfları, yani TCDD’nin taşınmazlarının kiralanmasına ilişkin yönetmelikte belirtilen ‘eğer evraklar hukuka uygun ve yeterli bulunursa teklif zarfları açılır, sonra pazarlığa geçilir’ hükmüne rağmen bizim zarflarımız açılıp, teklifimiz okunmasına rağmen 15 gün içerisinde pazarlığa çağırılmayı beklerken ne yazık ki Cuma günkü hukuka aykırı işlemle karşılaştık” dedi. Sönmez, ihalede İBB iştiraklerini devre dışı bırakma nedenlerinden birinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Kültür A.Ş.’nin iş deneyim belgesi sunduğu fakat diğer ortak girişimi oluşturan 3 şirketin iş deneyim belgesini sunmadığı yönünde ana bir gerekçe var. Bakın Kültür A.Ş. İstanbul’un kültür sanat faaliyetlerinde son 5 yılda, hatta son 1 yıla dönersek, 300 milyona yakın iş deneyim belgesine sahip büyük bir firma. Şimdi diğer firmalardan böyle bir şeyin aranmasına dair bir zorunluluk yokken, 300 milyon gibi iş deneyim belgesine sahip pilot ortak varken, bu gerekçenin gösterilmesi... Diğer gerekçeyi hiç söylemiyorum bile. Arkasına takılmış, mahkeme değerlendirecek. Biz hepsinin hukuka aykırı olduğu, ihale yeterliliğimiz olduğu ve ihale yapılmadan önce tarafımıza Büyükşehir Belediye Kanunu ve ilgili yönetmelik doğrultusunda verilmesine dair talebimizin reddine dair iptal davalarını açtık. Süreç artık yargıda. İhaleyi yapan idarenin en başındaki kişiden, yani TCDD Genel Müdürü, Birinci Bölge Müdürü, Komisyon üyeleri ve ihaleye giren, bizim ihaleye girme noktasında engel eylemler yapanlar hakkında şikâyetçi olduk" diye konuştu.

"SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ"

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı da, "Sözün bittiği yerdeyiz. İhaleden İBB’nin saf dışı bırakılmasıyla ilgili gerekçe olarak, ‘Müşterek ve müteselsil’ yazması gerekirken 'ortak ve birlikte' denilmiş. Ben hukuk fakültesi 1. sınıftayken medeni kanun eski Türkçe ile yazılmıştı ama sonra medeni kanun yeni Türkçe ile yazıldı. Orada bile ortak ve birlikte kelimeleri vardır. Başka bir şey bulamadıkları için ihale dışı bırakmaları canımı acıttı. İhaleye giren firmanın yeterliliği var mıydı? Şartnamedeki maddelere uyuyor muydu? Bunun faturalarını ihale komisyonu açıklasın. Kamu malı kamudan kaçırılıyor. Kamu malı İBB’ye değil kim olduğu belli olmayan bir isme veriliyor. Oldu bittiye getirilerek birilerine peşkeş çekmeye çalışan idare bunun hesabını nasıl verecek? Biz Haydarpaşa için mücadelemize devam edeceğiz" dedi.

"BURADA BİRÇOK HUKUKÇUNUN TOPLANABİLİYOR OLMASININ BİR NEDENİ VAR"

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu da, ihale yasasının 147 kez değiştiğini vurgulayarak, “Bunu ‘doğal’ gibi kabul ettik. Adrese teslim ihaleleri kabul ettik, devletin malvarlığının özel kişiler eline geçirilmesini kabul ettik, yani kanıksadık. Artık normalmiş gibi geldi. Bir gün bir belediye başkanı çıktı. ‘Bu değerler benim, İstanbulluların, 82 milyonun değerleridir. Bunlara sahip çıkacağım’ dedi. O tarihsel değerlerin sahipleri de şimdi burada bu değere sahip çıkılması için mücadele veriyorlar. Bugün burada bir belediye başkanının yerel inisiyatiflerle hareket ediyor olması, burada birçok hukukçunun toplanabiliyor olmasının bir nedeni var. Uygulamaların hukuksuzluk içerdiğini haykırmak için buradalar. Biliyor musunuz? Mustafa Kemal Atatürk ‘Geldikleri gibi giderler’ sözünü Haydarpaşa Garı'nın önünde söylemişti. Hukuksuzluğa asla tahammül etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

"TOPLUMSAL MUHALEFETE DÜŞMAN BİR ANLAYIŞIN ORGANİZASYONU BU"

Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu ise, bu ihale sürecinin baştan sona hukuksuz olduğunu söyleyerek, "Eğer İBB bir yerel yönetim, bir belediye kamu kurumu olarak ihtiyaç talebinde bulunuyorsa, TCDD’nin bu talebi olayı ihaleye götürmeden karşılama zorunluluğu vardır. Tahsis ya da kiralama yöntemiyle İBB’nin talebini, ihtiyacını karşılamalıydı. İhale adrese teslimdir. Karanlık bir ideolojinin kamu yönetimiyle anlaşmayan toplumsal muhalefete düşman bir anlayışın organizasyonundan başka bir şey değildir. Mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz" dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3469
 • 2Trabzonspor3465
 • 3Beşiktaş3462
 • 4Sivasspor3460
 • 5Alanyaspor3457
 • 6Galatasaray3456
 • 7Fenerbahçe3453
 • 8Gaziantep FK3446
 • 9Antalyaspor3445
 • 10Kasımpaşa3443
 • 11Göztepe3442
 • 12Gençlerbirliği3436
 • 13Konyaspor3436
 • 14Denizlispor3435
 • 15Çaykur Rizespor3435
 • 16Yeni Malatyaspor3432
 • 17Kayserispor3432
 • 18MKE Ankaragücü3432
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Pandemide 2'nci dalga olur mu? Türkiye ne kadar etkilenir?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
webmaster forum